Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eνδοδαπέδια ψύξη


g-volos

Recommended Posts

Εάν γνωρίζετε θα ήθελα απάντηση στο σημείο της παρεμβολής τρίοδης πριν το συλλέκτη της ενδοδαπέδιας. Με ποιόν τρόπο μπορώ να την παρεμβάλω έτσι ώστε να έχω θερμότερο νερό σε σχέση με αυτό που φεύγει προς τα FC κατά την ψύξη; Το έχετε συναντήσει ποτέ και εάν ναι, τί γίνεται στη θέρμανση το χειμώνα;

 

Με αυτόματο ελεγκτή γίνεται αυτό που ζήτας.

Πιο φθηνά με χειροκίνητα ρυθμιζόμενες τρίοδες τις οποίες πρέπει να ρυθμίζεις κάθε εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σοβαρά τώρα μιλάμε ακόμα για ενδοδαπέδια ψύξη..;

Εγώ πάντως μιλάω. Οταν ο πελάτης έχει εγκαταστήσει ένα πλήρες σύστημα με:

 

-Ενδοδαπέδια

-Α/Θ

-Αυτοματο έλεγχο και όχι παπαροπατέντες

 

γιατί να μην μιλήσω?

Αφού με μονάδική προσθήκη τον έλεγχο υγροποιήσεων (δηλαδή επιπλέον 200-300 ευρά) έχει ένα σύστημα δροσισμού σε ολοκληρο το σπίτι, όσο και αν αποδίδει αυτό.

Με αυτά τα χρήματα ούτε κινεζιάρικο 9ράκι δεν αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

είναι ο όρος που δεν σου αρέσει alej ή θεωρείς τη λύση μη επαρκή;

 

Ο όρος δεν είναι σωστός αλλά για μένα είναι το λιγότερο, σαν λύση την θεωρώ κάκιστη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα φίλε Indusys.

 

Εχω πολλά να πω αν και συμφωνώ λίγο πολύ με τον qwert για διαχωρισμό των κυκλωμάτων σε πρωτεύων δευτερεύων....

Θα αρχίσω όμως με μία ερώτηση στο παρακάτω.

Αυτό δεν μου αρέσει διότι 1) Ο πελάτης δεν βλέπω να συμφωνεί να ελέγχει την ψύξη βάσει χρόνου και όχι βάσει εσωτερικών συνθηκών 

 

Τα fancoil δεν θα έχουν τουλάχιστον θερμοστάτη που θα ελέγχει το fan;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@alej πιστεύω αντίθετα με σένα πως ο όρος αυτός είναι περισσότερο δόκιμος σε σχέση με άλλους που περιγράφουν την ίδια λειτουργία (πχ δροσισμός).

 

Όπως και οι περισσότεροι συμμετέχοντες, θεωρώ πως το πιο πλήρες σύστημα είναι αυτό που καλύπτει μέρος των φορτίων ψύξης με το ενδοδαπέδιο σύστημα αλλά με επικουρικό έλεγχο των εσωτερικών συνθηκών από μια μονάδα ελέγχου του σημείου δρόσου.

Υπάρχει και η επιλογή των FC και όπως μου ξεκαθάρισε παραπάνω ο πιο έμπερος συνάδελφος μπορούμε δίχως πατέντες (με εργοστασιακό υλικό που από όσο είδα έχουν όλες οι ετιαρίες κατασκευής υλικού) να έχουμε αρκετά ψυχρό νερό στις μονάδες FC και ελαφρώς θερμότερο στις σωληνώσεις κάτω από το δάπεδο. Το χειμώνα απενεργοποιούμε το κύκλωμα των FC με μια βάνα και παράλληλα ρυθμίζουμε το νερό στο ενδοδαπέδιο μεταξύ 35 και 45 °C.

 

 

Ωραίο θέμα φίλε Indusys.

 

Εχω πολλά να πω αν και συμφωνώ λίγο πολύ με τον qwert για διαχωρισμό των κυκλωμάτων σε πρωτεύων δευτερεύων....

Θα αρχίσω όμως με μία ερώτηση στο παρακάτω.

Τα fancoil δεν θα έχουν τουλάχιστον θερμοστάτη που θα ελέγχει το fan;

 

Ναι θα έχουν θερμοστάτη στην κάθε μονάδα αλλά δεν το βλέπω πολύ βιώσιμο οικονομικά να συνδέσουμε όλα τα FC με κάποια μονάδα ελέγχου ψύξης (δεν ξέρω καν εάν υπάρχει τέτοιο υλικό, δεν έχω δεί κάτι σε κάποιο manual). Οπότε στην περίπτωση των FC πιστεύω (μπορεί να σφάλω κιόλας) πως οι περιπτώσεις μας είναι:

 

1) Μόνο FC και το ενδοδαπέδιο εντελώς εκτός λειττουργίας. Εδώ ο αυτοματισμός για τη λειτουργία του ενδοδαπέδιο βγαίνει off και από την αντλία με χρονοπρόγραμμα ρυθμίζουμε τις ώρες ψύξης. Το κάθε FC λειτουργεί όταν η Α/Θ λειτουργεί και ''κόβει'' από τον θερμοστάτη του (δεν γνωρίζω εάν η επιλογή FC μάρκας ίδια με την Α/Θ μπορεί να μας δώσει κάποια λειτουργία αυτοματισμού με απευθείας σύνδεση των FC επάνω στην Α/Θ δίχως παρεμβολή άλλης διάταξης ελέγχου). Θεωρητικά μπορεί να κλείσει η Α/Θ και εμείς να έχουμε αφήσει το FC ανοιχτό (ο θερμοστάτης του δεν θα ''κόψει'') οπότε τζάμπα ρεύμα θα καίμε. Αυτό είναι που δεν μου αρέσει καθόλου.

 

2) FC και συνδυασμός με ενδοδαπέδια στην ψύξη. Εδώ οι θερμοστάτες χώρου της ενδοδαπέδιας γυρνάνε στην ψύξη και δίνουν εντολές σύμφωνα με τις εσωτερικές συνθήκες. Τα FC λειτουργούν με τις εντολές από το δικό τους θερμοστάτη. το κέρδος εδώ σε σχέση με την παραπάνω περίπτωση είναι πως δεν θα χρειαστεί να θέσουμε χρονοπρογράμματα στην Α/Θ. Το αρνητικό είναι πως μπορεί και πάλι να μας τύχουν και κάποια ευτράπελα. Πχ να κόψουν όλοι οι θερμοστάτες της ενδοδαπέδιας αλλά ο θερμοστάτης κάποιου (κάποιων) FC να μην έχει κόψει οπότε και το FC απλά να ανακυκλώνει αέρα ενώ η ψύξη θα έχει διακοπεί.

 

Αυτά θεωρώ ως τα μειονεκτήματα κατά την ''ξερή'' τοποθέτηση FC επικουρικά σε ένα σύστημα ενδοδαπέδιας. Αν κάποιος παίξει λίγο με τους θερμοστάτες μπορεί να τα ξεπεράσει (πχ να θέτει πιο υψηλή θερμοκρασία στα FC σε σχέση με την ενδοδαπέδια).

 

Αν κάποιος έχει κατά νου ένα ολοκληρωμένο σύστημα ελέγχου Θ/Ψ τόσο για τα FC όσο και για την ενδοδαπέδια, το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μία ερώτηση για να δούμε αν έχει νόημα να κάνουμε αυτή την συζήτηση....

Ο πελατης είναι διατεθειμένος να πληρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσει ναι αλλά προφανώς εντός της σφαίρας του λογικού και των συνθηκών εντός των οποίων ζούμε (πλέον...).

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έχουν θερμοστάτη στην κάθε μονάδα αλλά δεν το βλέπω πολύ βιώσιμο οικονομικά να συνδέσουμε όλα τα FC με κάποια μονάδα ελέγχου ψύξης (δεν ξέρω καν εάν υπάρχει τέτοιο υλικό, δεν έχω δεί κάτι σε κάποιο manual). Οπότε στην περίπτωση των FC πιστεύω (μπορεί να σφάλω κιόλας) πως οι περιπτώσεις μας είναι:

 

1) Μόνο FC και το ενδοδαπέδιο εντελώς εκτός λειττουργίας. Εδώ ο αυτοματισμός για τη λειτουργία του ενδοδαπέδιο βγαίνει off και από την αντλία με χρονοπρόγραμμα ρυθμίζουμε τις ώρες ψύξης. Το κάθε FC λειτουργεί όταν η Α/Θ λειτουργεί και ''κόβει'' από τον θερμοστάτη του (δεν γνωρίζω εάν η επιλογή FC μάρκας ίδια με την Α/Θ μπορεί να μας δώσει κάποια λειτουργία αυτοματισμού με απευθείας σύνδεση των FC επάνω στην Α/Θ δίχως παρεμβολή άλλης διάταξης ελέγχου). Θεωρητικά μπορεί να κλείσει η Α/Θ και εμείς να έχουμε αφήσει το FC ανοιχτό (ο θερμοστάτης του δεν θα ''κόψει'') οπότε τζάμπα ρεύμα θα καίμε. Αυτό είναι που δεν μου αρέσει καθόλου.

 

2) FC και συνδυασμός με ενδοδαπέδια στην ψύξη. Εδώ οι θερμοστάτες χώρου της ενδοδαπέδιας γυρνάνε στην ψύξη και δίνουν εντολές σύμφωνα με τις εσωτερικές συνθήκες. Τα FC λειτουργούν με τις εντολές από το δικό τους θερμοστάτη. το κέρδος εδώ σε σχέση με την παραπάνω περίπτωση είναι πως δεν θα χρειαστεί να θέσουμε χρονοπρογράμματα στην Α/Θ. Το αρνητικό είναι πως μπορεί και πάλι να μας τύχουν και κάποια ευτράπελα. Πχ να κόψουν όλοι οι θερμοστάτες της ενδοδαπέδιας αλλά ο θερμοστάτης κάποιου (κάποιων) FC να μην έχει κόψει οπότε και το FC απλά να ανακυκλώνει αέρα ενώ η ψύξη θα έχει διακοπεί.

Καπου το χάνεις.

Οι θερμοστάτες των FCU δεν ενεργοποιούν μονο τον ανεμιστήρα. Μπορούν να δώσουν και εντολή στην μονάδα παραγωγής.

Με λίγα λόγια λειτουργούν οπως οι κλασσικοί θερμοστάτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόταση.

Διαχωρισμός κυκλωμάτων σε πρωτεύων δευτερεύων είτε με μικτοδιαχωριστή είτε με δοχείο αδράνειας

Ξεχωριστές κεντρικές στήλες για ενδοδαπέδια-φανκοιλ όπως και ξεχωριστούς κυκλοφορητες.

Τριοδη βάνα θερμοστατική για το τμήμα της ενδοαδαπέδια με χειροκίνητη ρύθμιση και ασφαλιστική δικλίδα σε περίπτωση λάθους.

Ξεχωριστούς κεντρικούς θερμοστάτες για ενδοδαπέδια και fancoil που ενεργοποιούν και αντλία μέσο απλού πίνακας αυτονομίας.

Έλεγχος ζωνών με ηλεκτροβανες.

Ρελεδάκι που να κλείνει όλους τους ανεμιστήρες στα φαν όταν η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή

Ξεχωριστό θερμοστάτη για κάθε fancoil που ελέγχει μόνο ανεμιστήρα.

Αισθητήριο σε κάθε φαν που ελέγχει μόνο ανεμιστήρα.

Πολύ καλή ροική μελέτη και εξισορρόπηση των δικτύων.

Άρτια συνεργασία μηχανικού με εργολάβου.

Πελάτη να πληρώνει.....χαχαχα

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πρόταση.

Διαχωρισμός κυκλωμάτων σε πρωτεύων δευτερεύων είτε με μικτοδιαχωριστή είτε με δοχείο αδράνειας

Ξεχωριστές κεντρικές στήλες για ενδοδαπέδια-φανκοιλ όπως και ξεχωριστούς κυκλοφορητες.

Τριοδη βάνα θερμοστατική για το τμήμα της ενδοαδαπέδια με χειροκίνητη ρύθμιση και ασφαλιστική δικλίδα σε περίπτωση λάθους.

Ξεχωριστούς κεντρικούς θερμοστάτες για ενδοδαπέδια και fancoil που ενεργοποιούν και αντλία μέσο απλού πίνακας αυτονομίας.

Έλεγχος ζωνών με ηλεκτροβανες.

Ρελεδάκι που να κλείνει όλους τους ανεμιστήρες στα φαν όταν η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή

Ξεχωριστό θερμοστάτη για κάθε fancoil που ελέγχει μόνο ανεμιστήρα.

Αισθητήριο σε κάθε φαν που ελέγχει μόνο ανεμιστήρα.

Πολύ καλή ροική μελέτη και εξισορρόπηση των δικτύων.

Άρτια συνεργασία μηχανικού με εργολάβου.

Πελάτη να πληρώνει.....χαχαχα

Πολύ ωραία η πρότασή σου Γρηγόρη. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι στην τελευταία προταση: "Πελάτη να πληρώνει...".

 

Πολύ δύσκολο στις μέρες μας...

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.