Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Ερώτηση: Όταν εισάγω χώρους οι οποίοι δεν είναι ορθογώνιοι, στην σφραγίδα εμφανίζεται λάθος το εμβαδό του χώρου και μάλιστα με 3 δεκαδικά. Ενώ στον αναλυτικό υπολογισμό που κάνει με τις πράξεις το υπολογίζει σωστά. Τι μπορεί να γίνεται; Έχω ρυθμίσει να μην αφαιρεί τοίχους κλπ.

 

μιλας για τα zones σωστα?

οταν ο χωρος ειναι ορθογωνιος τα δεκαδικα ειναι 2?

οταν επιλεγεις το fill σου σχηματιζει σωστα το περιγραμμα, ή αφηνει κατι απεξω?

 

Επίσης πως ρυθμίζεται στην σφραγίδα να εμφανίζονται 2 δεκαδικά στο εμβαδό; Δοκίμασα στις γενικές ρυθμίσεις αλλά δεν επειρεάζουν

 

κανε εναν ελεγχο στο Options/Project Preferences μηπως καπου εχεις αφησει κατι με 3 δεκαδικα (fills, zones etc) ή εχεις τσεκαρισμενο καπου το extra accuracy.

Link to comment
Share on other sites

chowchow είναι τρία τα δεκαδικά και στον ορθογώνιο χώρο.. Το περίγραμμα σωστό είναι γιατί στους αναλυτικούς υπολογισμούς σωστά το βγάζει. Φαντάσου έχω ένα τραπέζιο αν κάνω τις πράξεις με το χέρι μετρώντας τις διαστάσεις στο μοντέλο ή όπως είπα αναλυτικά και μετρήσω με το εργαλείο εμβαδομέτρησης στη 2η περίπτωση το βγάζει κάπως παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

chowchow είναι τρία τα δεκαδικά και στον ορθογώνιο χώρο.. Το περίγραμμα σωστό είναι γιατί στους αναλυτικούς υπολογισμούς σωστά το βγάζει. Φαντάσου έχω ένα τραπέζιο αν κάνω τις πράξεις με το χέρι μετρώντας τις διαστάσεις στο μοντέλο ή όπως είπα αναλυτικά και μετρήσω με το εργαλείο εμβαδομέτρησης στη 2η περίπτωση το βγάζει κάπως παραπάνω

 

για τα 3 δεκαδικα, ψαξε αυτο που σου ειπα παραπανω.

για την διαφορα στο εμβαδον, μηπως εχεις πειραξει τα ορια ανοχης?

επισης μηπως καποιο τμημα του ειναι πολυ χαμηλο και το εξαιρει απο τον υπολογισμο?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κατά λάθος... ταινία ηλιασμού και τώρα δε βρίσκω τον τρόπο πως να το ξανακάνω... Σχετικά με τις στέγες δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με όσα είπατε.

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για την άμεση ανταπόκρισή σας.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κατά λάθος... ταινία ηλιασμού και τώρα δε βρίσκω τον τρόπο πως να το ξανακάνω...

δεξι κλικ στην μπαρα με τα εργαλεια και ανοιξε την 3D Visualization παλετα.

Ειναι το τελευταιο (πρασινομπλε) εικονιδιο (create sun study)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Έχω ακόμα μια ερώτηση που αν απαντηθεί θα είναι πολύ χρήσιμη σε όλους. Στο acad υπάρχει η εντολή stretch. Υπάρχει κάτι ανάλογο στο archicad? Για παράδειγμα ένα κτήριο 8χ10 με εσωτερικούς τοίχους θες να το κάνεις 8χ11 και να γίνει stretch σε όλους τους τοίχους. υπάρχει κάτι ανάλογο στο archicad?

 

Και πάλι ευχαριστώ, "ειδικά τον chowchow"...

Link to comment
Share on other sites

Στο acad υπάρχει η εντολή stretch. Υπάρχει κάτι ανάλογο στο archicad? Για παράδειγμα ένα κτήριο 8χ10 με εσωτερικούς τοίχους θες να το κάνεις 8χ11 και να γίνει stretch σε όλους τους τοίχους. υπάρχει κάτι ανάλογο στο archicad?

 

καλα ουτε για τα βασικα εργαλεια δεν διαβασες το manual ? :)

 

επιλεγεις με το marquee tool την περιοχη που θελεις να "ξεχειλωσεις", βεβαιωνεσαι οτι ειναι ενεργοποιημενο το suspend groups, επιλεγεις stretch (Ctrl+H), κλικαρεις σε καποιο σημειο, και γραφεις στο distance το σχετικο νουμερο (στην περιπτωση του παραδειγματος σου 1)

Link to comment
Share on other sites

ο,τι ξερω, οπως το ξερω :)

 

απο την εμπειρια μου, αν καποιος αφιερωσει λιγο χρονο (αφου μαθει τα βασικα του προγραμματος) να οργανωσει το interface συμφωνα με τον τροπο δουλειας του και να δημιουργησει ενα προτυπο tpl, τοτε η δουλεια του γινεται αυτοματα πολυ ευκολοτερη οταν φτασει η φαση της παραγωγης των σχεδιων της αδειας.

Απο την στιγμη που θα παρω το τελικο ok απο τον πελατη, το μονο που εχω να κανω ειναι να περασω υψομετρα/υλικα στις ετοιμες τομες οψεις, διαστασεις σε ΔΚ (νομιζω οτι το ελληνικο Archicad εχει δυνατοτητα αυτοματης παραγωγης ΔΚ, δεν ξερω ομως την πληροτητα του γιατι δουλευω το ΙΝΤ) και να συμπληρωσω τα excel/doc (που επισης εχω σε προτυπα) των κειμενων/εμβαδομετρησεων. Συνολο 3-4 ωρες μαζι με την εκτυπωση.

Συνθετω ομως απο την αρχη με πληρες 3D και ολες τις απαραιτητες λεπτομερειες. Βοηθαει κι εμενα και τον πελατη να καταλαβει.

 

θέλεις να μας εξηγήσεις λιγο πως γίνεται το ΔΚ στο πρόγραμμα και πως κάνεις τισ εμβαδομετρήσεις?μεταφερεις μεσα στο περιβάλλον αρχεια εξελ?πωσ γίνεται αυτο? ξερεισ αν κανει το ΔΚ απλα εισαι η σωτηρια μου!!!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να μας εξηγήσεις λιγο πως γίνεται το ΔΚ στο πρόγραμμα και πως κάνεις τισ εμβαδομετρήσεις?μεταφερεις μεσα στο περιβάλλον αρχεια εξελ?πωσ γίνεται αυτο? ξερεισ αν κανει το ΔΚ απλα εισαι η σωτηρια μου!!!ευχαριστω

 

δεν εχω δουλεψει ποτε το ελληνικο Archicad και δεν ξερω πως δουλευει η παραγωγη ΔΚ. Στο INT δεν υπαρχει κατι αναλογο.

Προσωπικα εχω μια διαφορετικη ρουτινα. Μεταφερω τα fills των εμβαδομετρησεων των οροφων σε νεο pln και διαστασιολογω. Οταν το κτιριο ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκο και υποψιαζομαι συχνες αλλαγες τα σωζω (τα fills) σαν modules, ετσι ωστε να ενημερωνεται αυτοματα καθε αλλαγη. Εχω ενα προτυπο xlt, στο οποιο περναω τις διαστασεις και το σωζω σαν pdf. Τα τελικα νουμερα τα συμπληρωνω στο προτυπο dot (ενα για καθε περιπτωση, εντος, εκτος κλπ) και το σωζω και αυτο σαν pdf. To pln του διαγραμματος, η σχ.τομη καθως και τα 2 pdf ενημερωνονται αυτοματα στο αντιστοιχα "χαρτι" με τιτλο Διαγραμμα Καλυψης.

Αν πιστευετε οτι τα xlt & dot μπορουν να φανουν χρησιμα σε καποιον μπορω να τα ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.