Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα παράταση ως 31.07.2016, για τους Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


ssouanis

Recommended Posts

Ετσι οπως ειναι γραμμενο, μπορεις να μπεις και Γ.

 

 

β. οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές, οι οποίοι µέχρι τη δηµοσίευση του παρόντος είναι ήδη εγγεγραµµένοι στο αντίστοιχο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών και έχουν αποδεδειγµένα διενεργήσει τουλάχιστον δέκα (10) ενεργειακές επιθεωρήσεις Β΄ Τάξης ή εναλλακτικά ενεργειακές επιθεωρήσεις σε κτίρια ή και κτιριακές µονάδες µε συνολική επιφάνεια άνω των διακοσίων πενήντα τετραγωνικών µέτρων (250 τ.µ.) και στο σύνολο αυτών είκοσι χιλιάδες τετραγωνικά µέτρα (20.000 τ.µ.) ή επιθεωρήσεις σε συστήµατα θέρµανσης ή κλιµατισµού ισχύος άνω των πενήντα κιλοβάτ (50 kW) και στο σύνολο αυτών πέντε χιλιάδες κιλοβάτ (5.000 kW).

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και Γ μπορείς να μπεις άμα έχεις 10 ΠΕΑ > 250μ2. Χωρίς περιορισμό χρήσης και συστημάτων θέρμανσης.

Είναι λίγο χαζό αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα μπαίνει ο περιορισμός στα kw μόνο για τα μη κατοικίας... με ξεπερνάει λιγουλάκι..

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε καταλαβαινω γιατι δίνουν ποσοστο των επιθεωρήσεων για να πας απο α σε β (για τα μη κτίρια). Οπως το δίνουν με ποσοστο 20% εαν σημερα εχεις κανει 50 ενεργειακά τοτε πρέπει αν εχεις 10 μη κατοικίας με καθενα απο αυτά πάνω απο 15 kw στα συστήματα. Γιατι δ ελέγανε απλά 5 ενεργειακά οπως το ειχαν διατυπώσει αρχικά.

 

 

Εγω πάντως εχω ενστάσεις σε αυτο το σημειο. Με τη παλιά διατύωση ηταν καπως σχετικά ευκολο να πιάσεις το οριο, τώρα που να βρεις μαγαζιά - γραφεια και να εχουν συστήματα πάνω απο 15 kw ? αφου οταν παμε εμεις να τα αξιολογήσουμε ειναι γιαπιά μιας και ο προηγούμενος τα εχει απεγκαταστήσει ολα τα συστήματα..... 

Link to comment
Share on other sites

ssouanis , εμένα με ξεπερνάει το γεγονός της σύνδεσης των ΠΕΑ κτιρίων με τα πιστοποιητικά για τα συστήματα θέρμανσης και κλιματισμού.... Εννοώ τις κατηγορίες Α,Β & Γ και τα όρια τους.

ΟΚ έχει κάνει ένας (μηχανικός με μη σχετική ειδικότητα σε Η/Μ) 50-100 -200 ΠΕΑ (κτιριακά) και τον στέλνουμε σε κατηγορία Β & Γ και ας μην έχει κάνει κανένα για θέρμανση και κλιματισμό.

Μάλλον θα είναι καλύτερος απο κάποιον σχετικό με Η/Μ....

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεστε?

 

Δεν ταυτιζεται το μητρωο κτηριων με αυτο των λεβητων και του κλιματισμου.

Ακομα και στην περιγραφη υπαρχει το "ή".

 

 

ΥΓ. Παιζει και το ενδεχομενο να το εχω καταλαβει εγω λαθος..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.