Μετάβαση στο περιεχόμενο

ερωτηση για τακτοποιηση αυθαιρεσιων σε καταστηματα


hammel74

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μου έχουν αναθέσει την τακτοποίηση αυθαιρεσιων σε 2 όμορα καταστήματα σε μια πολυκατοικία όπου ο ιδιοκτήτης είναι ίδιος για όλη την πολυκατοικία (δεν υπάρχει σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας). Συγκεκριμένα, έχω 2 πατάρια και θέλω να τα τακτοποιήσω, με σκοπό την συνένωση των δυο καταστημάτων σε ένα, με ΕΕΜΚ.. Η ερώτησή μου έιναι η εξής:

Θα πρέπει να ετοιμάσω 2 δηλώσεις, μία για το κάθε κατάστημα, ή μια δήλωση με 2 φύλα καταγραφής?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

διευκρίνισε τι ζητάς (αναφέρεσαι σε πατάρια ..και θες να συνενώσεις.. καταστήματα ή πατάρια?)

Γιατί αφού δεν υπάρχει σύσταση και έχεις έναν ιδιοκτήτη

δεν κάνεις μια ενημέρωση φακέλου να τελειώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνενώσω ολικά τα καταστήματα και τα πατάρια τους με καθαίρεση της μεσοτοιχίας τους. Στην περίπτωσή μου μπορώ να κάνω ενημέρωση φακέλου για να φανούν τα πατάρια νόμιμα?

Link to comment
Share on other sites

για αυτό σου ζήτησα ..διευκρινίσεις! 

Δεν κατάλαβα ότι έχεις ..2 πατάρια αυθαίρετα 

αλλά ότι απλά θέλεις να συνενώσεις 2 καταστήματα 

(που αν ήταν έτσι φυσικά και μπορούσες με ενημέρωση Φ)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εγω δεν το περιεγραψα σωστα στην αρχή. Εχω δυο πατάρια αυθαιρετα και θελώ να τα νομιμοποιήσω. Θα κανω μια υπαγωγη με 2 φυλλα καταγραφής ή 2 υπαγωγές ξεχωριστες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά διότι τα έχεις ανακατωμένα.

 

Πρώτο. Τακτοποίηση (δηλαδή ένταξη στον 4178) μπορείς να βάλεις μόνο ότι προϋφίσταται του 2011.

Άρα τα πατάρια ναι, η καθαίρεση τοίχων ή και άλλες εργασίες που θα γίνουν όχι

 

Δεύτερο αφού δεν υπαρχει οριζόντια σύσταση τότε ελέγχεις όλες τις αυθαιρεσίες σε όλο το ακίνητο στο οικόπεδο. Δηλαδή και ορόφους και ταράτσες και κλίμακες και ότι υπαρχει.

Μερική τακτοποίηση έχει μηδενικό πρακτικό αποτέλεσμα και σε θέματα μεταβιβάσεων αλλά και στη δυνατότητα να βγουν άδειες δόμησης ή μικρής κλίμακας κλπ

 

Οπότε αν κατάλαβα καλά τα μαγαζιά δεν έχουν διαχωριστεί αλλά έχουν τα πατάρια.

Να βγάλεις άδεια σήμερα για τα προϋφιστάμενα πατάρια 90% δεν θα σου επαρκεί ο ΣΔ.

Κατ εμέ η σωστή σειρά να πράξεις ώστε να μη καεί ο πελάτης και το ακίνητο του είναι

Υπαγωγή όλου του ακινήτου στον 4178. με επιλογή θα εκδοθεί άδεια.

Αρχικό πρόστιμο μόνο το παράβολο.

Καταγράφεις και μετράς και κατατασεις σε κατηγορίες τις οποίες προ 2011 παραβάσεις υπάρχουν.

Πατάρια σκάλες διαμερίσματα μπαλκόνια κλπ ότι υπαρχει κι αν υπαρχει.

Πατάς το κουμπί πληρώνει το παράβολο.

Καταθέτεις άδεια πολεοδομία για τις εργασίες ή αλλαγές που θες να κάνεις και είναι σύννομες να γίνουν πχ καθαιρέσεις τοίχους έλεγχος απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης κλπ κλπ….

Εκδίδεις την άδεια και μετά επιστρέφεις στον 4178 και ολοκληρώνεις με την συμπλήρωση σχεδίων άδειας, υπαγωγής κλπ…

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον didonis.

1. Ελεγχεις και βρίσκεις τι είναι αυθαίρετο.

2. Αν κάτι δύναται να νομιμοποιηθεί αποφασιζεις αν το τακτοποιησεις ή το νομιμοποιησεις.

3. Ανοιγεις δήλωση στην πλατφόρμα.

4. Δηλώνεις ότι είναι για τακτοποίηση.

5. Δηλωνεις ότι είναι για νομιμοποίηση.

6. Για να προχωρησεις σε εργασίες επί αυθαιρέτων πρέπει να προβλέπονται στην 25.5. εφοσον προβλέπονται θα αιτηθεις τις εργασίες αυτές εφόσον έχει πληρωθεί τουλάχιστον το 30% των αυθαίρετων που περιγράφονται στο 4 ΚΑΙ ή θα έχει εκδοθεί η άδεια της 5 ή θα έχεις πληρώσει το 30% του προστίμου εφόσον τα τακτοποιούσε (προβλέπεται στην εγκύκλιο 4 η διαδικασία).

 

Έχεις αυθαίρετο και θέλεις να κάνεις εργασίες.

Τακτοποίησης ή/και νομιμοποιεις και μετά θα αιτηθεις δύναμει της 25.5.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας να απαντήσετε και για τις γνώμες σας!

Λοιπόν, θα δωσω πιο πολλες πληροφοριες για να εχετε καλυτερη εικονα. Η πολυκατοικια ειναι του 1961, κοντα στα 5.000 τ.μ. και αν τη ψαξω ολη για αυθαιρεσιες θα βγει ενα προστιμο εξωπραγματικο! Εδω μετα βιας θα πληρωσουν το προστιμο για αυτα τα δυο καταστηματα και τα μισα λεφτα θα ειναι των ενοικιαστών!!! Όλες οι αυθαιρεσιες ειναι προ του 2011, ειδικα τα παταρια ειναι με σκυροδεμα και ειναι κατασκευασμενα κατα την ενεγερση της οικοδομης. 

Όλο αυτό γίνεται γιατι θέλουν να συνενώσουν τα δυο καταστήματα σε ένα και θα χρειαστεί ΕΕΜΚ, όπου θα πρέπει ότι υπάρχει μέσα στα καταστήματα να είναι νόμιμο!

Οπότε συμφωνώ με τον ssouanis σχετικά με την διαδικασία. (επιτρέπεται βάση της 25.5 οι εργασίες που θέλω να κάνω)

 

Η αρχική μου ερώτηση είναι η εξής, θα καταθέσω μια δήλωση υπαγωγής στον 4178 με 2 φύλα καταγραφής(ενα καθε πατάρι) ή 2 δηλώσεις υπαγωγής(μια για καθε κατάστημα-πατάρι);

Link to comment
Share on other sites

 

Δεύτερο αφού δεν υπαρχει οριζόντια σύσταση τότε ελέγχεις όλες τις αυθαιρεσίες σε όλο το ακίνητο στο οικόπεδο. Δηλαδή και ορόφους και ταράτσες και κλίμακες και ότι υπαρχει.

Μερική τακτοποίηση έχει μηδενικό πρακτικό αποτέλεσμα και σε θέματα μεταβιβάσεων αλλά και στη δυνατότητα να βγουν άδειες δόμησης ή μικρής κλίμακας κλπ

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

προκειμενου να γινει   συσταση  ΟΙ σε μια ολοκληρη οικοδομη, αντιμετωπιζεται σαν "μια"

 

Πλην δεν απαγορευεται να γινει σταδιακη υπαγωγη σε συσταση ΟΙ.

 

πχ.  αν η οικοδομη ανηκε σε πολλους θα μπορουσε να γινει η διαδικασια του αρθρου 11/iv

 

Για την περιπτωση που συζητουμε με τα δυο καταστηματα που θελουν να γινουν  ενα...

[δεν μας ειπε ο ερωτων πώς ειναι στην κατοψη της αδειας...κατα συμπερασμα θεωρουμε οτι ειναι δυο -

μπορει να γινει με αυτο το  εγγραφο  [παρ. 10],

με βαση το οποιο δικαιουται και να τακτοποιησει και να εκδοσει βεβαιωση ως προς το μερος που τον ενδιαφερει.
 

 

http://www.notarius.gr/uploads/files/umplhrwmatikes_dieukriniseis.pdf

 

Επομενως, λογικα δικαιουται  να προχωρησει σε συνενωση  με το 23/5 ΝΟΚ ή και σε συσταση ως προς το ισογειο  μονον...ή και να μην κανει συσταση

 

[διατηρω μια επιφυλαξη αν η ΥΔΟΜ απαιτει  να ειναι τακτοποιημενη ολη η  οικοδομη

 και δεν αποδεχεται την μερικη τακτοποιηση,

η οποια παντως ειναι ισχυρη και εμπραγματως και απο αποψης τακτοποιησης αυθαιρεσιων

 

αλλα, πιθανον, να μην την αποδεχεται προς εκδοση ΕΕΜΚ]

 

υγ

τωρα, κι αυτος ο ιδιοκτητης, εχει μια οικοδομη 5000 τμ

και περιμενει τον μεθεπομενο......" 4178"  για να κανει τις τακτοποιησεις...

 

"καλο" ειναι το περιμενε, αλλα αν μπουν κοινωνικα κριτηρια και "κλιμακες"

 

αυτος   σιγουρα θα υπαχθει στην ..."υψηλοτερη"

 

εδιτ

με αυτο εδω επιτρεπεται ΕΕΜΚ σε κτιρο ή σε τμημα κτιριου [παρ. 2.α,  με την καταβολη του 30%]

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni%5B1155%5D=2694&language=el-GR

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.