Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε Archicad.


Recommended Posts

Εχεις δίκιο realarch ότι θέλει υπομονή και προσοχή για την σωστή εφαρμογή των στοιχείων κατά το στήσιμο του μοντέλου στην σχεδίαση. Οπως βλέπεις επιμένω και δεν θέλω να πάω στην ''εύκολη λύση'' να σβήνω τις γραμμούλες όπως στο autocad. Κάνω χρήση της ροδέλας για το ζουμάρισμα όπως λες και σίγουρα πρέπει να μάθω πιο καλά τις μεταλλάξεις του κέρσορα με εξάσκηση.

Link to comment
Share on other sites

siradrab

καλημέρα

Μήπως έχεις και έλξη απο πλέγμα-κάνναβο, γιατί με κάνει εντύπωση τα 2-3 εκ στις γραμμές που λες οτι σε παρουσιάζονται.

Να έχεις υπόψη σου ότι αν συμβαίνει αυτό, τότε το πρόγραμμα σε κάνει έλξη κατα σ αυτόν (κάνναβο)

edit

SIRADRΑB

Για να μη φαίνονται τα δοκάρια και οι κολώνες στις όψεις και τομές, ενώ συγχρόνως θα τα βλέπεις στο 3D και οπότε δεν θα χρειάζεται να τα σβήνεις κλπ κάνε τα εξής

Για κολώνες, δώσε υλικό ίδιο με τον τοίχο πχ τούβλα (στο 3Δ θα βλέπεις τις κολώνες από τις γραμμές που συνεχίζουν να έχουν στο περίγραμμα και στην κάτοψη φαίνονται κανονικά από το ράστερ)

Για τα δοκάρια άλλαξε προτεραιότητα τοίχων (μέσα στο εργαλείο τους) <8

Κανόνας δηλ είναι ο εξής :

Ότι βλέπεις στο 3D πχ κολώνες ή δοκάρια, που τα ξεχωρίζεις από την εμφάνιση των υλικών τους, αυτό θα φαίνονται και στις όψεις και τομές (χρειάζεται όμως να κάνεις ανακατασκευή από μοντέλο όταν αυτά δεν τα κάνεις απ’ αρχής-δεν τίποτα σπουδαίο φυσικά ούτε το ένα ούτε το άλλο)

Πρόσεξε επίσης και τα εξής

όταν στις ρυθμίσεις όψεων τσεκάρεις «σημάδεμα απομακρυσμένων» το προγρ δημιουργεί μια παράλληλη από τη θέση όψης γραμμή (των απομακρ) που μπορεί να μη φτάνει μέχρι το μοντέλο, αυτό το διαπιστώνεις στην κάτοψη, ενώ εσύ είσαι στη όψη εκείνη τη στιγμή– οπότε θα βλέπεις ένα περίγραμμα της όψης σου και δεν θα φαίνονται τα υλικά στις όψεις και θα …τρελαθείς όπως αλλού έγραψες)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ γειά σου κι ευχαριστώ πάλι για το ενδιαφέρον σου.

-Οχι δεν έχω ενεργοποιημένες τις έλξεις καννάβου.

-Η επιφάνεια στο μοντέλο για τοίχους-υποστυλώματα-δοκούς, είναι λευκό.

-Ράστερ τεμνομένων για τοίχους, πάλι λευκό.

-Ράστερ τεμνομένων για δοκούς-υποστυλώματα είναι δομικό μπετόν.

Με τον τρόπο αυτό, και το έχω ρυθμίσει έτσι μιας και δεν δουλεύω έγχρωμο plotter, οι όψεις-τομές μου βγαίνουν ασπόμαυρες (απλές γραμμές για τα περιγράμματα και ράστερ μπετόν στις τομές πλάκας-δοκού, όπως και στο autocad ή την εποχή του σχεδιαστηρίου). Για την μόνωση, δύο παράλληλες με το χέρι, (όλα αυτά θα μπορούσαν να γίνουν αυτόματα πιστεύω αν μπω στην διαδικασία δημιουργίας σύνθετου στοιχείου-τοίχου).

Τώρα αυτό που μου την σπάει να το πω έτσι, είναι ότι, ενώ την ώρα της σχεδίασης στην κάτοψη βάζω τους τοίχους-κολώνες-δοκούς-πλάκες όπως συνήθως εκεί που πρέπει να πάνε, στην όψη ή στην τομή, σε ορισμένα δομικά στοιχεία και όχι πάντα, μου εμφανίζεται η ''ραφή'' στο σημείο ένωσης των δύο στοιχείων, δηλαδή μία ''γραμμή-ραφή'' δοκού-τοίχου οπότε οριζόντια, ή κατακόρυφη στην περίπτωση κολώνας-τοίχου.

Ζουμάροντας εν συνεχεία στο σημείο εφαρμογής των στοιχείων ανακαλύπτω το πτώμα, δλδ πχ, ή η κολώνα θα βρίσκεται 1εκ έξω από την εξωτερική παρειά του τοίχου οπότε μου προβάλει τις δύο γραμμές των κατακόρυφων ακμών της ή αν είναι δοκός τις έχω (τις γραμμές ή γραμμή) οριζόντια στο σημείο επαφής δοκού-τοίχου. Αυτό μου τρώει πολύ χρόνο

ζουμάροντας και ξεζουμάροντας στην οθόνη, μικρομετακινήσεις ή μικροσυστολοδιαστολές στοιχείων κλπ., με άλλα λόγια μου έχει φάει το τζιγέρι!

Link to comment
Share on other sites

Siradrab

 

Κάνε τα παρακάτω βήματα

Πάνω σειρά «παράθυρα» επέλεξε «επιλ εμφάνισης στην οθόνη»

Τοποθέτησε το

Πήγαινε στην κάτοψη η τομή η όψη

Πάτησε τα εικονίδια για να δεις ότι αλλάζουν πολλά πράγματα

στην εμφάνιση του σχεδίου σου

πήγαινε τώρα στο κάτω αριστερό τμήμα και πάτησε το τρίτο εικονίδιο

«ταχυεπιλογές»

Πατώντας το δεξιά σου έβγαλε άλλο παράθυρο σε 6 υποεπιλογές

Δοκίμασε να δεις τι κάνουν γενικά στην εμφάνιση του σχεδίου σου

(άσχετα αν είσαι σε κάτοψη-τομή-όψη)

Τώρα πήγαινε στη μπαλέτα «επ εμφ στην οθόνη» 16ο εικον

Πατώντας το σε δείχνει πως φαίνεται το σχέδιο σου στην οθόνη και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις που είχες μέχρι εκείνη τη στιγμή του ανοίγματος

Βρες σ αυτό τις επιλογές που έχει για τους τοίχους

Έχει επιλογές για δοκούς πόρτες τζαμαρίες τοίχους κλπ

Πήγαινε πχ στις ρυθμίσεις τοίχων άλλαξε ότι θες και θα δεις τη μελέτη σου με πολλούς τρόπους

(πρόσεξε όμως και πάλι γιατί μπορεί να μην σε εμφανίζει τα ταμπελάκια θυρών

παρά το ότι στο προηγούμενο ρυθμίσεις να φαίνονται δεν φαίνονται-αυτό γίνεται γιατί όταν έβαζες τις πόρτες και τα παράθυρα (μέσα στο εργαλείο τους) δεν έβαλες σημάδι διάστασης (οπότε πήγαινε κάνε επιλογή όλες τις πόρτες και βάλτες με σ.δ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τον χρόνο να δω και να κάνω εξάσκηση αγαπητέ φίλε ΚΑΝΑ σε αυτά που γράφεις στο πρόγραμμα, αλλά θα γίνει με την πρώτη ευκαιρία. Σε ευχαριστώ κι όλας για το πμ σου.

Να είσαι καλά!

 

Προχθές μου στείλαν σε demo το archline απο ACE-HELLAS και διαβάζοντας το διαφημιστικό του προγράμματος (δεν το φόρτωσα ακόμα), είδα ότι έχει αυτές τις δυνατότητες για τα τοπογραφικά και διαγράμματα κάλυψης όπως, κατέβασμα σημείων από όργανο, δημιουργία ανάγλυφου εδάφους με contour lines κλπ. Το τελευταίο γίνεται και στο archicad με to add on to architerra. Ισως στην επόμενη έκδοση να βάλουν αυτές τις δυνατότητες στο πρόγραμμα, σκέφτομαι να μιλήσω με την topsoftware.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βράβο ΚΑΝΑ, πολύ χρήσιμα όλα αυτά, σε ευχαριστούμε για το χρόνο που διέθεσες.

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ τώρα άν έχεις τον χρόνο. Εχω δυσκολία στην επιλογή στοιχείων με το εργαλείο βέλος όταν αυτά είναι το ένα πάνω στο άλλο πχ δοκός υπερκείμενος τοίχου κλπ, και μου παίρνει χρόνο να επιλέξω το στοιχείο που θέλω, ο μετασχηματισμός του βέλους πάνω από δομικά στοιχεία ή η χρήση της κυκλικής επιλογής πατώντας το πλήκτρο tab, μου παίρνει χρόνο και με δυσκολεύει. Επίσης έχω πρόβλημα με την τοποθέτηση δομικών στοιχείων με ακρίβεια στα σημεία που θέλω πχ πάλι, δοκός επί τοίχου, με αρχή το ένα άκρο του τοίχου και τέλος το άλλο άκρο. Στις τομές ή όψεις, πολλές φορές δεν μου βγαίνει ακριβώς η ευθυγράμμιση του ενός στοιχείου πάνω στο άλλο και εμφανίζεται η γραμμή στο σημείο ένωσης των δύο (απόσταση 1-2 εκ), ενώ όταν τα τοποθετώ στην κάτοψη έχω την εντύπωση ότι τα τοποθετώ σωστά, αρχή-τέλος του ενός επί της αρχής-τέλους του άλλου. Με ζουμάρισμα εκ των υστέρων ανακαλύπτω ότι τελικά δεν εφάπτονται τα στοιχεία στα σημεία που νόμιζα ότι τα όρισα κατά την τοποθέτηση. Τί γίνεται?

 

αυτό το πρόβλημα εμφανίστηκε στα τελευταία versions!! Και εγώ με το tab προσπαθώ αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος.

Για την ευαισθησία όμως του κέρσορα είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ρύθμιση όσον αφορά στην ακρίβεια.

 

Εχεις δίκιο realarch ότι θέλει υπομονή και προσοχή για την σωστή εφαρμογή των στοιχείων κατά το στήσιμο του μοντέλου στην σχεδίαση. Οπως βλέπεις επιμένω και δεν θέλω να πάω στην ''εύκολη λύση'' να σβήνω τις γραμμούλες όπως στο autocad. Κάνω χρήση της ροδέλας για το ζουμάρισμα όπως λες και σίγουρα πρέπει να μάθω πιο καλά τις μεταλλάξεις του κέρσορα με εξάσκηση.

 

Λοιπόν...έχω κολήμενα με χαρτοταινία δύο ποντίκια στα μπράτσα της καρέκλας μου, στο δεξί μπράτσο το ποντίκι είναι trackball (αν το συνηθήσεις δεν το αλλάζεις με τίποτα απλά η μπάλα να είναι στην κορυφή για να την ελέγχεις με όποιο δάχτυλο θέλεις), στο αριστερο μπράτσο έχω κολημένο ένα ασύρματο με ροδέλα (τα trackballs) δεν έχουν ροδέλα.

 

Χρησιμοποιώ και τα δύο, το δεξί για βασικό και το αριστερό για zoom in, zoom out. Είναι η καλύτερη συνταγή που έχω βρει από το 1994 που ¨παίζω΄ με το ArchiCAD. Η καρέκλα ξαπλωμένη πίσω βέβαια και σκαμπώ με μαξιλαράκι για τα πόδια ...... καληνύχτα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρέπει να βρω κάθισμα με 3 μπράτσα για να δέσω και το σταχτοδοχείο.......εκτός κι αν το κρεμάσω από τον λαιμό μου αυτό!

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά sid, με κανες και γέλασα....τι μου θύμησες.....στο πολυτεχνείο κρέμαγα γόμες και μολύβια στο λαιμό...μετά .... έκοψα το κάπνισμα... :smile:

 

@siradrab

...στο κεφάλι, από πάνω? με λάστιχα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.