Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι αλλάζει με το νέο υπό πρόταση φορολογικό νομοσχέδιο


Engineer

Recommended Posts

Ο ssouanis κάνει το λάθος να θεωρεί τον φόρο έξοδο. αλλά δεν είναι και δεν πρέπει να είναι. 

 

 

 

Με βάση τη λογιστική οδηγία , ν 4308/14 , για την επιχείρηση είναι έξοδο . Αν τώρα νομικά παίρνει άλλο όνομα πχ συνεισφορά πολίτη κλπ , είναι συζήτηση άλλης τάξεως , αλλά και συζήτηση μικρής σημασίας , σε σχέση με το ύψος αυτού του εξόδου ή της συνεισφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πληρώνω.

Στο παράδειγμα σου για το 2016 θα πληρωσω για τα 20000€, πόσο βάσει του οποίου θα υπολογιστεί η εισφορά μου στο ταμειο,:

1. 22% φόρο βάσει κλίμακας ήτοι 4400€

2. 2,2% εισφορά αλληλεγγύης ήτοι 440€

3. 650€ τέλος επιτηδευματος.

Σύνολο 5490€.

Οι εισφορά λοιπόν θα ήταν λογικό να υπολογιστεί στα 20000-5490=14510€.

 

Τα 5490€ θα πάνε στο κράτος; Ναι.

Με ποια λογική λοιπόν μου τα χρεώνουν ΚΑΙ για τις εισφορές;;;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δεν έχει εκδοθεί μέχρι σήμερα το ειδοποιητήριο 2016Α΄ εφόσον το νέο ασφαλιστικό σύστημα τίθεται σε ισχύ την 01/01/2017 και συνεπώς οι ασφαλιστικές εισφορές των εξαμήνων 2016Α΄ & 2016Β΄ δεν επηρεάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Η εισφορά αλληλεγγύης είναι ουσιαστικά αύξηση του φορολογικού συντελεστή , για αυτό πάει στο σύνολο .

 

Aκριβώς αυτό , είναι ένας προοδευτικός πλέον φόρος (από αναλογικός που ήταν έως και το φορολογικό έτος 2014 ) , που δεν είναι ενσωματωμένος στην κύρια φορολογική κλίμακα 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοί έχουμε μία δομική διάφορα στην προσέγγιση μας.

Για εμένα είναι εντελώς διαφορετικό θέμα η φορολογία εισοδήματος και οι ασφαλιστικές εισφορές.

Αυτά που λέτε ισχύουν για την φορολογία. Είναι σωστά είναι αποδεκτά.

Εδώ όμως μιλάμε για τον υπολογισμό της ασφαλιστικής εισφοράς. Ψάχνουμε τον αριθμό που θα μας δώσει το ποσό που πρέπει να πληρώνουμε. Μέχρι και το 2016 υπάρχει ένα σταθερό ποσό και αναλόγως κλάσης συντελεστές. Έτσι αυτός που βγάζει 5000€ πληρώνει τα ίδια (για ίδια κλάση) με αυτόν που βγάζει 500000€. Άδικο;μεγάλη κουβέντα αλλά ας πούμε ναι.

Αποφασίσαμε από το 2017 να το κάνουμε αναλογικο του εισοδήματος μας.

Αυτό το νούμερο λοιπόν μπορεί να είναι το φορολογητεο εισόδημα, το τετράγωνο του φορολογητεου, ο λογάριθμος της πέμπτης ρίζας του τετραγώνου του φορολογητεου Κ.λπ..

Το ότι ο υπολογισμός θα γίνει αναλόγως του εισοδήματος δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε αυτούσιο το ποσό που υπολογίζουμε το φόρο.

Πιστεύω λοιπόν ότι τα ποσά που πληρώνω στο κράτος ως φόρο κάθε μορφής επιβάλλεται να αφαιρούνται από το ποσό βάσει του οποίου θα μου υπολογίσουν την ασφαλιστική μου εισφορά.

Αν ΔΕΝ μου τα αφαιρέσουν, τότε μου επιβάλουν ασφαλιστική εισφορά για ένα ποσό που αποδιδω στο κράτος. Για εμένα αυτό είναι τραγικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.