Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε πληρωμές μεσω pos? Δηλαδη αν κάποιος π.χ έχει το pos αλλα δεν έχει γίνει καμία πληρωμή μέσω του pos για χρόνια, υπάρχει κάποιο πρόβλημα βάση νόμου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Gousgouni, Σ' ευχαριστω για την ενημερωση. Ειλικρινα δεν ειχα δει οτι μπορει χρεωση της καρτας πελατη ΑΜΕΣΑ στο vivawallet, μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε (ούτε το ςαλλετ, ούτε το Freepos)
Δηλαδη αν καταλαβα καλα η χρέωση καρτας πελατη μπορει πρακτικα να γινει ειτε μεσω freepos και με το "ηλεκτρονικο" κουπονι να μεταφερθούν τα χρηματα στο wallet ειτε με απευθείας χρεωση της καρτας του πελάτη στο vivawallet μου.
Σωστά καταλαβα?
υ.γ. Αναφερομαι ΜΟΝΟ στον τροπο και οχι στο οποιο κοστος.

 

tzitzika, είσαι υποχρεωμένος να αποδέχεσαι, εφόσον ο πελάτης το επιθυμει, ως μέσω πληρωμής κάρτα. Ο τρόπος-διαδικασία είναι δική σου επιλογή, αρκεί να είναι σύννομη.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos το freepos είναι δευτερεύουσα υπηρεσία του viva wallet που λειτουργεί με κουπόνια και μεγαλύτερες προμήθειες.

 

Αν ανοίξεις viva wallet επαγγελματικό λογαριασμό, μπορείς να χρεώνεις κάρτες απ'ευθείας στο wallet σου μέσω της σελίδας του viva wallet -> Οι πωλήσεις μου -> Χρέωση κάρτας

attachicon.gifvivapos.jpg

 

ερώτηση: στο viva wallet περνάμε εμείς τα στοιχεία της κάρτας του πελάτη, ή μπορεί και ο πελάτης από μόνος του?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Περνάς εσύ τα στοιχεία του πελάτη. Αν βέβαια του δώσεις προσβαση στον υπολογιστή σου μπορεί να καθίσει στην καρέκλα σου και να τα πληκτρολογήσει αυτός, αλλά έχε υπόψη σου ότι για τυχόν λάθος του θα έχεις εσύ θέμα. Εσύ έχεις την ευθύνη ορθής καταγραφής των στοιχείων του πελάτη.

Τώρα το αν δεν θέλει να σου δώσει την κάρτα να κάνεις την διαδικασία είναι δικό του θέμα .... εννοώ ότι έχεις την από το νόμο διαδικασία για την αποδοχή κάρτας.

Οπότε καλύτερα του ζητάς την κάρτα και τα περνάς εσύ. 

 

Και σε επικοινωνία που είχα με την Viva δεν υπάρχει και όριο στο ποσό που μπορείς να χρεώσεις (σε αντίθεση με το freepos.)

Επίσης το ποσό περνάει απευθείας στο wallet σου και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το wallet σου λειτουργεί πρακτικά σαν μια άυλη Prepaid κάρτα. Μπορείς να εκδόσεις και φυσική κάρτα αν θές συνδεδεμένη με το Wallet ... κανένα 5ευρω αν θυμάμαι κάνει.

Αρα πρακτικά θεωρώ ότι καλυπτόμαστε.

 

υ.γ. τολμώ να πω ότι για 'μένα (όσο το έχω ψαξει το θέμα) η πρέμβαση του Gousgouni ήταν η βασικότερη και η πριο πρακτική. Thanks again.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Περνάς εσύ τα στοιχεία του πελάτη.........

 

Άρα, πρέπει ο πελάτης να δεχτεί να σου δώσει τα στοιχεία της κάρτας του, σωστά;

 

Εγώ πάντως σε παρόμοια περίπτωση, που ήθελα να πληρώσω με κάρτα, δεν δέχτηκα να δώσω τα στοιχεία σε κάποιον που τα περνάει στο υπολογιστή του.

 

Θα μου πεις το ίδιο δεν είναι με το να δώσεις να σκανάρει την κάρτα σου.

 

Συμφωνώ αλλά μήπως αυτό (δηλαδή όχι POS αλλά μόνο στοιχεία κάρτας) δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

tzitzika, είσαι υποχρεωμένος να αποδέχεσαι, εφόσον ο πελάτης το επιθυμει, ως μέσω πληρωμής κάρτα. Ο τρόπος-διαδικασία είναι δική σου επιλογή, αρκεί να είναι σύννομη.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Καλησπέρα. Αλλο εννοώ. Φυσικα αν επιθυμεί ο πελάτης είμαι υποχρεωμένος να δεχθώ πληρωμή μέσω pos. αυτό κατανοητό. Εγώ εννοώ το εξής: Αν π.χ για 5 χρόνια (ενδεικτικό είναι το 5) κανείς πελάτης δεν με πληρώσει μεσω pos, π.χ γιατι έχω συγκεκριμένους επι το πλήστον πελάτες-εταιρείες και με πληρώνουν με μετρητά ή μέσω τραπέζης με κατάθεση, αλλα διαθέτω φυσικά το pos εγκατεστημένο στο σπίτι-εδρα μου, για να είμαι τυπικός με το νόμο που βγήκε, υπάρχει κανένα πρόβλημα που θα έχω μηδενικές πληρωμές με το pos όλα αυτά τα χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

No problem.

Η νομοθεσία σε υποχρεώνει να είσαι σε θέση να αποδέχεσαι και συναλλαγές με κάρτες, χωρίς να σου θέτει ποσοτικά χρηματικά ή χρονικά όρια που πρέπει να γίνουν μέσω αυτής της διαδικασίας.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο viva wallet (πρωην viva payments) μπορείς να στείλεις μέσω e-mail ειδοποίηση πληρωμής και να βάλει τα στοιχεία του ο πελάτης μόνος του

 

effef897e05d0a3fa91b18b93582bb5a.jpg

Edited by momtsias
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.