Μετάβαση στο περιεχόμενο

αλλαγή χρήσης από θέση στάθμευσης σε αποθήκη


Recommended Posts

Στο επίπεδο του Β΄υπόγειου οριζόντια ιδιοκτησία-θέση στάθμευσης έχει αυθαιρέτως αλλάξει χρήση σε αποθήκη. Εκδίδω βεβαίωση νομιμότητας? 

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω -κατ αρχας- με τον φιλτατο διδονι

αλλα...να ρωτησω κιολας

 

εχει μια ΘΣΑ στο β' υπογειο...δεν εχει αυτοκινητο...και εβαλε το ποδηλατο της κορης που μεγαλωσε...

ενα κομοδινο απο το παληο σπίτι, που δεν "της" αρεσε ..... δυο τενεκεδες λαδι  τεσπα  τα μισα αχρηστα απο οσα  αχρηστα που συμμαζευει καποιος...μεχρι να τον "πνιξουν"

 

αυριο που θα παρει το ΙΧ  θα βγουν στον παληατζη...

 

αλλαγη σε τι να κανει τωρα ??

Σαματις κι αν ειχε ενα σμαρτ και χωρουσαν και δυο τενεκεδες λαδι ...ξερω γω τι αλλο

παλι ΘΣΑ δεν θα ηταν??

 

λεω εγω τωωωρα

 

διδονι τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Κάπου η δήλωση λέει και για χρήση

 

Επίσης αρκετοί συμβολαιογράφοι λένε το επιχείρημα ότι στο συμβόλαιο λέει ότι αγοράζει Θ.Σ επομένως δεν φοβάσαι

Οι συμβολαιογράφοι σε λένε θα κάνουν συμβόλαια και χωρίς Ο.Ι

Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο προβληματισμό με το Δημήτρη έχω. Η χρήση Θ.Σ με τη χρήση αποθήκης δεν είναι διακριτή και σε πάρα πολλές περιπτώσεις συνυπάρχουν οι χρήσεις. Αν δεν υπάρχουν μετατροπές δομικών στοιχείων ή αλλαγή σε επιφάνεια, δεν διαφαίνεται αυθαιρεσία. Τώρα, αν ο ιδιοκτήτης θέλει σώνει και καλά να παρουσιάζεται ως χρήση αποθήκη θα κάνει τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Συχνά πυκνά για σε παλαιότερες άδειες για να αποκτήσουν δικαίωμα να έχουν και 2ο υπόγειο το δήλωναν ως θέσεις στάθμευσης και συχνά πυκνά δεν κατασκεύαζαν καν την ράμπα πρόσβασης αυτοκίνητων εκεί ή μεγάλου μεγέθους ανελκυστήρα.

Ενυπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν υπερβάσεις πολεοδομικών μεγεθών που είχε δικαίωμα ή μη και ειδικά αν η θέση στάθμευσης δεν έχει δικά της χιλιοστά τότε είναι πρόβλημα να δοθεί βεβαίωση μη αυθαιρεσίας χωρίς τακτοποίηση.

Άποψη μου φυσικά.

Πέραν του αν η θέση στάθμευσης ήταν στα ελάχιστα απαιτούμενα για το κτίριο και είχε και συμβολαιογραφική δέσμευση. Ειδικά να έχει κτιστεί και έχει μια πόρτα 90εκ ή δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης εκει αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.