Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

φιλε και εγω ψαχνω για gps.αλλα αυτο νομιζω πως ειναι μονο χειριστηριο. δηλαδη θελεις και κεραια επιπλεον και στυλο και προγραμμα . δηλαδη η τιμη θα ειναι πιο μεγαλη. δεν νομιζω να κανει δουλεια μονο του..τουλ με την ακριβεια που θα θες. αλλιως θα εχεις αποκλιση περιπου μισο μετρο θεωρητικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5000 προ ΦΠΑ είναι η τιμή με ράβδο, εξωτερ. κεραία και ενσωματωμένο πρόγραμμα! Σχετικά χαμηλή είναι!Το θέμα είναι αν είναι επαρκές ή αν είναι καλύτερα να ανέβεις λίγο παραπάνω για κάτι πιο επώνυμο αλλά και πόσο θα είναι το παραπάνω...

Edited by AKK
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν το γνωρίζω το μηχάνημα αλλά το σίγουρο είναι ότι έχει καλή πλακέτα. Εγώ τουλάχιστον με Novatel OEMV πλακέτα που έχει το sokkia είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από κει και πέρα δες το θέμα με τα καλώδια γιατί εγώ προσωπικά δεν θέλω καλώδια όταν εργάζομαι έξω.

Επίσης σε παραπλήσια τιμή που λές (λίγο πιο ψηλά) είχα δει και μου άρεσε πολύ το altus aps-3. τσέκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

για τιμες περιπου 5500 χωρις φπα υπαρχουν πολλες επιλογες.. αυτο που εχει τις περισσοτερες δυνατοτητες ειναι το south με galileo glonass και L5 αλλα ειναι κινεζικο.. τι θα συναντησω στο πεδιο δεν ξερω. αν το δουλευει καποιος η ξερει για αυτο ας μας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου μάλλον δε θα μετρήσει λόγω της ιδιότητας μου, αλλά καλό θα ήταν να επιλέξετε μεταξύ επωνύμων κατασκευαστών.

Η διαφορά στην αξιοπιστία, την ποιότητα και την ευχρηστία είναι τεράστια. Μήν επιλέγετε δέκτη μόνο από τα φυλλάδια και την τιμή μόνο, αλλά να δείτε από κοντά τα μοντέλα που σας ενδιαφέρουν.

Ζητήστε να σας δείξουν πόσο εύκολα γίνεται η παραμετροποίηση τους, πόσο χρόνο και πόσα βήματα χρειάζεται κάθε δέκτης για να είναι έτοιμος για μέτρηση, πόσο χρόνο κάνει για να διαβάσει το σύστημα συντεταγμένων του HEPOS μαζί με τον κάναβο διορθώσεων και το αρχείο γεωειδούς κλπ.

Θα εκπλαγείτε από τις διαφορές.

Ενημερωτικά αναφέρω πως τα χρονοδιαγράμματα για την L5 και το Galileo προς το παρόν δεν βγαίνουν. Αυτό σημαίνει πως μάλλον θα αργήσουν πολύ να γίνουν χρήσιμα για τους χρήστες.

Τέλος ενημερωθείτε αν οι δέκτες που αναφέρουν πως υποστηρίζουν Galileo, εννοούν GIOVE-A, GIOVE-B (δοκιμαστικά σήματα, άχρηστα για το μέλλον) ή τους νέους IOV που είναι πολύ κοντά στο τελικό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη για τα prexiso ; Απ'οτι βλέπω τα υποστηρίζει/προωθεί η μέτρικα.

 

Συμπαθητική τιμή απ'οτι βλέπω 5750ε. Οσο ο κινέζικος ανταγωνισμός. Δηλαδή εχει μεν η metrica τα ακριβά GPS αλλα λανσάρει και τα κατα πολύ φθηνότερα prexiso.

 

Υ.Γ. Βλέπω πως τρέχει και μια προσφορά μαζί με total της leica το ΤS02 5". Καλό για καποιον που ξεκιναει τώρα (αν ηταν και άλλες βέβαια οι εποχες...)

Link to comment
Share on other sites

+ 250euro οι glonass + 560 euro για επιπλεον δυο έτη εγγυηση + 500 euro για 2 ετη τεχνικη υποστήριξη... αν χρειάζονται βέβαια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός δε χρεώνει την εξτρα εγγυηση βαρβατε; Ουτε καν πρόσεξα πόση εγγυηση εχουν δαύτα.

 

Αντε βάλε και τα glonass πανω, και παμε στα 6000 στρόγγυλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.