Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση οπλισμού υποστηλώματος σαν λήψη γείωσης


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

[γ] Στα δίκτυα ΤΤ η επαλήθευση συμμόρφωσης με τις απαιτήσεις του Προτύπου 384 δεν γίνεται με το έλεγχο του βρόχου σφάλματος [αυτό αφορά δίκτυα ΤΝ]

 στην περίπτωση που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ηλεκτρόδια το πρότυπο κάνει δεκτή και την μέτρηση την αντίστασης βρόχου σφάλματος αφού η αντίσταση γείωσης ανήκει στις αντιστάσεις που αθροίζονται στο βρόχο σφάλματος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα, πριν από κάποια χρόνια σε σεμινάριο της elemko για την ΥΔΕ, αναφέρθηκε η συγκεκριμένη μεθοδολογία από τον εισηγητή. Θεωρητικά είναι μια προσομοίωση θεμελιακής γείωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα PTRS80, δεν υπάρχει προσομοίωση θεμελιακής γείωσης παρά μόνο σε πειραματικό στάδιο μετρήσεων.

 

Σε πραγματική εγκατάσταση ακολουθείς πρότυπα και κανόνες. Στο βιβλίο της ΕΛΕΝΚΟ δεν αναφέρεται πουθενά αυτή η μέθοδος. Ίσως μπερδεύεσαι σε κάποιες περιπτώσεις που επιλέγεται η αναγκαστική όδευση από υποστύλωμα (κολώνα), σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να τοποθετηθεί αγωγός γείωσης (αγωγός καθόδου), και καταλήγει στο ηλεκτρόδιο γείωσης (λάμα θεμελιακής γείωσης).

 

Πουθενά δεν αναφέρεται σαν αγωγός γείωσης ή ηλεκτρόδιο γείωσης τμήμα οπλισμού του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε νικο απο ηλεκτρολογικη κ νομικη μορφη αυτο που εκανες επιτρεπεται απολυτα αρκει να υπαρχει βεβαια κ καπιο καρφι η τριγωνο η αλλο συστημα γειωσης οχι να εξαρτομαστε απο την σιδεροκατασκευη μονο αλλα να γινει ισοδυναμηκη... εγω εχω βαλει σε μονοκατικια σε αναμονες σιδερων που εχουν αφησει στα δοκαρια στην ταρατσα για να ριξουν κ αλλο οροφο στο μελον σε συνδιασμο με τριγωνο κ πηγε 3 ωμ η αντισταση που το τριγωνο απο μονο του εβγαζε 30.. σιγουρα δεν ειναι καλο να σπαμε τα δοκαρια να βρουμε σιδερα αλλα αν ειναι κατι εμφανες μπορουμε να το τσακωσουμε κακο δεν κανει...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει σε μονοκατικια σε αναμονες σιδερων που εχουν αφησει στα δοκαρια στην ταρατσα για να ριξουν κ αλλο οροφο στο μελον σε συνδιασμο με τριγωνο κ πηγε 3 ωμ η αντισταση που το τριγωνο απο μονο του εβγαζε 30.. 

Θα με ενδιέφερε να μάθω από τους ειδικούς αν αυτό είναι νόμιμο, γιατί σε σπίτι δικό μου που είναι του 1980 πάνω σε βραχια (βουνοπλαγιά) και χωρίς χώρο, έχω κακή γείωση και δεν έχω χώρο να φτιάξω κάποιο άλλο είδος γείωσης πχ Τρίγωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε νικο και εσυ, δεν εχεις χωρο να φτιαξεις τριγωνο. Δεν υπαρχουν 10 τετραγωνικα μετρα ελευθερα να κανεις μια γειωση, να ριξεις και τεραφιλ να τελειωνεις? Ενωστε ολοι οπλισμους χωρις να ξερετε τι γινεται πιο κατω... τα πραγματα αυτα ουτε αποδεκτα κανονιστικα, ουτε τεχνικα σωστα. Το κουρασαμε νομιζω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε νικο και εσυ, δεν εχεις χωρο να φτιαξεις τριγωνο. Δεν υπαρχουν 10 τετραγωνικα μετρα ελευθερα να κανεις μια γειωση, να ριξεις και τεραφιλ να τελειωνεις? Ενωστε ολοι οπλισμους χωρις να ξερετε τι γινεται πιο κατω... τα πραγματα αυτα ουτε αποδεκτα κανονιστικα, ουτε τεχνικα σωστα. Το κουρασαμε νομιζω

Δυστυχώς το σπίτι από τις δυό πλευρές εφάπτεται με δρόμους στην άλλη πλευρά με ένα γείτονα που έχουμε κάποια θέματα και μένει  η μία πλευρά με 5 τετραγωνικά χώρο ο όποιος δεν μας ανήκει τελεσίδικα. Αν υποθέσω ότι μπορώ στο μέλλον να κάνω στην δυτική πλευρά θα χρειαστώ μέχρι των μετρητή 30m τουλάχιστον αγωγό και να τον περάσω μέσα από το κλιμακόστασιο του σπιτιού...

Link to comment
Share on other sites

Στον μετρητή από κάτω τι έχει;

Eνα ηλεκτρόδιο του 1980 το πολύ 50cm μέσα στο έδαφος λόγω βράχου και είναι μέσα στον δρόμο.... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.