Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή τείνει να γίνει παρεξήγηση και δεν το θέλω, διευκρινίζω τα εξής:

 

1. Δεν γράφω για να κάνω διαφήμιση. Γράφω για να διευκρινίσω και να ενημερώσω. Σε όλα τα forums γράφονται πράγματα από χρήστες τα οποία δεν είναι σώνει και καλά σωστά. Το ίδιο γίνεται και εδώ. Αγαπητέ Hans Landa δεν ξέρω αν είσαι μέτοχος, αυτό που ξέρω είναι πως εγώ γράφω επώνυμα. Δεν κρύβω την ταυτότητα μου και ότι γράφω υπόκειται στην αξιολόγηση και την κριτική σας.

2. Το SmartNet δίνει δεδομένα και ακρίβειες στα επίπεδα του HEPOS είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι χειρότερο λόγω κάλυψης (όπως π.χ. στην Κρήτη που δε διαθέτει δικτυακά προϊόντα) σε πολλές άλλες είναι καλύτερο γιατί εκτός της κάλυψης διαθέτει και Glonass.

3. Εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ σε συγκεκριμένο προϊόν ανταγωνιστή, ούτε και σε δίκτυο. Εσείς θα κρίνετε την ποιοτητα και την αξιοπιστία του καθενός.

4. Τη ρητορική του Hans Landa ούτε θέλω ούτε μπορώ να την ακολουθήσω. Δεν αντιδικώ με κανέναν. Πάντως επειδή η δορυφορική γεωδαισία είναι νέο σχετικά αντικείμενο καλό είναι όταν γρέφουμε κάτι να είμαστε σίγουροι. Τριγωνισμοί και δεδομένα μαϊμού και άλλα γραφόμενα δείχνουν αν μη τη άλλο άγνοια.

Και δεν είναι κακό να μη γνωρίζεις. Κακό είναι να προσπαθείς να επιβάλεις μία λάθος άποψη.

 

Επίσης σέβομαι την άποψη του giorgosv σχετικά με τα λογισμικά τρίτων. Όπως το θέτει έχει βάση.

Απλώς ένα λογισμικό τρίτου δεν εκμεταλεύευται πλήρως τις δυνατότητες του δέκτη. Και επίσης το σημαντικό κομμάτι του κόστους δεν είναι το λογισμικό αλλά ο ίδιος ο δέκτης.

Αυτά και συγνώμη αν προκάλεσα. Θεωρώ όμως δικαίωμα και υποχρέωση μου να υπερασπιστώ τη δουλειά μου απέναντι σε αβάσιμες και λανθασμένες πληροφορίες.

Edited by anton_a
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4. Τη ρητορική του Hans Landa ούτε θέλω ούτε μπορώ να την ακολουθήσω. Δεν αντιδικώ με κανέναν.

 

Ποιος ειπε οτι αντιδικουμε? Εμενα με επεισες, θα το γυρισω στο σμαρτνετ, διοτι εσυ κατι ξερεις.

 

Ρητωρ ερητορευε το ρερητορευμενο ρο.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μπορεί ο Hans Landa να είναι γλαφυρός στις εκφράσεις του, αλλά η προσέγγιση του στο θέμα είναι σωστή. Δηλαδή, θέτει το ερώτημα του κατά πόσο οι όποιες διαφορές μεταξύ ιδιωτικών δικτύων/ HEPOS/τριγωνομετρικών και μεταξύ δεκτών των διαφόρων προμηθευτών, επηρρεάζουν άμεσα την ποιότητα της δουλειάς μας η οποία υπό τις παρούσες συνθήκες αποτελείται κατά συντριπτικό ποσοστό από σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων οικοπέδων / γηπέδων, εργασία στην οποία μπαίνουν τόσες άλλες παράμετροι ( απρόσιτα σημεία, μεζουριές, "μικρομαγειρέματα" / μικρομετακινήσεις κλπ.) ώστε μικροδιαφορές στην ένταξη να περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Το ζητούμενο είναι τα παραδοτέα να είναι σωστά και να γίνεται και απόσβεση σε λογικά πλαίσια στον εξοπλισμό δεδομένου του πεσμένου φόρτου εργασίας..Προσωπικά πάντως, χωρίς να αμφισβητώ ο,τιδήποτε από όσα έχεις αναφέρει (και πολύ καλά κάνεις για να μας ενημερώνεις ως καθ'ύλην αρμόδιος), δεν έχω διαπιστώσει διαφορές που να με θορυβήσουν σε διασταυρώσεις μετρήσεων από διαφορετικούς δέκτες/διαφορετικά δίκτυα..Μπορεί απλώς να ήμουν τυχερός, απλά αυτή είναι η εμπειρία μου.

ε ανέλυσε το λίγο το τελευταίο ντε!!!! τι διαφορές,με τι....κλπ κλπ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δουλεύω εδώ και κάποιο διάστημα με ashtech PM100 (L1) αποκλειστικά μέσω hepos με post processing. Συνήθως μία στατική μέτρηση ενός σημείου την κρατάω απο 10 έως 15 λεπτά ανάλογα με το PDOP του δέκτη μέχρι να πιάσει και ένα εύρος τουλάχιστον 10km. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνω αναβάθμιση τον δέκτη σε L1 + L2 και συνεχίσω αποκλειστικά με hepos-post processing (δεν με ενδιαφέρει το rtk) θα δώ αξιοσημείωτη διαφορά στην ταχύτητα και στα αποτελέσματα. Γενικά αξίζει η αναβάθμιση L2 για post processing?

Link to comment
Share on other sites

Για στατικές παρατηρήσεις το μόνο σου κέρδος θα είναι στο χρόνο... που τώρα που το σκέφτομαι το λιγότερο που θα κρατάς για τέτοιες βάσεις είναι 8λεπτά... για σιγουριά βέβαια το κρατάς συνήθως 10 ~12 λεπτά. Άρα ..... αν έχεις χρόνο στη διάθεσή σου .... κράτα τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Για στατικές παρατηρήσεις το μόνο σου κέρδος θα είναι στο χρόνο...

 

Σε stop & go, λόγω του ότι θα βλέπει ''''περισσότερους'''' δορυφόρους θα υπάρχει σημαντική βελτίωση σε fixed λύσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε spiderman τους ίδιους δορυφόρους βλέπεις και με αυτό που έχεις. Η διαφορά είναι ότι το 2συχνο χρειάζεται 1-2 λιγότερους (θεωρητικά) για να επιλύσει.

Κατα τα άλλα αν ειναι να πας σε αναβαθμιση σε L2 θα πάς για το RTK και όχι για τις στατικές μετρήσεις ή το stop n go.

Αν δεν έχεις σκοπό για RTK άστο καλύτερα, τσάμπα λεφτά θα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά όπως είπε κι ο giorgosv αν δεν έχεις στόχο το rtk ... άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα να αναφέρω ότι το L1 gps δίνει στατικές επιλύσεις 15km περίπου απο τον σταθμο αναφορας.

Ενώ με το L2 θα μπορείς να επιλύεις και baselines >15km με την προϋπόθεση βεβαια να έχεις λογισμικό post processing για L2.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το λογισμικό με πονάει, αλλιώς θα το αναβάθμιζα. Αλλά 1600 + φπα το L2 και γύρω στα 750 + φπα για gnss solutions με L2 post processing είναι πολλά. Υπάρχει κανένα φθηνότερο λογισμικό που να κάνει αυτή τη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.