Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση ταχυτήτων και κόστους/σελ inkjet-laser εκτυπωτών


palex

Recommended Posts

Κάποιες εμπειρίες και από μένα.

 

Στο γραφείο , για κάποιο διάστημα (πριν τον "βουτήξουν" οι δημόσιες σχέσεις) υπήρξε δικτυακός έγχρωμος της HP . Πριν 4 χρόνια στοίχισε 3500 Euro χωρίς τους πρόσθετους χαρτοδέκτες και ταξινομητές.

 

Τα toners , μπορεί τότε να πλησίαζαν τα 260 Euro (το καθένα) αλλά απλές σελίδες κειμένου , και όχι αυτά τα 5% που ανακοινώνουν στις φυλλάδες τους , κράτησαν περίπου 2200 σελίδες με το magenda & κίτρινο να τελειώνουν ταυτόχρονα. Το μαύρο , σε καθαρή εκτύπωση κειμένου και με αυθεντικό tonner , πλησίασε τις 4000 σελίδες πραγματική αυτονομία. Στον εκτυπωτή , λόγω αυξημένου εκτυπωτικού φορτίου, είχε προστεθεί μνήμη και είχε φθάσει τα 2 GB (πανάκριβα στοίχισε) ενώ αργότερα αγοράστηκε και σκληρός δίσκος ...

Σε εκτύπωση Α/Μ (ακόμη και σύνθετες σελίδες) , έφτανε τις 20 σελ / λεπτό και πάντα ανάλογα με το φόρτο του δικτύου. Σε απλές σελίδες κειμένου , πλησίαζε τις 35 σελ / λεπτό . Σε εκτύπωση φωτογραφίας , ανάλογα με το μέγεθος και την ανάλυση , πλησίαζε τις 1-2 σελ το λεπτό για κάλυψη περίπου 25% από το κάθε χρώμα.

 

Η αλλαγή fuser,τυμπάνων κ.λ.π. ήρθαν πολύ γρήγορα (μέσα στο τετράμηνο) και στοίχισαν 1500 Euro αν θυμάμαι καλά.

Για τόσο απαιτητικά περιβάλλοντα εκτύπωσης , ο εκτυπωτής αυτός κρίθηκε απαραίτητος. Ακόμη τυπώνει ...

 

Από οικιακό έγχρωμο laser , ΔΕΝ έχω εμπειρία. Σας μεταφέρω όμως τα λεγόμενα φίλου : "Όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις αναλώσιμα , πιο καλά ξανααγόρασε εκτυπωτή" ! Λίγο ίσως να υπερβάλλει αλλά σκεφτείτε δύο πράγματα.

α. Όταν αγοράζουμε εκτυπωτή ,inkjet ή laser, τα πρώτα μελάνια είναι στο 30% της κανονικής χωρητικότητας

β. Η τιμή των toners για οικιακό laser ξεπερνά κατά πολύ την τιμή αγοράς του οικιακού laser (Ειδικά κάτι εισαγωγικά μοντέλλα των 180-300 Euro)

 

Αυτή την περίοδο έχω πολυμηχάνημα HP (ευτυχώς όχι απ' αυτά που δίνει δώρο με τα φορητά της η HP ) :razz:

Τυπώνω και αρκετές φωτογραφίες και τα κανονικά μελάνια κρατούν για 160 φωτογραφίες 13χ18 και 10 φωτογραφίες 21χ30

Τα τέσσερα μελάνια στοιχίζουν 3χ11 + 1χ12 = 45 Euro

Το κόστος χαρτιού εξαρτάται από τον τύπο του. Πέτυχα σε προσφορά 100 Photo papers 13x18 στα 12 Euro σε χαρτί 230 gr/m2

 

Αυτά , στην αρχή , πριν δω τα κόστη για φωτογραφίες :confused:

Τώρα , έχοντας βάλει το μεγάλης χωρητικότητας original μαύρο μελάνι (3 πλη χωρητικότητα που δεν στοιχίζει ούτε τα διπλάσια χρήματα) , μετά από 800 σελίδες κειμένου , ούτε στη μέση δεν έχει φτάσει. Πρέπει να έχει εκτυπώσει και 2-3 φωτορεαλισμούς σε 20χ30 χαρτί !

Το μοντέλλο του πολυμηχανήματος είναι το HP OfficeJet 6500 , αρκετά γρήγορο για οικογενειακές ανάγκες , απλά επαρκές για να τυπώνει ... εκατοντάδες σελίδες μελετών σε ένα απόγευμα. Για κείμενο , έχω μετρήσει 12 σελ το λεπτό σε κανονική ποιότητα και πάνω από 18 σε πρόχειρη.

 

 

Το 1999 , ή το 2000 δεν θυμάμαι καλά , αγόρασα έναντι σεβαστού ποσού , τον Α3 Epson Stylus Photo 1270 ο οποίος πλέον τυπώνει μόνο προσχέδια και δοκιμές . Ειδικά με τα "εναλλακτικά" μελάνια , τυπώνω περίπου 100 A3 γραμμικά και καμμιά 200αριά σελίδες σύνθετου κειμένου αλλά με λίγη κάλυψη. Και αυτό γιατί το έγχρωμο περιέχει 5 κάψουλες μαζί με αρκετά λίγο μελάνι. 14 Euro στοιχίζει το εναλλακτικό , 30.50 Euro το original. Το εναλλακτικό μαύρο στοιχίζει 6 Euro και προσεγγιστικά κρατά (για απλά κείμενα) 350-400 σελ.

 

 

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες για Α/Μ Laser της XEROX του γραφείου μόλις έχω περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο του πολυμηχανήματος είναι το HP OfficeJet 6500
Το πολυμηχάνημα αυτό μια χαρά φαίνεται. Το μόνο που του λείπει είναι η ταχύτητα. Φαντάζομαι όμως ότι ούτε αυτόματη εκτύπωση δύο όψεων θα κάνει. Το κόστος μελανιού που τυπώνει 800+ σελίδες πόσο είναι ?

 

Τελικά ένας εκτυπωτής laser ή inkjet τι πρέπει να έχει?

 

- Πειράζει να είναι μονόχρωμος?

 

-Τι ταχύτητα πρέπει να έχει σε νορμάλ εκτύπωση? (όχι draft)

 

- Χρειάζεται η αυτόματη εκτύπωση διπλής όψεως?

 

- ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ... Τι κόστος πρέπει να έχει η σελίδα εκτύπωσης? Ας πούμε (κόστος τόνερ) / (αριθμός σελίδων) ενδεικτικά.

 

- Τι μνήμη να έχει?

 

- Όλες οι μάρκες είναι ίδιες? Η H/P θεωρείται καλύτερη για κάποιον λόγο? Υπάρχουν μάρκες να αποφεύγουμε?

 

Ένα καλό site με σύγκριση εκτυπωτών http://www.pcmag.com/category2/0,2806,1639039,00.asp

Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία σε laser printer οικιακό μονόχρωμο

να προσέχετε πριν την αγορά να δείτε αν έχει chip

 

για όσους δεν ξέρουν αυτά τα τσιπάκια είναι ουσιαστικά μετρητές σελίδων

αν π.χ. ο κατασκευαστής δίνει 5000 σελ με 5% επικάλυψη

ακόμα και αν τυπώσετε 5000 σελ με ένα γράμμα ή μια μονο γραμμή

τότε πάπαλα ακόμη και αν είναι γεμάτο το toner δεν μπορείς να τυπώσεις

πρέπει να το αντικαταστήσεις

 

επειδή την έχω πατήσει προσέξτε το

Link to comment
Share on other sites

Το πολυμηχάνημα αυτό μια χαρά φαίνεται. Το μόνο που του λείπει είναι η ταχύτητα. Φαντάζομαι όμως ότι ούτε αυτόματη εκτύπωση δύο όψεων θα κάνει. Το κόστος μελανιού που τυπώνει 800+ σελίδες πόσο είναι ?

 

Τελικά ένας εκτυπωτής laser ή inkjet τι πρέπει να έχει?

 

- Πειράζει να είναι μονόχρωμος?

 

-Τι ταχύτητα πρέπει να έχει σε νορμάλ εκτύπωση? (όχι draft)

 

- Χρειάζεται η αυτόματη εκτύπωση διπλής όψεως?

 

- ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ... Τι κόστος πρέπει να έχει η σελίδα εκτύπωσης? Ας πούμε (κόστος τόνερ) / (αριθμός σελίδων) ενδεικτικά.

 

- Τι μνήμη να έχει?

 

- Όλες οι μάρκες είναι ίδιες? Η H/P θεωρείται καλύτερη για κάποιον λόγο? Υπάρχουν μάρκες να αποφεύγουμε?

 

Ένα καλό site με σύγκριση εκτυπωτών http://www.pcmag.com/category2/0,2806,1639039,00.asp

 

Καλησπέρα

 

Το πολυμηχάνημα βρίσκεται στο σπίτι και καλύπτει περιστασιακές ανάγκες. Οπότε και η αυτόματη διπλή εκτύπωση δεν κρίθηκε αναγκαία. Άσε που υπάρχουν προβλήματα με κάποια χαρτιά που επιμένουν να δημιουργούν "κολλήματα" . Οπότε , η όποια αυτοματοποίηση πάει περίπατο...

 

Γενικά , στα κόστη inkjet εκτυπωτών , παίζει μεγάλο ρόλο αν τα μελάνια είναι χωριστά ή αλλάζουν όλα μαζί... :sad: Τότε το κόστος είναι μεγάλο γιατί πετάμε το μελάνι μόλις τελειώσει έστω και ένα από τα χρώματα .

 

Inkjet μονόχρωμο φοβάμαι ότι ΔΕΝ θα βρείς. Laser μονόχρωμο θα βρείς αλλά σου προτείνω να μην αγοράσεις τον φθηνότερο που θα βρείς μπροστά σου. Όσο φθηνότερο το κόστος απόκτησης , τόσο ακριβότερα τα αναλώσιμα. Δυστυχώς αυτό το διαπιστώνεις μετά...

 

Εγώ ανέφερα το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα γιατί αυτό έχω και μόνο γι' αυτό μπορώ να δώσω άποψη. Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι το καλύτερο ούτε προέτρεψα κανέναν να τρέξει να πάρει HP.

 

Το μελάνι μεγάλης χωρητικότητας είναι το 920XL Black , το εργοστάσιο το δίνει για 1200 σελίδες και εγώ , έχοντας τυπώσει περίπου 800 , παρατήρησα ότι δεν έχει κατέβει ούτε μέχρι τη μέση. Στοιχίζει 25 Euro και αν υποθέσουμε ότι τυπώσει 1200 σελίδες , το κόστος ανά σελίδα (χωρίς το κόστος χαρτιού) ειναι : 2,08 λεπτά . Αν πάρεις κάποιο Laser μονόχρωμο των 80 Euro , περισσότερο θα σου στοιχίζει η εκτύπωση.

 

Αν όμως επενδύσεις 600 - 700 Euro σε δικτυακό μονόχρωμο Laser , μπορεί να πληρώνεις το toner 90 euro , θα διαρκεί για 6-8000 σελ και όχι 2000 σελ που διαρκούν τα toner των φθηνών μοντέλλων τα οποία στοιχίζουν 40-45 Euro !

 

Επίσης , τα αρκετά οικονομικά μοντέλλα , έχουν συνιστώμενο όγκο εκτυπώσεων 2-3000 σελ./μήνα. Είναι προφανές ότι δεν ταιριάζουν σε απαιτητικό επαγγελματικό περιβάλλον σαν αυτό κάποιου τεχνικού γραφείου. Για τέτοιες περιπτώσεις πρέπει κανείς να κοιτάξει για μοντέλλα με συνιστώμενο όγκο εκτυπώσεων 8-12000 σελ το μήνα.

 

Και βέβαια , να κάνει μια έρευνα αγοράς προτού αγοράσει , σοβαρή και εμπεριστατωμένη γιατί παίζουν και οι κομπίνες των εταιρειών με τα τσιπάκια που ανέφερε ο προηγούμενος συνάδελφος. Και εκεί να δείς που θα πάνε τα κόστη ...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα είχα HP όπως όλος ο λαός.

Μετά πήγα στον Brother που έχει ξεχωριστό τύμπανο (drum) -γραφίτη (toner) και το κόστος ανά σελίδα είναι χαμηλότερο από HP κρατώντας την ίδια ποιότητα κατασκευής και το ίδιο αρχικό κόστος αγοράς.

Κατέληξα στην Kyocera που έχει ακόμα χαμηλότερο κόστος ανά σελίδα από Brother και περισσότερα χαρακτηριστικά πχ postscript. Το μείον είναι το υψηλότερο κόστος απόκτησης. Ήμουν τυχερός που το βρήκα σε προσφορά.

Αναφέρομαι πάντα σε μονόχρωμους εκτυπωτές laser.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ψάχνω να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα laser μονόχρωμο και προς στιγμήν κοιτάω τον Samsung 4521F.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500008

Έχει κανείς κάποια άποψη για το συγκεκριμένο ή γενικότερα για την Samsung σε αυτή την κατηγορία εκτυπωτών.Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε κόστος μέχρι 250 ευρώ.Το μηχάνημα προορίζεται για νέο γραφείο που θα είναι σε χώρο σπιτιού αρχικά.Άρα δεν έχω απαιτήσεις για πολλές εκτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

musulis από ότι βλέπω είναι λίγο αργό το μηχάνημα με 20 σ/λεπτό. Επίσης δεν βλέπω να έχει θύρα ethernet που είναι βασικό αν θες δίκτυο. Τέλος ένα πολυμηχάνημα κατ' εμέ πρέπει να είναι και έγχρωμο. Δεν ξέρεις τι μπορεί να σου χρειαστεί. Εάν έπαιρνες σκέτον laser θα σου έλεγα μονόχρωμο αλλά αν δεν έχεις άλλο μηχάνημα ίσως έχεις πρόβλημα. Επίσης τα 2MB μνήμης μου φαίνονται λίγα.

 

Εάν το θες πάντως για μία αρχή και μετά βλέποντας και κάνοντας καλό είναι. Για την εταιρεία δεν έχω άποψη..και εγώ στο ψάξιμο είμαι αυτόν τον καιρό και τις κοιτάω όλες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και ένα πολυμηχάνημα inkjet οπότε για κάτι έγχρωμο είμαι καλυμμένος.Κοιτούσα και ένα xerox το 3100 αλλά από ότι έμαθα έχει σχετικά ακριβά αναλώσιμα και ότι και να πάθει πρέπει να πας μόνο στην επίσημη αντιπροσωπεία.Από την άλλη η HP δεν με ικανοποίησε με τα άλλα μηχανήματα που πήρα.Η CANON είναι καλούτσική και κατα κει κοιτάω τώρα.Πόσα MB είναι ικανοποιητική μνήμη?

Link to comment
Share on other sites

Όταν στείλεις ένα έγγραφο για εκτύπωση και ανοίξεις από τις ρυθμίσεις -> εκτυπωτές/φαξ -> τον εκτυπωτή σου θα δεις την μνήη του εγγράφου που έστειλες. Νομίζω ότι αυτή είναι η μνήμη που σε ενδιαφέρει. Ελπίζω να μην κάνω λάθος και αν ξέρει κάποιος να μου πει αν γράφω κοτσάνες.

 

Ένα μέτριο έγκραφο μπορεί να φτάσει εύκολα τα 3-4 ΜΒ.Εγώ θα κοίταγα από 64ΜΒ και πάνω. Αλλά εγώ μιλάω για εκτυπωτές δεν ξέρω τι παίζει με τα πολυμηχανήματα. Μπορεί αυτή η μνήμη να μην υπάρχει σε τέτοια μηχανήματα.

 

Δες αυτό το link,το γράφω και πιο πάνω.. http://www.pcmag.com/products/0,,tqs=2B9586A19C19EE6BF51D5D0A3E67C564ECD3B199,00.asp?action=defaultadvancedquery&cid=1567&sid=1567&gridtitle=Recent%20Product%20Reviews&googlequery=q%3D%26num%3D10%26mt823%3D21044%26mt868%3D21463%26sort%3Derat%26dir%3Ddesc&stpdinglp=1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.