Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία Αποθήκης σε χώρο λεβητοστασίου χωρίς αλλαγή χρήσης και χωρίς αναθεώρηση ΟΑ


Lisa11

Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω οροφοδιαμέρισμα τέταρτου ορόφου σε 4όροφη οικοδομή, που το πουλάει κατασκευαστής. Μου έχει δώσει τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας στην οποία αναφέρονται όλοι οι όροφοι και οι θέσεις στάθμευσης στο υπόγειο ως οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Μου έδωσε επίσης μια τροποποίηση σύστασης, στην οποία επισύναψε νέα κάτοψη υπογείου, όπου ορίζεται ότι στον κοινόχρηστο χώρο δημιουργούνται 4 αποθήκες και ορίζει ποια διαμερίσματα θα τις έχουν ως αποκλειστική χρήση.

 

Στο νέο σχέδιο του υπογείου, φαίνεται ότι ο χώρος του λεβητοστασίου έχει μετατραπεί σε αποθήκη (αυτή που ανήκει στο δικό μου διαμέρισμα ως αποκλειστική χρήση). Το λεβητοστάσιο δεν χρειάστηκε να κατασκευαστεί γιατί η πολυκατοικία συνδέθηκε απευθείας στο Φυσικό Αέριο.

 

Στο αρχικό σχέδιο του υπογείου που είναι συνημμένο στην Οικοδομική άδεια δεν υπήρχαν οι 4 αποθήκες καθόλου.

 

Πήγα στην Πολεοδομία να πάρω αντίγραφα των Σχεδίων, και μου είπαν ότι το δεύτερο σχέδιο με την τροποποίηση του χώρου του λεβητοστασίου σε αποθήκη, δεν έχει κατατεθεί, ούτε έχει γίνει αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας.

 

Η δικηγόρος και ένας μηχανικός που ρώτησα, μου είπαν να προσέξω γιατί μπορεί το συμβόλαιο να είναι άκυρο αν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Τι να κάνω; Πρέπει να γίνει τακτοποίηση; Και αν ναι, πρέπει να ζητήσω από τον κατασκευαστή να το ρυθμίσει πριν να υπογράψουμε το συμβόλαιο; Πρέπει να το ρυθμίσω εγώ;

 

Ελπίζω με την πολύχρονη πείρα σας να μπορέσετε να με βοηθήσετε γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

"Η δικηγόρος και ένας μηχανικός που ρώτησα, μου είπαν να προσέξω γιατί μπορεί το συμβόλαιο να είναι άκυρο αν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Τι να κάνω; Πρέπει να γίνει τακτοποίηση; Και αν ναι, πρέπει να ζητήσω από τον κατασκευαστή να το ρυθμίσει πριν να υπογράψουμε το συμβόλαιο; Πρέπει να το ρυθμίσω εγώ;"

 

Εσεις τι να "προσεξετε"???

 

Θα τους αναθεσετε να ερευνησουν το ιδιοκτησιακο  καθεστως  ο δικηγορος

και το πολεοδομικο μερος ο μηχανικος.

 

Ξερουν και οι δυο τι πρεπει να ελεγξουν

 

Με βαση οσα πουν αυτοι...θα  προχωρησετε στα  "περαιτερω"

Link to comment
Share on other sites

"Η δικηγόρος και ένας μηχανικός που ρώτησα, μου είπαν να προσέξω γιατί μπορεί το συμβόλαιο να είναι άκυρο αν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Τι να κάνω; Πρέπει να γίνει τακτοποίηση; Και αν ναι, πρέπει να ζητήσω από τον κατασκευαστή να το ρυθμίσει πριν να υπογράψουμε το συμβόλαιο; Πρέπει να το ρυθμίσω εγώ;"

 

Εσεις τι να "προσεξετε"???

 

Θα τους αναθεσετε να ερευνησουν το ιδιοκτησιακο  καθεστως  ο δικηγορος

και το πολεοδομικο μερος ο μηχανικος.

 

Ξερουν και οι δυο τι πρεπει να ελεγξουν

 

Με βαση οσα πουν αυτοι...θα  προχωρησετε στα  "περαιτερω"

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά σας γράφω γιατί είμαι λίγο απελπισμένη πια. Η δικηγόρος μόνο αυτό μου λέει, να προσέξω, γιατί το συμβόλαιο μπορεί να βγει άκυρο. Της έχω δώσει όλα τα χαρτιά, αλλά δεν μου είπε τίποτα για το ότι πρέπει να ελέγξει το ιδιοκτησιακό καθεστώς. Πήγε στο Υποθηκοφυλακείο, έλεγξε τα βάρη και τα συμβόλαια και μου είπε ότι η δουλειά της σταματάει εκεί. Δεν με βοηθά καθόλου στο θέμα της αποθήκης. Με παραπέμπει σε συμβολαιογράφο και μηχανικό. Η συμβολαιογράφος δεν έχει απάντηση να μου δώσει. Ο μηχανικός δεν έχει πάει να το έχει δει ακόμα, αλλά μου έλεγε ότι μάλλον δεν είναι νόμιμο. Δεν μου εξηγεί όμως αν χρειάζεται να γίνει αναγνώριση ή όχι. Δεν ξέρω τι να κάνω.  

Link to comment
Share on other sites

κάνετε υπομονή καταρχήν, ας το δει να σας πει ο Μηχανικός και καλύτερα θα το γνωρίζετε.

Αν θέλει τακτοποίηση θα σας ενημερώσει και μιλάτε με τον πωλητή κατόπιν.

Καλή κίνηση που το βλέπει Μηχανικός πάντως,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κάνετε υπομονή καταρχήν, ας το δει να σας πει ο Μηχανικός και καλύτερα θα το γνωρίζετε.

Αν θέλει τακτοποίηση θα σας ενημερώσει και μιλάτε με τον πωλητή κατόπιν.

Καλή κίνηση που το βλέπει Μηχανικός πάντως,

 

Ο πωλητής ισχυρίζεται ότι όλα είναι καλά και νόμιμα και ο δικός του μηχανικός θα δώσει βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Τι θα γίνει αν ο δικός μου μηχανικός διαπιστώσει κάτι αντίθετο; Ξέρω πως τώρα πια οι μηχανικοί είναι ιδιαίτερα υπεύθυνοι στη χορήγηση των βεβαιώσεων. Επομένως τι θα γίνει αν υπάρξει αντιδικία μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου πει και ότι βεβαιώσει ο δικός σου μηχανικός και τέλος.

Αν έχει έστω και κιχ αυθαιρεσία προ οποιαδήποτε αγοραπωλησίας θα γίνει τακτοποίηση με τον 4178. Θα το απαιτήσεις από τον πωλητή. Θα απαιτήσεις ο μηχανικός που θα κάνει την τακτοποίηση να είναι δικής σου επιλογής και όχι δικής του και Τέλος.

Αν δεν δεχτεί δικό σου μηχανικό τότε απαίτησε πριν γίνει η αρχική και τελική υποβολή να γίνει ελεγχο από τον δικό σου. Ένα μικρό έξοδο μη το τσιγκουνευτείς διότι θα το βρεις μπροστά σου κάποια μέρα.

 

(σε παρακαλώ όμως γράφε τα ερωτήματα σου στην ενότητα για ιδιώτες που έχουμε σε αυτό το φόρουμ.)

Μεταφέρω κι αυτό και μετά σχόλασα ε…. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Εκείνο που με απασχολεί δεν είναι η αμοιβή του μηχανικού, είναι το ότι δεν θέλω να του πάω κόντρα γιατί περιμένω να μου κάνει κάποιες μετατροπές στο σπίτι μετά, και φοβάμαι ότι δεν θα τις κάνει τελικά αν είναι να πληρώσει κι άλλα πρόστιμα, ειδικά όταν ισχυρίζεται ότι όλα είναι οκ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου πει και ότι βεβαιώσει ο δικός σου μηχανικός και τέλος.

 

Αν έχει έστω και κιχ αυθαιρεσία προ οποιαδήποτε αγοραπωλησίας θα γίνει τακτοποίηση με τον 4178. Θα το απαιτήσεις από τον πωλητή. Θα απαιτήσεις ο μηχανικός που θα κάνει την τακτοποίηση να είναι δικής σου επιλογής και όχι δικής του και Τέλος.

 

Αν δεν δεχτεί δικό σου μηχανικό τότε απαίτησε πριν γίνει η αρχική και τελική υποβολή να γίνει ελεγχο από τον δικό σου. Ένα μικρό έξοδο μη το τσιγκουνευτείς διότι θα το βρεις μπροστά σου κάποια μέρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχεις περισσότερο πλασματικό άγχος, παρά οτι αληθινό. :)

Καταρχήν δεν συμφωνώ με το ότι θα είναι άκυρο το συμβόλαιο, που σου λένε "δικηγόροι και μηχανικοί", οφείλεις να ελένξεις πάλι, αν δεν έχεις εμπιστοσύνη και σίγουρα να έχεις έναν μηχανικό μαζί σου. Ούτε ο κατασκευαστής πουλάει γιατί έχει ευθήνες, ούτε οι μηχανικοί τακτοποιούν γιατί επίσης έχουν ευθήνες.

Ηρέμησε, ακόμα δεν έκανες έλεγχο ακινήτου και ρωτάς το φόρουμ, που δεν έχει εικόνα για την κατασκευή σου, να αποφανθεί. Οταν ακόμα ο Μηχανικός δεν σου έχει πει τι πρόβλημα υπάρχει.,

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ελπίζω ο μηχανικός που κανονίσαμε να το δούμε μαζί να μου πει τι πρέπει να κάνω και αν χρειάζεται τακτοποίηση. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.