Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενο ασφαλιστικό νομοσχέδιο (νομοσχέδιο Κατρούγκαλου)


Engineer

Προτεινόμενο ασφαλιστικό νομοσχέδιο  

584 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Στηρίζετε το προτεινόμενο ασφαλιστικό νομοσχέδιο (νομοσχέδιο Κατρούγκαλου);

    • Ναι
      96
    • Όχι
      488


Recommended Posts

κ.κ. συντονιστές και υπερσυντονιστές κλπ. είμαστε τελείως χύμα εδώ μέσα

έχουν ανοίξει χ θέματα με το ίδιο αντικείμενο 

δεν λέω ενδιαφέρον και αυτό αλλά

όταν υπάρχει ας πούμε το πιο παλιό

να ανοίγει/αναγράφεται νέο εφ' όσον υπάρχει είδηση ή εξέλιξη

αλλά θα μπορούσε π.χ. να μπαίνει ο τίτλος και η είδηση και ένα link "η συζήτηση γίνεται εδώ"

 

πάμε επί της ουσίας των τελευταίων αναρτήσεων

κατ' αρχάς θα συμφωνήσω με τον loser εκτός από το ότι έγινε με άρωμα εκλογών (μάλλον με δυσωδία μνημονιακών δεσμεύσεων και καρανίκα)

προσωπικώς είμαι υπέρ της σύνδεσης των ασφαλιστικών εισφορών με το εισόδημα

το έχω ξαναγράψει σε παλιές συζητήσεις

"θα μπορούσε το 2% επί των μελετών κλπ. που πληρώνουμε να γίνει 20% και η πάγια μηνιαία εισφορά να είναι 20-50 €"

(το 20% είναι υπεραρκετό αν ένας συνταξιούχος αντιστοιχεί σε 5 εργαζόμενους ή αν θεωρήσουμε ότι η σύνταξη είναι το 80% των εισοδημάτων αρκεί και στην αναλογία 1:4)

όντως όπως λέει ο george08 υπάρχει θέμα με τα ταμεία 

αλλά όχι μόνο από τις εισφορές αλλά και/κυρίως από τις διαχρονικές καταστροφικές πολιτικές κυβερνήσεων και διοικήσεων των ταμείων και του τεε

να μην ξεχνάμε ότι οι εργαζόμενοι πληρώνουν με τις εισφορές τους τις συντάξεις 

όταν αυξάνεται η ανεργία προφανώς υπάρχει έλλειμμα

και εγώ προσωπικώς που έχω "κατοχυρώσει" συνταξιοδοτικό δικαίωμα δεν έχω καμμία απαίτηση έναντι των εργαζομένων "να μου επιστραφούν αυτά που έδωσα", χωρίς να παύω να έχω απαίτηση από την οποιαδήποτε κυβέρνηση να κάνει ανακεφαλαιοποίηση των ταμείων τουλάχιστον για το ποσό του PSI και την απαίτηση για επιστροφή των χρημάτων που πέταξε το τεε-τσμεδε στη τράπεζα αττικής

αλλά το μακρύ χέρι του κράτους που αρπάζει από τους φόρους και ταΐζει αργόμισθους και βολευτές δεν θα κοπεί με το νέο ασφαλιστικό-φορολογικό

αντιθέτως θα μεγαλώσει κι άλλο

αντί λοιπόν αύξησης των εισφορών -που θα πάνε στον κουβά- θα έπρεπε (αν θεωρήσουμε δεδομένη την κατάσταση που περιγράφουν κανάλια και πολιτικοί) να κοπούν οι διπλές συντάξεις και πρώτα απ' όλα του δημοσίου

να μειωθούν οι συντάξεις εθελουσίας εξόδου διαφόρων κλάδων στο ποσοστό που αντιστοιχεί στα χρόνια εργασίας

να μειωθούν γενικά οι συντάξεις -αν προκύπτει από αναλογιστική μελέτη ότι τα ταμεία "δεν βγαίνουν"- στο ποσό που μπορεί να καλύπτεται από τις τρέχουσες εισφορές (αυτές του 20% που έγραψα πιο πάνω)

..

και κουράστηκα να γράφω...

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ ψήφισα υπέρ του νομοσχεδίου , γιατί θεωρώ λογική την σύνδεση των εισφορών με το εισόδημα . Εχω βέβαια κάποιες ενστάσεις και τις οποίες αναφέρω . 

 

1. Να δοθεί δυνατότητα επιλογής στον ασφαλισμένο , στο αν θέλει επικουρικό και εφ΄ άπαξ .

 

2. Να μειωθεί το ανώτατο ποσό κατά 20-25 % και να υπάρχει δυνατότητα και προαιρετικών εισφορών για όποιον θα ήθελε μια καλύτερη σύνταξη στο μέλλον , ιδιαίτερα για τους νεώτερους συναδέλφους .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Στασινός που ψήφισε τα 3000 ευρώ το εξάμηνο με τελικό ποσό τα 6500 ευρώ το εξάμηνο ανεξαρτήτως εισοδήματος με το νέο ασφαλιστικό κάθε μέρα ανακοίνωση βγάζει...  

 

«Αιτία πολέμου» η υπερψήφιση του ασφαλιστικού νομοσχεδίου για το ΤΕΕ

Edited by zio7
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και εγω είμαι υπέρ του νέου ασφαλιστικού (φυσικά σε σύγκριση με το υπάρχον καθεστώς μιλάω), αν και μάλλον θα πληρώνω περισσότερα και εξηγούμε. Ανήκω στην κατηγορία αυτών που και αυταπασχολούνται αλλα και δουλεύουν σε εταιρία σαν ''μπλοκάκιδες''. Με καθαρό εισόδημα περίπου 15000 το έτος μαλλον θα δίνω περισσότερα. Όμως για ένα χρόνο δεν συνεργάστηκα με την εταιρία και έιχα καθαρό εισόδημα σχεδόν μηδέν. Οπότε καταλαβα απο πρώτο χέρι τι είναι να δίνεις 6000 το ετος χωρίς εισόδημα....

Edited by mantsos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν έβγαλες ομως 25Κ θα έλεγες αλλα.. Κοινώς οτι μας συμφερει τη δεδομένη στις οπως έγραψα και σε ανάλογο θεμα εδω.. Μην το παιρνεις προσωπικά το ίδιο κανουμε οι περισσότεροι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά γιατί νομίζεις  αυτοί με τα 25κ  θα κάτσουν να πληρώσουν

πρόσληψη  συζύγου με  600 τον μήνα  θαναι στο αφορολογητο  και θα πληρώνεις μόνο το ΙΚΑ της..

αντίστοιχα βρίσκεις  άλλους άνεργους γνωστούς να πληρώνεις ΜΟΝΟ το ΙΚΑ τους...

γράφεις ΕΞΟΔΑ  και άσε να περιμένουν    μέσα σε 1 έτος  άνω των 15 κ  θαχουν μείνει  ούτε 1000 μηχανικοι

 

θα μειωθεί και η ανεργία λολ

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή  αυτος  που  θα  πληρωσει  8000  ευρω  για  ένα  ετος  θα  εχει  καλυτερες  παροχες  ασφαλισης 

από  τον  άλλο  με  τα  2800 ;;;  η  και  οι  δυο  στο  ραντσο   και σε  διαδρομο  δημοσιου   νοσοκομείου  να 

μην  σου  δινουν  σημασια  ,  σοβαροτητα  παιδια   να  υπαρχει    ,  αληθεια  ποση  περισσοτερη  συνταξη  θα  παρει 

ενας  που  πληρωνει  12000  ευρω  τον  χρονο  από  εμενα  που  κλεβω το  συστημα  και  πληρωνω  2800

εχει  χαθει  η  λογικη  σε  αυτην  την  χωρα  . γιαυτο  και  οι  σφαλιαρες  που  θα  ερθουν  από  δω  και  περα   θα  είναι  συναρπαστικες

άλλη  ερωτηση  , 

γιατι  καποιος  να  πληρωνει  8000  ευρω  τον  χρονο  ασφαλιστικες  στο  δημοσιο  κολοχανειο  και  να  μην  εχει  ουτε  αξιοπρεπεια  ουτε  υγεια 

ουτε  παιδεια  ,  επειδή  το  απαιτησε  ο  κατρουγκαλος  και   συμβουλοι  του,  και  το  λενινιστικο  κατεστημενο  του  συριζα ;;;

με  αυτά  τα  χρηματα  ποση  συνταξη  θα  επαιρνες   σε  ιδιωτικη  ασφαλιστικη  εταιρεια   ;;;

και  τι  παροχες  στο  καλυτερο  ξενοδοχο-νοσοκομειο  στον  κοσμο .

γιατι  να  τα  δωσεις  σε  βαρελι  διχως  πατο  ώστε  το  πολιτικο  συστημα  να  μοιραζει  στους  πελατες  συνατξεις  από  τα  42 ;;;

φυσικα   και  το  προηγουμενο  συστημα  με  τις  αυξησεις  ηταν  προκλητικοτατο  και   ανεφαρμοστο  με  χειρότερα και  με πιο  βάναυσα   αποτελέσματα  .

αποχωρησεις  μηχανικων  απωλεια  εσοδων

πιστευω  ότι  ο  κυκλος  για  τους  επιστήμονες  στην  ελλαδα  εκλεισε   ολοι  θελουν  να  φυγουν  από  αυτόν  τον  τοπο 

θα  μεινουν  μονο  δημόσιοι  υπαλληλοι  -  συνταξιουχοι   και   λαθρομεταναστες , με  αυτό  το  υλικο  η  χωρα  δεν  διατηρείτε ,  θα  υπαρξουν 

εξελιξεις .

Edited by loser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

βάσει όσων έγραψα πιο πάνω είμαι κατά του ασφαλιστικού (για όποιον δεν το κατάλαβε ή δεν διάβασε προηγούμενες αναρτήσεις)

..

πάμε παρακάτω

αυτή την φορά loser θα διαφωνήσω στο σκεπτικό για την ασφάλιση

(όπως έχω διαφωνήσει αντιστοίχως με τον dpap)

δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την κοινωνική ασφάλιση με την ιδιωτική

η κοινωνική ασφάλιση οφείλει να είναι αναδιανεμητική στα πλαίσια ενός κοινωνικού κράτους που προσβλέπει στην υγιή λειτουργία της κοινωνίας

σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει στην Αμερική λ.χ. και σε αντίθεση με αυτό που θέλει να πετύχει ο κατρούγκαλος

τώρα αν κάποιος τα βγάζει μαύρα και φαίνεται άνεργος και εξασφαλίζει τις "κοινωνές παροχές" εις υγείαν των κορόιδων αυτό είναι θέμα ελεγκτικών μηχανισμών αλλά και δίκαιου φορολογικού συστήματος που ούτε υπάρχει ούτε προτείνεται

όντως η παιδεία, η ασφάλεια και η υγεία που πληρώνουμε μέσω φόρων είναι για τα μπάζα

(και το λέω και από προσωπική εμπειρία με πρόβλημα ca εντός οικογενειακού περιβάλλοντος)

αλλά δεν πρέπει να καταργηθούν τελείως

αντιθέτως πρέπει να διορθωθούν

φυσικά και οι αλήτες που μας κυβερνούν επιδιώκουν την διατήρηση του πελατειακού κομματικού κράτους

(αν είχε δεχτεί το στοίχημα για τις απολύσεις στο δημόσιο, φίλος μου πασόκο-συριζαίος -που τις θεωρούσε σίγουρες από το 1ο μνημόνιο- θα έβγαζα τώρα περισσότερα και από αυτούς που πόνταραν στη Leicester για το πρωτάθλημα στην αρχή της σαιζόν)

θα μου πεις (ευλόγως) και ποιος θα τα φτιάξει

η πίεση του κόσμου? ίσως

ένας πιο λογικός διαχειριστής του καπιταλισμού? ίσως (πιθανότερο)

αλλιώς όμως πάμε στο "ο καθένας για το εαυτό του" (κι αυτό το αντέχω, προς ώρας) αλλά θα σωθούμε ατομικά και γύρω μας θα έχουμε συντρίμμια

κατά τα λοιπά όντως το ελεύθερο επάγγελμα και η αξιοποίηση των επιστημόνων εντός ελλάδος περιμένει την ταφόπλακα από κυβέρνηση (και τεε στα καθ' ημάς)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.