Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εταιρικές συμβάσεις και φορολόγηση μηχανικών με ΑΠΥ


Recommended Posts

ως νέος μηχανικός όσο ψάχνω τόσο βρίσκω νέες και νέες απορίες

διαφωτίστε με σας παρακαλώ σε αυτό.

 

Μηχανικός με σύμβαση σε εταιρία με δελτίο παροχής υπηρεσιών . Στη σύμβαση η οποία είναι ορισμένου χρόνου αναγράφεται οτι θα πρέπει να υπογράφει τυχών μελέτες .

Τα ερωτήματα

α)εκτος απο το 20% προκαταβλητέο φόρο έχω και φόρο 10% για τη μελέτη? ας πουμε ενα αρχ.σχέδιο η έστω μια επίβλεψη.

 

β) αν η μελέτη αμειφθεί με 3000ευρώ ο μηχανικός που παίρνει 900 το μήνα δεν δικαιούται απολαβών ή πάνε στην εταιρία?

 

σας ευχαριστώ αν κάτι το ρωτάω λάθος παρακαλώ διορθώστε με για να βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι μελέτες και επιβλέψεις γίνονται από μηχανικούς.

 

Χωρίς να το ξέρω εγώ θα ζήταγα τα εξής δίκαια, αφού έχει προηγηθεί , φαντάζομαι, μια συμφωνία.

 

Πχ συμφώνησα μισθό 1000€/μήνα. Αν δεν υπάρχει στη μέση άδεια (άρα και ΦΕΜ 10%) τότε στο 1000€ θα έχεις παρακράτηση φόρου 20% = 200€.

 

Άρα καθαρά στο χέρι θα πάρεις 1000(αρχική αξία)-200(παρακράτηση 20%)+19%*1000(ΦΠΑ) = 990€

 

Ας πούμε ότι υπογράφεις μια μελέτη αρχ. για 5000€ μέσα σε αυτόν το μήνα.

 

θα πληρωθείς μέσω αμοιβών ΤΕΕ 5000+ΦΠΑ19%-κρατήσεις για ΤΕΕ (2.048%) που θα κρατηθούν στον όψεώς σου από τα 5000+19%ΦΠΑ

 

Αλλά έχετε συμφωνήσει 1000€.

 

Άρα θα μπουν στο λογαριασμό σου

 

Στον όψεως μπαίνουν τα 5χιλιάρικα -2,048%κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ(=102,40€)

 

5000+19%ΦΠΑ -2,048% = 5847,60€ (στο λογαριασμό σου) με το ΦΠΑ να είναι 950€ (ενσωματωμένο στο 5847,60).

 

α) Εσύ όμως καλείσαι για αυτή την αμοιβή να πληρώσεις ΦΕΜ 10% = 5000χ10% = 500€

 

β) Ακόμα καλείσαι να πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ +χαρτόσημο +προμήθεια ΕΤΕ = [2% + 1% + 2,4%x(2%+1%) +0.01€]για τη μελέτη που συνέταξες. Αυτό είναι 3,072%χ5000€ +0,01€= 153,61€

 

Άρα παρότι πληρώθηκες 5000 + το ΦΠΑ τους έχεις "χασούρες" που είναι :

 

α) 500,00€

β) 153,61€

 

Έτσι καταλαβαίνεις ότι θα υπάρχουν στο τέλος 5000,00€ - 500,00€ - 153,61€ - 102,40€ + 950,00€ ΦΠΑ= 5193,99€

 

το ΦΠΑ το παίρνεις ολόκληρο καθώς κόβεις ΑΠΥ άρα δεν το μετράς πουθενά. Ούτε αν έπαιρνες 1000,00 όπως είχες συμφωνήσει , ούτε αν έπαιρνες 5000,00 λόγω μελέτης.

 

Άρα 5193,99€ -950,00€ = 4243,99€

 

Εσύ όμως θα πληρωνόσουν 800,00€ βάσει της συμφωνίας σας.

 

Άρα πρέπει να βγάλεις και να τους επιστρέψεις καλή τη πίστη 4243,99 - 800,00 = 3443,99€

 

Αυτή είναι η δική μου γνώμη χωρίς να είναι δεσμευτική και χωρίς να ξέρω καλά το θέμα νομικά.

Link to comment
Share on other sites

διεξοδικοτατη απαντηση...επειδη ειμαι κι εγω υπαλληλος που παιρνω μισθο και υπογραφω καποιες μελετες συνοπτικα εχω να πω τα εξης:

α)παρακρατηση φορου 20% θα κοβεις στο δελτιο παροχης ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ σου. παρακρατηση φορου 10% θα κοβεις στο δελτιο ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ.

β)εξαρταται απο τη συμφωνια που θα κανεις. μπορεις να τα κρατησεις ολα, μπορεις να τα επιστρεψεις ολα.σε στην αγορα το δικαιωμα υπογραφης κυμαινεται απο 20-25% αλλα πρεπει να προσεξεις το εξης: Αν κοψεις 3000 ευρω (φυσικα θα σου δωσουν το φορο-δεν θα το βαλεις απο την τσεπη σου) και επιστρεψεις ολο το ποσο στην εταιρεια, η εφορια θα σε φορολογισει για 3000 ευρω!! Μια καλη μεθοδος ειναι να συμψηφιζεις τα λεφτα που εχεις κοψει για μια αδεια με το μισθο σου στην εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

theo καταρχάς είμαι υπόχρεος σε ευχαριστώ!!!

 

πες μου σε παρακαλώ το 800 που λες είναι 1000-20% σωστα?

 

ναι συνάδελφε αυτό είναι.

 

Αυτό γίνεται στην περίπτωση που όπως λέει ο mare96 θα κόψεις ΑΠΥ για την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

mare96

για να καταλάβω σωστά ας πούμε οτι έχω συμφωνία να λαμβάνω το 20%

εστω οτι σε ένα χρόνο μεσα υπογράφω 3 μελέτες των 10000ευρώ και λαμβάνω 6000ευρώ

η εφορία θα με φορολογήσει για 30000?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ΝΑΙ.

 

Κάνε νέα συμφωνία να σου πληρώνουν συνολικά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τον τελικό σου φόρο ΟΛΟΚΛΗΡΟ και την παρακράτησή σου να την παίρνεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ πίσω,το δικαιούσαι.

 

Αν δεν συμφωνήσουν,ψάξε για καινούρια δουλειά,και κράτα τα λεφτά της τελευταίας υπογραφής σου και πήγαινε ένα ωραιότατο ταξιδάκι.

 

Έτσι κ αλλιώς υπογράφεις που υπογράφεις στα τυφλά,κλωτσάς που κλωτσάς το πτυχίο σου,ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΑΜΟΙΦΘΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ??

 

Γνώμη μου είναι να σου πληρώνουν ΚΑΙ το φόρο ΟΛΟΚΛΗΡΟ και το 20% της παρακράτησης να το παίρνεις ακέραιο.

 

 

Προς Νέους Συναδέλφους Μηχανικούς:

Σταματήστε να υπογράφετε αν δεν παίρνετε τουλάχιστον το 30% της αμοιβής της δουλειάς.Σε λίγο καιρό η υπογραφή σας δεν θα αξίζει ούτε ένα κομμάτι πληγούρι,καθώς ο τζάμπαman θα καθιερωθεί στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

zavi αν όντως είναι να πέρνω 6000 κ να φορολογούμαι για 30000 κλαύτα

όταν λές όλο το φόρο τι ακριβώς ενοείς? να γίνει συμφωνία να μου πληρώνουν το φόρο που θα μου αναλογεί μετα την εκκαθάριση?

(όπως καταλαβατε απο φορολογικά μπάζω :P )

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η πιάτσα δουλεύει ως εξής: για το ποσό της αμοιβής που υπογράφεις πχ 10000 κρατάς ένα ποσοστό (συνήθως μεταξύ 10-20%) συν το ΦΠΑ. Η πληρωμή του ΦΕΜ δεν επιβαρύνει εσένα οπότε, τελικά επιστρέφει σε εσένα μέσω της εκκαθαριστικής δήλωσης. Συμφωνώ απόλυτα με τον zavi ότι το ποσοστό αυτό είναι μικρό αν αναλογιστείς τις ευθύνες που αναλαμβάνεις. Στην περίπτωση σου, εννοείται ότι αυτά είναι επιπλέον του μισθού σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.