Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία


Recommended Posts

Καλημέρα σας μπορεί κάποιος να μου πει αν οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ χωρίς ανοιχτά βιβλία περνιούνται κάπου στην φορολογική δήλωση και απαλλάσσονται από το γενικό εισόδημα.

 

Όταν αλλάζεις εταιρεία και μεσολαβεί ένας μήνας μεταξύ της παραίτησης της μίας και την πρόσληψη της άλλης εταιρείας με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου και στις δύο εταιρείες, αυτός o μήνας που πληρώνει ο Μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να δηλωθεί κάπου στη  φορολογική δήλωση και να εκπέσει από το γενικό φορολογητέο εισόδημα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε λεπτομέρεια αυτά που ρωτάς.

Αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ προσωπικά που είχα τον 1ο μου χρόνο ενα διάστημα που δεν εργαζόμουν και μετά μισθωτή, έκανα αίτηση εκκαθάρισης του έτους στο ΤΣΜΕΔΕ και μου έβγαλαν το υπόλοιπο ποσό που έπρεπε να πληρώσω για το διάστημα που δεν ήμουν μισθωτή.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σας μπορεί κάποιος να μου πει αν οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ χωρίς ανοιχτά βιβλία περνιούνται κάπου στην φορολογική δήλωση και απαλλάσσονται από το γενικό εισόδημα.

 

Όταν αλλάζεις εταιρεία και μεσολαβεί ένας μήνας μεταξύ της παραίτησης της μίας και την πρόσληψη της άλλης εταιρείας με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου και στις δύο εταιρείες, αυτός o μήνας που πληρώνει ο Μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να δηλωθεί κάπου στη  φορολογική δήλωση και να εκπέσει από το γενικό φορολογητέο εισόδημα;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Και γω παρόμοια περίπτωση. Λογιστής μου είπε όχι δεν περνιούνται κάπου και δεν επωφελήσαι σε κάτι φορολογικά (Φυσικά πάρε γνώμες και απ'αλλού). Σίγουρα το λογικό θα ήταν να σου αύξανε το αφορολόγητο αλλά η λογική άγνωστη λέξη σε τούτη εδώ την μπανανία

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

Και γω παρόμοια περίπτωση. Λογιστής μου είπε όχι δεν περνιούνται κάπου και δεν επωφελήσε σε κάτι φορολογικά (Φυσικά πάρε γνώμες και απ'αλλού). Σίγουρα το λογικό θα ήταν να σου αύξανε το αφορολόγητο αλλά η λογική άγνωστη λέξη σε τούτη εδώ την μπανανία

 

Σωστα σας τα είπε ο συνάδελφος .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω πληρώσει τις εισφορές του Β'εξαμήνου 2015 στις 7/1/2016 λόγω των παρατάσεων που δόθηκαν. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τις περάσω σαν έξοδα (ασφαλιστικά) για το φορολογικό έτος 2015?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την Πολ. 1113/2-6-2015.

...από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης δεν εκπίπτουν οι ασφαλιστικές εισφορές που δεν έχουν καταβληθεί εντός της νόμιμης προθεσμίας, λαμβάνοντας υπόψη και τυχόν παράτασή της.

 

Άρα, εφόσον η νόμιμη προθεσμία για τις εισφορές λήγει εντός του επόμενου, μπορεί να εκπέσουν από τα ακαθάριστα έσοδα του 2015, ακόμη και αν έχουν καταβληθεί εντός του 2016.

 

 

Δες κι εδώ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.