Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΑ σε κτίριο με YTONG


TomA

Recommended Posts

Καλημέρα, 

σε νέα δυόροφη οικοδομή με χρήση κατοικία ο πελάτης μου ζήτησε να ερευνήσω τη δυνατότητα να κατασκευαστεί μόνο με φέρουσα τοιχοποιία από YTONG. Το στατικό μέρος το ερευνά ο πολιτικός μηχανικός.

Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν ο προμηθευτής μου φέρει το πιστοποιητικό του υλικού και το U value του, είναι αποδεκτό βάση ΚΕΝΑΚ? Πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο? 

Link to comment
Share on other sites

Και στατικά βγαίνει (με σωστή μελέτη και πάχη - όχι μόνο "βάλε παντού 25άρι") και κατά ΚΕΝΑΚ βγαίνει (ανάλογα και πώς θα μονώσεις δάπεδο/οροφή).

Στο θέμα του ΚΕΝΑΚ, γιατί έχεις τέτοια αμφιβολία; Αν σου φέρει και τα πιστοποιητικά του, γιατί να μην είναι αποδεκτό; Απλά θα περιμένεις την στατική μελέτη για να δεις τα πάχη που προκύπτουν....

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστό αυτό με τα πάχη που προκύπτουν από τα Στατικά. Δεν έχω κάποια αμφιβολία. Απλά δε μου έχει ξανα τύχει και απλά ρωτάω μήπως χρειάζεται κάποια "ειδική" αντιμετώπιση. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το θέμα του λeq ΤΟΤΕΕ2 σελ. 53 (τιμή λeq με ΕΝ1745 Χ 1,24 = λeq σχεδιασμού), τις θερμογέφυρες που μπορείς να τις θεωρήσεις όπως σε βολεύει

(από ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

Προσοχή, κατά τους υπολογισμούς πρέπει να γίνεται χρήση του συντελεστή αγωγιμότητας (λ) σχεδιασμού, δηλαδή της αγωγιμότητας για 4% κατ' όγκο υγρασία και όχι του "λ" ξηρού (dry) που ενδεχομένως να δίνει η εταιρεία στην σήμανση CE.>>)

και την ανοιγμένη θερμοχωρητικότητα που είναι μικρή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσει ytong δεν χρειάζεται σεναζ. Υπάρχουν τα δικά του πρέκια και κανάλια (u-forms).

Όλα πάντα με τη δική του κόλλα.

Ενδεικτικά εδώ: http://www.ytong.gr/properWayOfBuilding2/galleryYtong.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε βλέπω πρόβλημα όταν έχεις πιστοποιητικό για το U-Value του Ytong και γνωρίζεις τα πάχη των τοίχων, ώστε να υπολογίσεις το Uτοιχοποιίας. Είσαι καλυμμένος. Δεν πήρες τα λ από το πουθενά αλλά από κάτι επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα ανησυχουσα τόσο για το U (σε συνθήκες 4% υγρασίας πάντα), όσο για το "φέρουσα τοιχοποιία από ytong"...

Δεν ξέρω, οτι πει ο πολιτικός! Και άντε θα το πει αυτός τα μαστόρια θα το κάνουν;...

Link to comment
Share on other sites

Και άντε θα το πει αυτός τα μαστόρια θα το κάνουν;...

Συμφωνώ μαζί σου. Η κατάσταση έχει δυσκολέψει πολύ με τα μαστόρια αν τους ζητήσεις να κάνουν κάτι πέραν των γνωστών. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το Ytong έχει τέσσερις πυκνότητες PP2 PP4 PP2 A  KAI PP2 A+ 

To PP4 με ενθσχυμενη μηχανικη αντοχη χρησιμοποιειται στην φέρουσα τοιχοποιια και χρησιμοποιουμε κονιαμα Μ10,O φερων οργανισμος μελεταται ώς φέρουσα διαζωματικη τοιχοποια.Ισογειο και ενας οροφος ειναι ερκετα εφικτη λύση με ενα απλο προγραμμα σαν το Fedra.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.