Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτων λόγω σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα λίγο στην βοήθειά σας σχετικά με την παρακάτω δήλωση αυθαιρεσιών.

 

Αφορά τμήμα του α’ ορόφου, ενός εμπορικού κέντρου. Σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, φαίνονται, στο τμήμα που εξετάζω εγώ, οι αρχικές ιδιοκτησίες 1,2,3.

 

Στην συνέχεια γίνεται σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και τροποποίηση των κατόψεων, με αποτέλεσμα οι τελικές ιδιοκτησίες να είναι αυτές που φαίνονται στο σχέδιο (Α,Β,Γ, διάδρομος, 3). Οι  ιδιοκτησίες Α,Β,Γ, έχουν πωληθεί και ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες..και δεν έχει γίνει ενημέρωση της αδείας..

 

Ο πελάτης μου θέλει να αγοράσει την ιδιοκτησία Α και Β. Με ποιον τρόπο θα τις δηλώσω και ως τι;; σκέφτομαι σαν διαμερισμάτωση, αλλα δεν είμαι σίγουρος…

Διαμερισμάτωση για το Α (μια δήλωση) και διαμερισμάτωση για το Β (άλλη δήλωση) ή μήπως να το πάω με αναλυτικό;;;;

 

Τι γνώμη έχετε;;

SXEDIO.bmp

Link to comment
Share on other sites

Αν τα όρια των οριζόντιων ιδιοκτησιών της σύστασης συμφωνούν με την πραγματικότητα τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα διαμερισμάτωσης και τακτοποιούνται με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα όρια των οριζόντιων ιδιοκτησιών της σύστασης συμφωνούν με την πραγματικότητα τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα διαμερισμάτωσης και τακτοποιούνται με αναλυτικό.

 

Καλημέρα, απ' οτι έχω αποτυπώσει, τα όρια της σύστασης έχουν υλοποιηθεί....οπότε αναλυτικός προυπολογισμός, μία λοιπή παράβαση ανα ιδιοκτησία;;

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε...

 

στην αδεια δειχνει χωρους 1/2/3 [δεν φαινεται απο πού εχουν εισοδο...] εμβαδου 60/90 και 78 τμ. αντιστοιχα

 

εγινε συσταση ΟΙ και υπαρχουν η αρχικη ΟΙ με 60 τμ.

στην θεση της πρωην ΟΙ εμβαδου 90 τμ. εγινε  κοινοχρηστος  διαδρομος

και τρεις  ΟΙ εμβαδου 38/20 και 28 τμ που εσυ τιςδειχνεις οτι εχουν αυξηθει προς τον ονομαζομενο κοινοχρηστο  "διαδρομο" σημερα,  αλλα αφου εχουν συνολικο εμβαδον 86 τμ.  ειναι λιγωτερα απο τα 90 που ειχε η "μεσαια " ΟΙ

 

Στην ουσια, καταργηθηκε ο χωρος "2" της αρχικης αδειας, στη θεση της εγινε ενας κοινοχρηστος διαδρομος και μειωθηκε  [????}

το πλατος του υπερ των τριων ΟΙ που δημιουργηθηκαν.

 

[συμφωνα με τα τμ. που προεκυψαν  απο την συσταση ΟΙ,  θα  πρεπει να υπαρχει και αλλου διαφοροποίηση αφου "περισσευουν" τμ.]

 

Δεν βοηθαει που δεν δειχνεις τις εισοδους ή ολη την κατοψη του οροφου

 

Εχεις   διαφορα μεταξυ κατοψης της αδειας και συστασης

αρα   εχεις "διαμερισματωση"

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε...

 

στην αδεια δειχνει χωρους 1/2/3 [δεν φαινεται απο πού εχουν εισοδο...] εμβαδου 60/90 και 78 τμ. αντιστοιχα

 

εγινε συσταση ΟΙ και υπαρχουν η αρχικη ΟΙ με 60 τμ.

στην θεση της πρωην ΟΙ εμβαδου 90 τμ. εγινε  κοινοχρηστος  διαδρομος

και τρεις  ΟΙ εμβαδου 38/20 και 28 τμ που εσυ τιςδειχνεις οτι εχουν αυξηθει προς τον ονομαζομενο κοινοχρηστο  "διαδρομο" σημερα,  αλλα αφου εχουν συνολικο εμβαδον 86 τμ.  ειναι λιγωτερα απο τα 90 που ειχε η "μεσαια " ΟΙ

 

Στην ουσια, καταργηθηκε ο χωρος "2" της αρχικης αδειας, στη θεση της εγινε ενας κοινοχρηστος διαδρομος και μειωθηκε  [????}

το πλατος του υπερ των τριων ΟΙ που δημιουργηθηκαν.

 

(Έτσι ακριβώς έγινε)

 

συμφωνα με τα τμ. που προεκυψαν  απο την συσταση ΟΙ,  θα  πρεπει να υπαρχει και αλλου διαφοροποίηση αφου "περισσευουν" τμ.

 

Δεν βοηθαει που δεν δειχνεις τις εισοδους ή ολη την κατοψη του οροφου 

 

(Οι νέες είσοδοι, στις ιδιοκτησίες Α-Β-Γ, είναι κάθετες στην μεγάλη διάσταση.....δεν ξέρω αν σε βοηθάει καπως...)

 

(Ο όροφος έχει αλλάξει εντελώς σε σχέση με την οικοδομική άδεια, το μονό που έχει μείνει σωστό, είναι το εξωτερικό περίγραμμα...να σκεφτείς το εμβαδόν του ορόφου είναι 480τμ περίπου..... και εγώ εξετάζω  στο μισό περίπου να καταλάβεις.....η αρχική σύσταση με βάσει και την ο.α. όριζε στον όροφο 7 γραφεία και με βάσει την τελική έγιναν 11.....)

 

Εχεις   διαφορα μεταξυ κατοψης της αδειας και συστασης

αρα   εχεις "διαμερισματωση"

 

(Το θέμα μου είναι ότι έχω διαμερισμάτωση για τις δύο ιδιοκτησίες συγκρίνοντας με το αρχικό εμβαδόν του χώρου 1, οι οποίες ανήκουν και σε διαφορετικό ιδιοκτήτη, οπότε θα δείξω τόσο τον αρχικό χώρο 1 όσο και τον χωρο 2, όπου θα αναφέρω ότι έχει αλλάξει και χρήση (από γραφείο σε κοινοχρηστο χώρό........έτσι ρυθμίζω και τον χώρο 2;;;;; και επιπλέον κάνω διαμερισμάτωση ή αναλυτικό και περιγράφω τις ιδιοκτησίες Α και Β...ο χώρος μπροστά από την ιδιοκτησία Γ, δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ''ρυθμιστεί, καθώς στην άδεια θα φαίνεται ως γραφείο;;;;)

Link to comment
Share on other sites

εχεις διαφορετικη διαμερισματωση οροφου

δλδ αλλη κατοψη στην αδεια και άλλη στην συσταση με βαση την οποια εγιναν τα συμβολαια.

 

μπορεις να τακτοποιησεις ή τις δυο ΟΙ που σε ενδιαφερουν

ή ολοκληρο τον οροφο

 

ειναι θεμα συμφωνιας.

 

[δεν νομιζω οτι εχεις να ασχοληθεις με "αλλαγη χρησης" της μεσαιας ιδιοκτησιας σε διαδρομο...

Με την διαμερισματωση αλλαξε ολη η μορφη του οροφου...και μεταφερθηκαν οι διαδρομοι "καπου" μεσα στον οροφο.

 

Ως προς αυτο, όμως,  θα βοηθησουν και οι συναδελφοι...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχεις διαφορετικη διαμερισματωση οροφου

δλδ αλλη κατοψη στην αδεια και άλλη στην συσταση με βαση την οποια εγιναν τα συμβολαια.

 

μπορεις να τακτοποιησεις ή τις δυο ΟΙ που σε ενδιαφερουν

ή ολοκληρο τον οροφο

 

ειναι θεμα συμφωνιας.

 

[δεν νομιζω οτι εχεις να ασχοληθεις με "αλλαγη χρησης" της μεσαιας ιδιοκτησιας σε διαδρομο...

Με την διαμερισματωση αλλαξε ολη η μορφη του οροφου...και μεταφερθηκαν οι διαδρομοι "καπου" μεσα στον οροφο.

 

Ως προς αυτο, όμως,  θα βοηθησουν και οι συναδελφοι...]

 

Ανεβάζω απόσπασμα των κατόψεων της άδειας και της σύστασης, για να δεις τι έχει γίνει....

 

http://postimg.org/image/kdy91v5d5/

http://postimg.org/image/4i5gek6hv/

 

Αρχικά και εγώ σκέφτηκα για διαμερισμάτων ωστόσο με προβληματίζει, το εάν έχω ΄΄ρυθμίσω'' τοπικά, επιρεάζονται οι άλλες ιδιοκτησίες και κυρίως ο διάδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις για μένα είναι καθαρή περίπτωση διαμερισμάτωσης και έτσι θα το αντιμετώπιζα. Το καλό είναι ότι η υφιστάμενη κατάσταση αποτυπώνεται σωστά στη σύσταση οπότε δεν έχεις θέματα με συναινέσεις.

Επομένως εφόσον έχεις ελέγξει το περίγραμμα του κτιρίου είναι οκ και γενικότερα δεν έχεις καμία άλλη παράβαση δηλώνεις μια διαμερισμάτωση.

Η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως 1 ανα όροφο και μπορεί να καλύψει ως προς την τακτοποίησή τους όλες τις ιδιοκτησίες του ορόφου. Που σημαίνει αν συμφωνήσουν και σου δώσουν εξουσιοδότηση (και συμμετάσχουν και στο πρόστιμο) όλοι τότε η διαμερισμάτωση τακτοποιείται για όλους. Σε κάθε περίπτωση η/οι ιδιοκτησίες που εσύ έχεις αναλάβει τακτοποιούνται μια χαρά και οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν.

Εσύ σαν δικαιολογητικό στο σύστημα θα ανεβάσεις την ορθή κάτοψη του ορόφου που απ ότι καταλαβαίνω θα είναι αυτή της σύστασης και τέλος καλό όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις για μένα είναι καθαρή περίπτωση διαμερισμάτωσης και έτσι θα το αντιμετώπιζα. Το καλό είναι ότι η υφιστάμενη κατάσταση αποτυπώνεται σωστά στη σύσταση οπότε δεν έχεις θέματα με συναινέσεις.

Επομένως εφόσον έχεις ελέγξει το περίγραμμα του κτιρίου είναι οκ και γενικότερα δεν έχεις καμία άλλη παράβαση δηλώνεις μια διαμερισμάτωση.

Η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως 1 ανα όροφο και μπορεί να καλύψει ως προς την τακτοποίησή τους όλες τις ιδιοκτησίες του ορόφου. Που σημαίνει αν συμφωνήσουν και σου δώσουν εξουσιοδότηση (και συμμετάσχουν και στο πρόστιμο) όλοι τότε η διαμερισμάτωση τακτοποιείται για όλους. Σε κάθε περίπτωση η/οι ιδιοκτησίες που εσύ έχεις αναλάβει τακτοποιούνται μια χαρά και οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν.

Εσύ σαν δικαιολογητικό στο σύστημα θα ανεβάσεις την ορθή κάτοψη του ορόφου που απ ότι καταλαβαίνω θα είναι αυτή της σύστασης και τέλος καλό όλα καλα.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Κάνω μια κοινή δήλωση, για τις ιδιοκτησίες 4-5 (όπου είναι διαφορετικοί οι ιδιοκτήτες), με παράβαση την διαμερισμάτωση (1 Λ.Π.) και ξεμπερδεύω;; καπως έτσι:;; ναι δεν έχω κάποιο θέμα με τα ποσοστά, καθώς η σύσταση είναι σύμφωνη με την αποτύπωση...

 

Για τους υπόλοιπους, δεν τους βλέπω να ενδιαφέρονται, να σου πω την αλήθεια, ώστε να τακτοποιούσα όλο τον όροφο...άσε που ανοίγω πληγές...!

 

Η κοινή δήλωση πως γίνεται, θα δηλώσει ο ένας και θα συναινέσει ο άλλος, αυτό δεν έχω καταλάβει...

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

η δήλωση θα γίνει στο όνομα ενός ιδιοκτήτη και στην ΤΕ θα αναφέρεις ότι συναινεί και ο όμορος και καλύπτεται και αυτός με την παρούσα , στα δικαιολογητικά μπορείς να ανεβάσεις και τη συναίνεση , αποδείξεις κτλ θα κοπούν στον έναν και συμφωνούν μεταξύ τους πως θα τα επιμεριστούν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.