Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eνδοδαπέδια ψύξη


g-volos

Recommended Posts

Η ψύξη γίνεται με ψύκτη ο οποίος συνδέεται μέσω τρίοδης ή τετράοδης στο κύκλωμα του νερού.

Αρα θέρμανση με λέβητα, ψύξη με ψύκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Επαναφέρω το νήμα για να ρωτήσω τους πιο έμπειρους.

 

Σκέφτομαι (αν και έχω αρκετούς ενδιασμούς λόγω διαφόρων απόψεων που άκουσα) να προτείνω σε μια εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης 3 ζωνών με συμπληρωματικούς θερμοστάτες και κεντρικό rack ελέγχου της ενδοδαπέδιας, την επιλογή της ελαφριάς ψύξης με την τοποθέτηση όμως κάποιων fan coils επικουρικά στο ενδοδαπέδιο σύστημα. 

Εχω ενημερωθεί για τα προβλήματα υγροποιήσεων στο δάπεδο όταν δεν τοποθετείται μονάδα παρακολούθησης του σημείου δρόσου και στην περίπτωση μου λόγω κόστους δεν θα τοποθετηθεί τέτοιο σύστημα. Οπότε το καλοκαίρι δεν θα μπορούμε να τροφοδοτούμε το σύστημα με πολύ ψυχρό νερό. Λόγω υγρασίας μπορεί να περιοριζόμαστε και στους 20+ °C προσαγωγή.

 

Ο συνεργάτης μου θερμουδραυλικός μου πρότεινε να τοποθετήσουμε μια ηλεκτροβάνα και να εξασφαλίσουμε ψύξη μόνο με τα fan coils απενεργοποιώντας το κύκλωμα της ενδοδαπέδιας το καλοκαίρι. Δηλδή να έχουμε ένα ξεχωριστό κύκλωμα με fan coils και να μην λειτουργούν ούτε οι θερμοστάτες χώρου. Ο έλεγχος θα γίνεται με χρονοπρόγραμμα από το Interface της Α/Θ και μόνο από αυτό.

Αυτό δεν μου αρέσει διότι 1) Ο πελάτης δεν βλέπω να συμφωνεί να ελέγχει την ψύξη βάσει χρόνου και όχι βάσει εσωτερικών συνθηκών 2) Θα είναι πολύπλοκο να χειρίζεται την ηλεκτροβάνα ξέχωρα από τους αισθητήρες χώρου και σίγουρα θα γίνουν λάθη 3) Προσωπικά εάν θα είχα ζώνες θέρμανσης με θερμοστάτη χώρου, θα ήθελα να έχω το ίδιο και στην ψύξη.

 

Κάποιος συνάδελφος μηχανικός μου πρότεινε να τοποθετήσουμε μια τρίοδη βάνα ρύθμισης της προσαγωγής στο κύκλωμα της ενδοδαπέδιας έτσι ώστε να δίνουμε αρκετά ψυχρό νερό στα fan coils και συγχρόνος λίγο πιο θερμό (θα το ρυθμίσουμε στην τρίοδη) στην ενδοδαπέδια. Με τον τρόπο αυτό μπορούμε να έχουμε λίγο πιο ισχυρή ψύξη καθώς και θερμοστάτες Θ/Ψ στους χώρους οι οποίοι όμως θα εξασφαλίζουν διαχωρισμό σε ζώνες μόνο στο ενδοδαπέδιο σύστημα (τα FC θα δουλεύουν όλα μαζί όταν έστω και ένας θερμοστάτης δίνει εντολή!).

Κατά τους χειμερινούς μήνες εάν δεν θέλουμε να δουλεύουν τα fan coils, με μια ηλεκτροβάνα θα τα απομονώνουμε από το κύκλωμα. Αυτή η ιδέα μου αρέσει περισσότερο αν και πάλι σκοντάφτουμε στην ηλεκτροβάνα που θα πρέπει να ανοίγει/κλείνει από δικό της διακόπτη αλλά και στο ότι δεν έχουμε αυτονομία ζωνών παρά το ότι πληρώνουμε για επιπλέον υλικά...

 

Τέλος έχουμε και την επιλογή του να μην βάλουμε fan coils και απλά να έχουμε μια υποτυπώδη ψύξη αμφιβόλου αποτελεσματικότητας από το ενδοδαπέδιο δίκτυο.

 

Ερωτήσεις:

1) Από την εμπειρία σας, πιστεύετε πως αξίζει η τρίτη λύση με νερά της τάξης των 20+ °C ή απλά ο ιδιοκτήτης δεν θα το δουλέψει ποτέ και θα μας ρίχνει κατάρες που του προτείναμε Α/Θ ψύξης θέρμανσης;

2) Αναφορικά με την ιδέα για θερμοστατική τρίοδη, αν το έχει υλοποιήσει κάποιος, το χειμώνα αλλάζετε τη ρύθμιση της; Βλέπω πως τα εύρη λειτουρίας είναι 10-30 °C και 20 - 45°C. Αν θεωρήσω πως θα τοποθετήσω μία 10-30 °C, πως θα ρυθμίσουμε την προσαγωγή στους 40°C όταν θα θέλουμε θέρμανση;

3) Έχετε κάποια πιο φιλική στον χρήστη λύση να προτείνετε;

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

 

1) Από την εμπειρία σας, πιστεύετε πως αξίζει η τρίτη λύση με νερά της τάξης των 20+ °C ή απλά ο ιδιοκτήτης δεν θα το δουλέψει ποτέ και θα μας ρίχνει κατάρες που του προτείναμε Α/Θ ψύξης θέρμανσης; Σε εφαρμογή που έχω κάνει και λειτουργεί από το 2007 έχουμε σαν κάτω όριο ψύξης τους 18 °C και λειτουργεί άψογα χωρίς φαινόμενα υγροποιήσεων .

3) Έχετε κάποια πιο φιλική στον χρήστη λύση να προτείνετε; Έχω κάνει 3 εφαρμογές με τον ίδιο τρόπο και οι χρήστες είναι απόλυτα ικανοποιημένοι - σε μία έχω εφαρμογή ηλιακού σπιτιού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για τη συμβουλή.

Να αποφύγουμε δηλαδή την προμήθεια επιπλεόν εξοπλισμού και να μείνουμε στα βασικά κατά την άποψη σου.

Στις εγκαταστάσεις σου είχες διαχωρισμό σε ζώνες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για τη συμβουλή.

Να αποφύγουμε δηλαδή την προμήθεια επιπλεόν εξοπλισμού και να μείνουμε στα βασικά κατά την άποψη σου.

Στις εγκαταστάσεις σου είχες διαχωρισμό σε ζώνες;

Έχω κάνει διαχωρισμό σε ζώνες ανά επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψή μου, είναι μεγάλη παπαρία να τοποθετήσει κάποιος ενδοδαπέδια με Α/Θ, το πλέον ακριβότερο σύστημα θέρμανσης/ψύξης, και να κάνεις οικονομία στο ουσιαστικότερο κομμάτι της εγκατάστασης δλδ σε ένα σύστημα αυτόματου ελέγχου το οποίο θα ανεβάσει το κόστος 1-2 χιλιάρικα. (Ακριβώς στα πίτουρα φθηνός στο αλεύρι..)

Η εγκατάσταση fan coil είναι μια λύση. Ο έλεγχος τους μπορεί να γίνει με τον ΣΩΣΤΟ τρόπο που απαιτεί την τοποθέτηση τοπικού θερμοστάτη σε κάθε fan coil και την μεταφορά των εντολών τους στο πίνακα ελέγχου.

Πιο φθηνιάρικη λύση είναι η ενεργοποίηση των fan coil με έναν θερμοστάτη χώρου σε αντιπροσοπευτικό σήμείο και λύνεις το πρόβλημα των χρονοπρογραμμάτων.

Φυσικά τα δύο κυκλώματα πρέπει να είναι υδραυλικά διαχωρισμενα.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για την επισήμανση. Συμφωνώ στο σχόλιο σου αναφορικά με το επιπλεόν κόστος.
Ένα πλήρες σύστημα ελέγχου κοστίζει αλλά από την άλλη και το κόστος των fan coils, θερμοστατών, σωληνώσεων κλπ δεν είναι αμελητέο. Θα δούμε τί θα κάνουμε...

 

Εάν γνωρίζετε θα ήθελα απάντηση στο σημείο της παρεμβολής τρίοδης πριν το συλλέκτη της ενδοδαπέδιας. Με ποιόν τρόπο μπορώ να την παρεμβάλω έτσι ώστε να έχω θερμότερο νερό σε σχέση με αυτό που φεύγει προς τα FC κατά την ψύξη; Το έχετε συναντήσει ποτέ και εάν ναι, τί γίνεται στη θέρμανση το χειμώνα;

Link to comment
Share on other sites

Εάν γνωρίζετε θα ήθελα απάντηση στο σημείο της παρεμβολής τρίοδης πριν το συλλέκτη της ενδοδαπέδιας. Με ποιόν τρόπο μπορώ να την παρεμβάλω έτσι ώστε να έχω θερμότερο νερό σε σχέση με αυτό που φεύγει προς τα FC κατά την ψύξη;

 

Χρησιμοποιώ έτοιμο συλλέκτη από γερμανική εταιρεία που περιλαμβάνει τρίοδη και θερμοστατικό διακόπτη , οπότε ρυθμίζω τη θερμοκρασία της ενδοδαπέδιας ανεξάρτητα του κλάδου.Αν θες στοιχεία για να μη θεωρηθεί διαφήμιση ας μου στείλεις μήνυμα.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης - εξαγωγή απάντησης από την παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.