Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα παράταση ως 31.07.2016, για τους Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


ssouanis

Recommended Posts

Η κατηγοριοποίηση ανάλογα με τα KW έχει να κάνει με τις επιθεωρήσεις εγκαταστάσεων θέρμανση και κλιματισμού (που ακόμα κανείς δεν έχει κάνει καμία)

 

Η κατηγοριοποίηση για τις επιθεωρήσεις κτιρίων γίνεται με βάση τα τετραγωνικα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

 

έχω το εξής ερώτημα... σε αρκετά καταστήματα προς ενοικίαση, δεν είχα κανένα σύστημα θέρμανσης κλιματισμού.... ΓΡΑΨΕ ΛΟΙΠΟΝ 0 kw.... Σ αυτές τις περιπτώσεις μετράνε τα ΠΕΑ σαν άχρηστα;;;;;;;

Αν εννοείς για το 20%... ναι. Μπορείς να το πεις και έτσι.

 

Η κατηγοριοποίηση ανάλογα με τα KW έχει να κάνει με τις επιθεωρήσεις εγκαταστάσεων θέρμανση και κλιματισμού (που ακόμα κανείς δεν έχει κάνει καμία)

 

Η κατηγοριοποίηση για τις επιθεωρήσεις κτιρίων γίνεται με βάση τα τετραγωνικα.

 

Και γω αυτο καταλαβαινω..

Αλλα...

Δυστυχώς τα συνδέουν. Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Αν τώρα με μαγικό τρόπο τα αποσυνδέσουν μέσω εγκυκλίου...

Ας βγει σε μορφή... copy-paste και το βλέπουμε αναλυτικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο.

Οπως ειναι η δατυπωση οι ταξεις Α, Β, Γ, περιλαμβανουν και κτηρια και λεβητες και κλιματισμο, ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

ίσως την λύση (την λογική) στην κακοδιατύπωση, δώσει η ερμηνεία του άρθρου 54...

Εκεί που ξεχωρίζει 3 μητρώα, οπότε να πόυνε βάσει λογικής το άρθρο 52 ερμηνεύεται έτσι μπλα μπλα μπλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά;

Έχουμε 3 ειδών επιθεωρήσεις.

α.κτιρίων

β.συστημάτων θέρμανσης

γ.συστημάτων κλιματισμού

 

Εγώ πραγματικά από τη διατύπωση καταλαβαίνω ότι γίνεται ξεχωριστά η κατάταξη όπως είναι και το λογικό.

 

Διαφορετικά αν ισχύει αυτό που λέτε τότε όλοι πάνε τάξη Α αφού κανείς δεν έχει κάνει καμία επιθεώρηση συστημάτων κλιματισμού η θέρμανσης ούτε καν 50kw

 

 

edit

Γράφαμε μαζι.

Ακριβώς αυτό. 3 διαφορετικά μητρώα.

 

Μπορεί κάποιος πχ να είναι ταξη Β κτιρίων και τάξη Α συστηματων θέρμανσης

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εύχομαι και εγώ αλλά μέχρις στιγμής δεν μου έχει δωθεί αυτή η εικόνα ......

Δεν έχουν γίνει πιστοποητικά συστημάτων , δεν αναφέρει τέτοια πιστοποιητικά αλλά ΠΕΑ κτιριακά (τριτογενή) με συστήματα άνω των 15kW......

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.