Μετάβαση στο περιεχόμενο

ν. 651/77 - λάθος δήλωση - πότε επέρχεται παραγραφή ;


Recommended Posts

Το 1991 (πριν 25 χρόνια) στην δήλωση του Ν.651/77 σε τοπογραφικό για αγοραπωλησία από λάθος μου δηλώνω ότι το οικόπεδο βρίσκεται εντός οικισμού και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο .Τώρα  το 2016 ανακαλύπτει ο τότε αγοραστής το λάθος μου , δηλαδή ότι το οικόπεδο αυτό είναι εκτός οικισμού και μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο . Μπορεί σήμερα ο τότε αγοραστής και μέχρι σήμερα ιδιοκτήτης να κινηθεί δικαστικά εναντίον μου διεκδικώντας κάποια αποζημίωση ή έχει χάσει τις προθεσμίες λόγω παραγραφής ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας όπως επιβάλλουν οι κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Με ευκαιρία του θέματος που βάζει ο dim salo σχετικά με την δήλωση του Αρ. 5 Ν 651/77, εγώ θα το πω και ας πουν ..οι διάφοροι ότι θέλουν. ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχω δει τη δήλωση του 651 ακόμη και ... σε σκαρίφημα. Προπάντων για τους νέους: Ποτέ υπογραφή χωρίς έλεγχο. Το θέμα για τον φίλο μας dim salo είναι σίγουρα, εκτός από νομικό και ψυχοφθόρο. Πάντως ο πελάτης του τη ζημιά την έπαθε!  

Link to comment
Share on other sites

Με ευκαιρία του θέματος που βάζει ο dim salo σχετικά με την δήλωση του Αρ. 5 Ν 651/77, εγώ θα το πω και ας πουν ..οι διάφοροι ότι θέλουν. ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχω δει τη δήλωση του 651 ακόμη και ... σε σκαρίφημα. Προπάντων για τους νέους: Ποτέ υπογραφή χωρίς έλεγχο. Το θέμα για τον φίλο μας dim salo είναι σίγουρα, εκτός από νομικό και ψυχοφθόρο. Πάντως ο πελάτης του τη ζημιά την έπαθε!  

ο πελάτης μου πράγματι υπέστη ζημία , αλλά πιο μεγάλη ζημία έχουν υποστεί τουλάχιστον 25 ιδιοκτήτες παρακείμενων ιδιοκτησιών (εκτός οικισμού) που με νόμιμες οικοδομικές άδειες ως εντός οικισμού έχουν δομήσει(και αυτό οφείλεται στην προχειρότητα του σχεδίου των ορίων του οικισμού , που όλοι οι αντίστοιχοι συνάδελφοι και η πολεοδομία έπεσαν θύματα )  .

Link to comment
Share on other sites

και γιατί -25-30 ιδιοκτήτες-δεν κάνατε ή δεν κάνετε τώρα- διοικητική προσφυγή κατά αυτής της απόφασης καθορισμού ορίων?

Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης μου πράγματι υπέστη ζημία , αλλά πιο μεγάλη ζημία έχουν υποστεί τουλάχιστον 25 ιδιοκτήτες παρακείμενων ιδιοκτησιών (εκτός οικισμού) που με νόμιμες οικοδομικές άδειες ως εντός οικισμού έχουν δομήσει(και αυτό οφείλεται στην προχειρότητα του σχεδίου των ορίων του οικισμού , που όλοι οι αντίστοιχοι συνάδελφοι και η πολεοδομία έπεσαν θύματα )  .

Μήπως η περίπτωση αφορά προ 23 οικισμό που στη συνέχεια αντελήφθησαν ότι αυτός ο οικισμός ουδέποτε υπήρξε προ 23? (υπάρχει τέτοια περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η περίπτωση αφορά προ 23 οικισμό που στη συνέχεια αντελήφθησαν ότι αυτός ο οικισμός ουδέποτε υπήρξε προ 23? (υπάρχει τέτοια περίπτωση).

όχι δεν έχουμε αυτή την περίπτωση , είναι πρόχειρο το σχέδιο ορίων και μας οδεύει σε λάθη  

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες και η πολεοδομία τη γνωρίζουν την περίπτωση; Ίσως τότε θα ήταν καλό να κινήσετε κάποια διαδικασία διόρθωσης ή επέκτασης των ορίων του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες και η πολεοδομία τη γνωρίζουν την περίπτωση; Ίσως τότε θα ήταν καλό να κινήσετε κάποια διαδικασία διόρθωσης ή επέκτασης των ορίων του οικισμού.

πράγματι το θέμα δεν είναι ώριμο ακόμη , θέλει λίγο χρόνο να μαθευτεί από όλα τα εμπλεκόμενα μέρη και τότε θα ψάξουμε για λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.