Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eνδοδαπέδια ψύξη


g-volos

Recommended Posts

δροσισμός είναι υποθέτω η μείωση της θερμοκρασίας, η διαφορά με τον κλιματισμό, πάλι υποθέτω, είναι ότι στον δεύτερο ελέγχεις απόλυτα το μικροκλίμα σου όσον αφορά στους βαθμούς, την υγρασία κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ο "καλός δροσισμός" σε σχέση με τον "μέτριο κλιματισμό", τι σχέση έχουν; Αυτή που έχει η "καλή γρηγοράδα" με την "μέτρια επιτάχυνση" για ένα αυτοκίνητο ;

Τον όρο "δροσισμό" τον έχω δει μόνο σε κείμενα βιοκλιματικού σχεδιασμού, με την ένοια του φυσικού δροσισμού χωρίς την λειτουργία ηλεκτρομηχανολογικών εγκατάστασεων. Αν τον χρησιμοποιούμε γενικά, τότε προκαλούμε σύγχυση. Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι έτσι είναι, με τη συνειδητοποίηση ότι πολλές λύσεις μπορούμε να τις επιτύχουμε χωρίς μηχανήματα, οι σχεδιαστές κτηρίων που προσπαθούν να επιτύχουν συνθήκες θερμικής άνεσης μέσω του σχεδιασμού, χρησιμοποιούν τη λέξη δροσισμός για τις περιπτώσεις μείωσης της εσωτερικής θερμοκρασίας συνήθως μέσω αερισμού ή μέσω water spraying techniques (συγνώμη για το αγγλικο).

Για τις τεχνητές λύσεις χρησιμοποιήται η λέξη ψύξη.

 

κανείς δεν απαγορεύει να χρησιμοποιηθεί η λέξη δροσισμός για τεχνιτή λύση (επειδή και το κλιματιστικό δροσίζει) αλλά στο χώρο δροσισμός χρησιμοποιείται συνήθως για φυσικές λύσεις ενώ ψύξη για τεχνιτές όπως ο κλιματισμός.

Με λίγα λόγια τη λέξη δροσισμός όπως σωστά λέει ο συνάδερφος έχουμε συνηθίσει να τη χρησιμοποιούμε όταν χρησιμοποιούμε αρχιτεκτονικό σχεδιασμό για αποβολή θερμότητας από το χώρο ή εισαγωγή δροσερότερου αέρα με φυσικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι η ένστασή μου είναι μόνο θεωρητική, καθώς αναφέρομαι στο "τι εστί δροσισμός" και ποιά η διαφορά μεταξύ κλιματισμού και δροσισμού, και ότι προκαλείται σύγχυση αν χρησιμοποιούμε τον όρο ¨δροσισμό" εκεί που δεν πρέπει κτλ, κτλ.

 

Η κύρια ένστασή μου είναι στην πρακτική πλευρά. Εχει κατασκευάσει κανείς σύστημα ενδοδαπέδιας ψύξης για κατοικία ή γραφεία ; Εχει μείνει κανείς σε σπίτι όπου το καλοκαίρι να δροσίστηκε έστω, με ενδοδαπέδια ψύξη. Τι εμβαδόν (μόνωση κτλ) σπιτιού, τι κατανάλωση ενέργειας, και τι διαφορά θερμοκρασίας είχε; Νούμερα παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαι μαζί σου...πληροφορίες επίσης για την κατακόρυφη κατανομή της θερμοκρασίας και το πως αυτή επιρρεάζει την κατάσταση θερμικής άνεσης του χρήστη. (υποθέτω ότι η ψύξη θα έπρεπε να είναι ενδοταβάνια! παρά ενδοδαπέδια)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν καλύτερο, όμως η εγκατάσταση ανεβάζει πολύ το κόστος χωρίς λόγο. Η ενδοδαπέδια ψύξη προέρχεται από γεωθερμία χαμηλού βάθους και σε λίγα χρόνια και από ηλιακό δροσισμό. Αρκεί για τον κλιματισμό του χώρου και δημιουργεί την 'αίσθηση σπηλιάς' η δροσιά κάτι θαυμάσιο σαν αίσθηση σε αντιστοιχία με την ενδοδαπέδια θέρμανση που δεν 'καίγεσαι' αλλά έχεις ιδανική αίσθηση. Σε αντίθεση με το μύθο της ενδοδαπέδιας θέρμανσης ότι προκαλεί προβλήματα (λογική : ό,τι δεν καταλαβαίνω το δαιμονοποιώ) ο δροσισμός έχει τον αμυδρό κίνδυνο υγροποιήσεων και σχηματισμού υγρασίας στο πάτωμα. Έτσι, πρέπει να συνοδεύεται από ένα απλό σύστημα αφύγρανσης για αποφυγή του φαινομένου. Μπορεί σε λίγα χρόνια το σύστημα αυτό να μας παράγει και κάνα ποτηράκι πόσιμο νερό αν η υγρασία του αέρα είναι μεγάλη και οι βροχοπτώσεις ασθενείς.

Link to comment
Share on other sites

Προς pv-t solar: Ισχυρίζεσαι (πάρα) πολλά πράγματα.

1. η λειτουργία της ενδοδαπέδιας ψύξης να στηρίζεται στην γωεθερμία

2. η λειτουργία της ενδοδαπέδιας ψύξης να στηρίζεται στον ηλιακό δροσισμό

3. η ενδοδαπέδια ψύξη αρκεί για τον κλιματισμό

4. η ενδοδαπέδια ψύξη έχει την αίσθηση σπηλιάς

5. η ενδοδαπέδια ψύξη ενέχει αμυδρό κίνδυνο υγροποιήσεων (μόνο αμυδρό; )

6. η ενδοδαπέδια ψύξη πρέπει να συνοδεύεται από σύστημα αφύγρανσης

και τέλος

7. η ενδοδαπέδια ψύξη μπορεί να προσφέρει πόσιμο νερό

 

Εχεις καμιά πηγή ή άλλη αναφορά για αυτά που λες; Ή είναι ιδέες που θα ήθελες να πραγματοποιηθούν;

 

Δεν το λέω για να σε αποπάρω, αλλά για να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 4 ισχύουν υπάρχουν και εγκαταστάσεις ήδη που έχω πάει με τους συνεργάτες της δουλειάς μου. Πίστεψέ με είναι μαγεία. Σε 20 χρόνια θα είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο. Το 5 και το 6 υφίστανται αλλά ξεπερνιέται απλούστατα. Το 7 δεν κατάλαβες μάλλον ή το εξέφρασα περίεργα :) . Λέω ότι ένα μηχάνημα αφύγρανσης του αέρα μπορεί να προσφέρει ταυτόχρονα και πόσιμο νερό (υπάρχουν τέτοια στις αραβικές χώρες). Όχι ότι απ' τις σωληνώσεις με το βρωμόνερο θα μπορείς να πιεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση pv-t solar.

 

Μπορώ να επισκεφτώ κάποια από τις εγκαταστάσεις; Εστω και αν δεν είναι εν λειτουργία (εννοώ καλοκαίρι).

 

Για το μηχάνημα αφύγρανσης που αποδίδει πόσιμο νερό, υπάρχει καμία αναφορά/λινκ ;

Link to comment
Share on other sites

http://www.telethermansi.gr/pdf/rehau/cooling_info.pdf

 

Ένα καλό λινκ να δεις από μια δυνατή γερμανική εταιρία.

Δες το δημαρχείο της Πυλαίας εδώ και χρόνια. Επίσης, έργα που έχω δει είναι Θεσσαλονίκη και τώρα ετοιμάζεται κάτι μεγάλο στη Λάρισα σε green project. Στην Αθήνα δουλεύω, αλλά εδώ δεν έχει κάνει συνεργάτης μας κάτι τέτοιο.

 

Αυτό για την αφύγρανση και το νερό δεν το χω ψάξει καθόλου. Ξέρω απλώς ότι υπάρχει. Μπορεί να είναι εντελώς ασύμφορο. Σκέψεις κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.