Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

Κοίταξε, Σώτο, δεν το βρίσκω πλέον αστείο...κι αυτό διότι (δεν έτυχε να παω σε καποια δημοπρασία) 1ον σε δημοπρασία οταν ζητήσουν ενημερότητα ΕΦΚΑ θα τους δειξω τα-μηπωτί.

 

Και επίσης, οταν παω να πληρωθώ αυτές τις ημέρες απο Δήμο, θα τους δείξω επίσης τα-μηπωτι μου ως ασφαλιστική ενημερότητα.

 

δεν εχεις ενημεροτητα ΤΣΜΕΔΕ? εχει ισχυ μεχρι 30/06

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίταξε, Σώτο, δεν το βρίσκω πλέον αστείο...κι αυτό διότι (δεν έτυχε να παω σε καποια δημοπρασία) 1ον σε δημοπρασία οταν ζητήσουν ενημερότητα ΕΦΚΑ θα τους δειξω τα-μηπωτί.

 

Και επίσης, οταν παω να πληρωθώ αυτές τις ημέρες απο Δήμο, θα τους δείξω επίσης τα-μηπωτι μου ως ασφαλιστική ενημερότητα.

 

Αντιλαμβάνομαι απολύτως τη σοβαρότητα του θέματος και τον εκνευρισμό που προκλήθηκε από την ανικανότητα των διοικούντων . Δυστυχώς οι άνθρωποι αυτοί δε μπορούν να αντιληφθούν τις συνέπειες που έχουν οι πράξεις και οι παραλήψεις τους . :smile:

Link to comment
Share on other sites

τελικα πώς υπολογιστηκε το ποσό σε αυτες τις περιπτώσεις (ΤΣΜΕΔΕ και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ) ?

 

ολο το ποσο επι 38% ή ξεχωριστα 38% για ΤΣΜΕΔΕ και 27% για ΟΑΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

τελικα πώς υπολογιστηκε το ποσό σε αυτες τις περιπτώσεις (ΤΣΜΕΔΕ και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ) ?

 

ολο το ποσο επι 38% ή ξεχωριστα 38% για ΤΣΜΕΔΕ και 27% για ΟΑΕΕ ?

 

26,95% για αρχή και έπονται επικουρικά και εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα αναρτήθηκε (που είχα απαλλαγή ΟΑΕΕ) χωρίς τα εφάπαξ και επικουρικά

Στην αττικής πληρώνονται με e-banking χωρίς προμήθεια δοκίμασα.

Στην πειραιως έχει 0,5€ προμήθεια :smile:

ξέρει κανείς άλλη τράπεζα χωρίς προμήθεια;

 

Επίσης εκδόθηκε ληγμένο (αναμενόμενο για την Ελλάδα μας)

περιμένω να δω πότε θα φανεί η πληρωμή και πότε θα βάλουν και το 2ο ειδοποιητήριο

επίσης περιμένω πότε θα μας βάλουν και τα αναδρομικά 2011-2014

έχουν να πέρνουν απο εμας...........και ποτέ να μην δίνουν (έκανα εγχείρηση πρόσφατα σε ιδιωτικό γιατί δεν θα γινόνταν σωστά στο δημόσιο.....)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το 50% του ΚΦΑ το θεωρεί σαν πρωην ΕΤΑΑ, δηλαδή προς το παρόν με 27% + 10€ ΟΑΕΔ (και κάποια στιγμή 38%) και το υπολοιπο 50% το θεωρεί σαν πρωην ΟΑΕΕ και του βάζει 27%.

 

Βέβαια εμένα το 2015 το συντριπτικό ποσοστό του ΚΦΑ ήταν από συμμετοχή μου σε εταιρεία, αλλά αυτό δεν μπορεί να το δει το taxis, καθότι τα βάζει όλα σαν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, χωρίς να διαχωρίζει. Λένε ότι αυτό θα γίνει στις νέες φορολογικές δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου βγήκε και εμένα.

Σε τσμεδε οαεε χωριζουν στη μεση.

Λογικα επικουρικα εφαπαξ θα ειναι μονο στο μισο ποσο.

 

Εγω ειμαι στα πρωτα 3 χρονια, στο τσμεδε μου βαζει κανονικα 17% αλλα στο οαεε μου βαζει 20% για συνταξη.

Δεν θα επρεπε να ειμαι και στα 2, 17% ?

Η διαφορα σε εμενα που εχω ελαχιστα ειναι μικρη, +9 ευρω

post-95933-0-46190300-1490353062_thumb.png

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το 50% του ΚΦΑ το θεωρεί σαν πρωην ΕΤΑΑ, δηλαδή προς το παρόν με 27% + 10€ ΟΑΕΔ (και κάποια στιγμή 38%) και το υπολοιπο 50% το θεωρεί σαν πρωην ΟΑΕΕ και του βάζει 27%.

 

Βέβαια εμένα το 2015 το συντριπτικό ποσοστό του ΚΦΑ ήταν από συμμετοχή μου σε εταιρεία, αλλά αυτό δεν μπορεί να το δει το taxis, καθότι τα βάζει όλα σαν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, χωρίς να διαχωρίζει. Λένε ότι αυτό θα γίνει στις νέες φορολογικές δηλώσεις.

 

Εκδόθηκε η εγκύκλιος για την παράλληλη ασφάλιση https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A8%CE%94%CE%95%CE%9D465%CE%981%CE%A9-%CE%A0%CE%A91 που πράγματι προβλέπει 50% ΤΣΜΕΔΕ και 50% ΟΑΕΕ. Παίζει και να είναι αντισυνταγματικό αυτό.

 

Στις νέες φορολογικές δηλώσεις (έχουν δημοσιοποιηθεί τα έντυπα Ε1 και Ε3 για το φορ. έτος 2016) δε φαίνεται να εισάγεται τέτοια διάκριση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.