Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Προσωπικά φαίνεται ότι καταλήγω στα ακόλουθα.

 

1) Altus GPS APS-3. περίπου 6500€ + ΦΠΑ μαζί με το uhf.

Αμερικάνικο και σχετικά νέα εταιρία. Δεν υποστηρίζει L5 και Gallileo αλλά σύμφωνα με τον dealer όταν έρθουν με το καλό θα αναβαθμίζεται, με κάποιο κόστος κοντά στα 1000€ εκτιμώ εγώ.

Επίσης το λογισμικό επίλυσης pp είναι επιπλέον κοντά στα 2.500€.

 

2) Prexiso G5

Ελβετικό φοράει πλακέτες novatel που ανήκει στην hegacon όπως και η leica. Και αυτό δεν υποστηρίζει L5. Σύμφωνα με τον dealer το gallileo υποστηρίζεται απλά θα πρέπει να πληρώσω την άδεια χρήσης οταν λειτουργήσει.

Το μηχανημα μοιαζεί με ενα geomax. Λογικό. Επίσης δεν δίνουν λογισμικό pp. Τιμή γύρω στα 7000+Φ.Π.Α με uhf.

 

3) Stonex S9 ver.III

Λίγο πολύ γνωστό. Έχει ορκισμένους εχθρούς και φανατικούς φίλους-κατόχους. Σαν δυνατότητες σε απόλυτα νούμερα φαίνεται να είναι το πιο πλήρες. Το μεγάλο του μειονέκτημα ξέρουμε ποιο είναι...

Γύρω στα 6700 χωρίς UHF (+1000). Όλες οι συχνότητες ξεκλειδωμένες.

 

Απέρριψα: LEICA GS08 (παλιό μηχανάκι μόνο rover) , TRIMBLE R4 (αν και κάνει παπάδες αλλά δεν αναβαθμίζεται), Javad (γιατί προτίμησα το Altus).

 

Μεγάλο ρόλο στην επιλογή μου έπαιξε καταρχήν το οικονομικό (ταβάνι 7500€), και μετά η δυνατότητα αναβάθμισης. Θεωρώ ότι όλα τα μηχανήματα μετράνε σωστά. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο το τι θες να κάνεις με το GPS και με ποιο δίκτυο θα δουλέψεις.

Προσωπικά γνωρίζω ότι θα θυσιάσω το απόλυτο υψόμετρο σε μεγάλες αποστάσεις από την βάση. Επίσης μάλλον εκτός από την εταιρία που θα διαλέξω θα έχω και απλή συνδρομή στο hepos. Just in case.

Σε άλλες εποχές ίσως να κοιτούσα άλλα μηχανήματα π.χ (Trimble R8, Leica GS 15. Promark 800 κ.τ.λ).

Ελπίζω να βοήθησα και θα ήθελα και την γνώμη συναδέλφων με μεγαλύτερη πείρα από μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Απέρριψα: LEICA GS08 (παλιό μηχανάκι μόνο rover)

 

 

τι εννοείς?

 

πάντως το δοκίμασα σήμερα και είναι αρκετά εύχρηστο και γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι κυκλοφορει αρκετα χρονια 4-5 και οτι δεν αναβαθμιζεται σε base. Μου το ειπε συναδελφος και οχι ο αντιπροσωπος.

Link to comment
Share on other sites

netmin909 η προσέγγισή σου για την αγορά μου φαίνεται η πιο σωστή και μελετημένη.

Πρώτα ξεκινάς με το ΠΟΣΑ διαθέτεις.... κι ύστερα στα ΠΟΣΑ.... κοιτάς να κάνεις τις συγκρίσεις στα μηχανάκια της κατηγορίας που παίζεις.

Πάντως εγώ ως τοπογράφος θα κοίταζα τη περίπτωση ΖΕΥΓΟΥΣ κι όχι μόνο ενός net rover είτε θα παίξει με HEPOS είτε με ιδιωτικό δίκτυο.

Σημαντικό για μένα επίσης είναι η καταγραφή στατικών παρατηρήσεων. !!!!

Οι περισσότεροι net rover ΔΕΝ εχουν αυτή τη δυνατότητα. Θα με θυμηθείτε όσοι πάτε να μετρήσετε σε περιοχή που είτε ΔΕΝ πιάνει το GPRS modem είτε το GSM...... Εκεί τι θα κάνετε???

Και μη ξεχνάτε μέχρι να πυκνώσουν τα ιδιωτικά δίκτυα και οι σταθμοί τους .... πάντα ένα τριγωνομετρικό θα είναι χρήσιμο!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον GRTOPO στην τοποθέτηση του.

Στο μυαλό μου έχω απορρίψει κι εγώ όσους δέκτες αφενός δεν κάνουν static παρατηρήσεις, αφετέρου έχω ομοίως απορρίψει όσους δεν δίνουν την δυνατότητα να ενσωματωθούν σε ζέυγος base/rover.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον GRTOPO στην τοποθέτηση του.

Στο μυαλό μου έχω απορρίψει κι εγώ όσους δέκτες αφενός δεν κάνουν static παρατηρήσεις, αφετέρου έχω ομοίως απορρίψει όσους δεν δίνουν την δυνατότητα να ενσωματωθούν σε ζέυγος base/rover.

 

Ο R8 έχει αυτές τις δυνατότητες;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά φαίνεται ότι καταλήγω στα ακόλουθα.

 

1) Altus GPS APS-3. περίπου 6500€ + ΦΠΑ μαζί με το uhf.

Αμερικάνικο και σχετικά νέα εταιρία. Δεν υποστηρίζει L5 και Gallileo αλλά σύμφωνα με τον dealer όταν έρθουν με το καλό θα αναβαθμίζεται, με κάποιο κόστος κοντά στα 1000€ εκτιμώ εγώ.

Επίσης το λογισμικό επίλυσης pp είναι επιπλέον κοντά στα 2.500€.

 

2) Prexiso G5

Ελβετικό φοράει πλακέτες novatel που ανήκει στην hegacon όπως και η leica. Και αυτό δεν υποστηρίζει L5. Σύμφωνα με τον dealer το gallileo υποστηρίζεται απλά θα πρέπει να πληρώσω την άδεια χρήσης οταν λειτουργήσει.

Το μηχανημα μοιαζεί με ενα geomax. Λογικό. Επίσης δεν δίνουν λογισμικό pp. Τιμή γύρω στα 7000+Φ.Π.Α με uhf.

 

3) Stonex S9 ver.III

Λίγο πολύ γνωστό. Έχει ορκισμένους εχθρούς και φανατικούς φίλους-κατόχους. Σαν δυνατότητες σε απόλυτα νούμερα φαίνεται να είναι το πιο πλήρες. Το μεγάλο του μειονέκτημα ξέρουμε ποιο είναι...

Γύρω στα 6700 χωρίς UHF (+1000). Όλες οι συχνότητες ξεκλειδωμένες.

 

Απέρριψα: LEICA GS08 (παλιό μηχανάκι μόνο rover) , TRIMBLE R4 (αν και κάνει παπάδες αλλά δεν αναβαθμίζεται), Javad (γιατί προτίμησα το Altus).

 

Μεγάλο ρόλο στην επιλογή μου έπαιξε καταρχήν το οικονομικό (ταβάνι 7500€), και μετά η δυνατότητα αναβάθμισης. Θεωρώ ότι όλα τα μηχανήματα μετράνε σωστά. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο το τι θες να κάνεις με το GPS και με ποιο δίκτυο θα δουλέψεις.

Προσωπικά γνωρίζω ότι θα θυσιάσω το απόλυτο υψόμετρο σε μεγάλες αποστάσεις από την βάση. Επίσης μάλλον εκτός από την εταιρία που θα διαλέξω θα έχω και απλή συνδρομή στο hepos. Just in case.

Σε άλλες εποχές ίσως να κοιτούσα άλλα μηχανήματα π.χ (Trimble R8, Leica GS 15. Promark 800 κ.τ.λ).

Ελπίζω να βοήθησα και θα ήθελα και την γνώμη συναδέλφων με μεγαλύτερη πείρα από μένα.

Το UHF τι το θές αφού θα το χρησιμοποιείς σαν network rover?

Πάντως μην αποκλείεις και το javad, ο τύπος που έχει την εταιρία φαίνεται υπερψαγμένος και γενικά πρέπει να είναι πολύ καλό το μηχάνημα. Οι αναβαθμίσεις του είναι το αγκάθι γιατί είναι πανάκριβες σύμφωνα με το site τους.

Link to comment
Share on other sites

GR TOPO. Σιγουρα μελλοντικος σκοπος ειναι αγορα ζευγους. Αυτην την στιγμη δεν γινεται οικονομικα. Αρα κοιταω το μηχανημα να αναβαθμιζεται σε ζευγος. Και τα τρια το κανουν. Και τα τρια μηχανηματα κανουν pp. Μονο ομως η stonex σου δινει ενα αβεβαιο λογισμικο επιλυσης, και οχι το κανονικο που ειναι 3500+ ΦΠΑ. Βεβαια οι εταιριες ειναι προθυμες να σου λυνουν τις μετρησεις (10-20 φορες τον χρονο)Οσον αφορα την καλυψη των δικυων κινητης τηλεφωνιας συμβολαιο data σε 2 εταιριες και ο θεος βοηθος. Οταν ερθουν οι δουλειες που απαιτουν ζευγος τοτε θα το παρω. Μεχρι τοτε rtk εξαρτηση,σχετικα υψομετρα χτυπαμε και κανενα τριγωνομετρικο γνωστο και ολα καλα..

Το νεο ερωτημα ειναι η αξιοπιστια των νεων εταιριων altus και prexiso. Τον ´ιταλό´ τουλαχιστον τον ξερουμε χρονια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.