Μετάβαση στο περιεχόμενο

ερωτηση για τακτοποιηση αυθαιρεσιων σε καταστηματα


hammel74

Recommended Posts

Δημήτρη εμένα και πάλι με εκπλήσσει το φλεξιμπίλιτι των συμβολαίων της Θεσσαλονίκης σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα….

 

Για να κάνουν σύσταση οριζοντίου εξ αρχής ακόμα κι αν σε αυτή την σύσταση τα μόνα που θα διαχωριστούν θα είναι από την μια μεριά το ένα ή δυο καταστήματα ως μια ή δυο διηρημένες ιδιοκτησίες και όλο το υπόλοιπο ακίνητο ως μια άλλη διηρημένη ιδιοκτησία δεν θα χρειαστούν κατόψεις (με επιφάνειες κλπ) που να δείχνουν και τα καταστήματα αλλά και κατόψεις (με επιφάνειες κλπ) για το υπόλοιπο διηρημένο?

  • Με βάση αυτά δεν θα περιγράψουν τις διηρημένες?
  • Με βάση αυτά δεν θα ζητήσουν κατανομή χιλιοστών τετραγωνικών όγκων κλπ από μηχανικό?

αν ότι τι περιγράφει ο συμβολαιογράφος εκεί και πως?

 

Οπότε αν είναι απαιτητά και αυτά ακόμα και αν δεν είναι απαιτητή βεβαίωση μηχανικού για την οριζόντια πάλι οι συγκεκριμένοι ιδιοκτήτες με τα «κολλήματα» που έχουν

  • Όλα τσάμπα
  • Όλα γρήγορα

Και έχοντας κατά νου ότι ούτε ο συμβολαιογράφος θα τα κάνει τσάμπα ούτε ο μηχανικός θα κάνει τσάμπα αποτυπώσεις και πίνακες χιλιοστών, είναι ιδιαίτερα χλομό να βγει αποτέλεσμα παρά μόνο χρήσιμα συμπεράσματα γενικού ενδιαφέροντος.

 

 


 

.....Πόσο χρονοβόρη είναι η σύσταη ΟΙ?

 
Δεν είναι θέμα μηχανικού αυτό.
Να συστήσεις στους πελάτες σου να μιλήσουν με συμβολαιογράφο δικό τους και όταν και αν αποφασίσουν να σε ενημερώσει ο συμβολαιογράφος τι θα χρειαστεί από εσένα. Στην τελική μηχανικοί είμαστε, δεν είμαστε αρμόδιοι δια πάσαν νόσο κλπ κλπ …..
Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αυτο που γινονταν "προ κτηματολογιου" ειναι οτι

υπηρχαν οι κατοψεις των διηρημενων χωρων  της αδειας  και  ο πινακας των ΟΙ με τα τμ και τα χιλιοστα τους

Με βαση αυτον,  επαιρναν οι οικοπεδουχοι  την αντιπαροχη τους και ειχαν τα δικα τους ΚΑΕΚ

Τα  "υπεσχημενα" προς τον κατασκευααστη ειτε πωλουνταν με βαση τον πινακα, σταδιακα και γινονταν συστασεις αν μεταβιβαση...

ειτε "εκοβαν" ενα δωματιο απο ενα διαμερισμα και κολλουσε σε διπλανο, γινονταν συσταση και μεταβιβαση με "ιδιωτικη" κατοψη, αλλαζοντας εμβαδα και χιλιοστα...

μετα "ξεχνουσε" ο πωλητης να κανει ενημερωση αδειας

 

κι ετσι βρεθηκαμε με τις λεγομενες "διαμερισματωσεις"...

 

Εν τελει απο 15ετιας  αυτο το συστημα σταματησε λογω προβληματων κτηματολογιου..

 

Κι αν σημερα μενουν οικοδομες χωρις συσταση, ειναι η "εξαιρεση".

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον Didoni και θεωρώ ότι η μερική τακτοποίηση δεν προβλέπεται!

Η μάλλον για να το θέσω πιο σωστά η βεβαίωση σε μερικώς τακτοποιημένη ιδιοκτησία απαγορεύεται! Και εφόσον ο σκοπός πάντα είναι η βεβαίωση νομιμότητας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι εξυπηρετεί μια δήλωση υπαγωγής οπου πληρώνεις πρόστιμα και πάλι νόμιμός δεν είσαι! (πλην της περίπτωσης που γίνεται για τη διαγραφή προστίμων ανέγερσης και διατήρησης)

 

Όσον αφορά αυτό που λέει ο Δημήτρης για μερική σύσταση ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακούω! Δεν αμφισβητώ ότι γινόταν ή και γίνεται αφού το λέει, ωστόσο

α)Είμαι σίγουρη ότι δεν το κάνουν όλοι οι συμβολαιογράφοι

β)Επιμένω ότι ακόμα και να δέχεται ο συμβολαιογράφος και να μπορεί βάσει νόμου να κάνει μερική σύσταση, δεν καλύπτεται σε καμία περίπτωση ο μηχανικός να δώσει βεβαίωση για τμήμα ιδιοκτησίας. Η βεβαίωση νομιμότητας σύμφωνα με τον Ν.4178 αφορά αυτοτελή ιδιοκτησία και όχι τμήμα αυτής ανεξάρτητα που θα γίνει η σύσταση. Η μόνη περίπτωση σύμφωνα με τον Ν.4178 που σου επιτρέπεται τακτοποίηση και βεβαίωση ανα τμήματα είναι όταν υπάρχει προσύμφωνο σύστασης και πας με βάση αυτό.

 

Το ότι ο πελάτης δεν θέλει να πληρώσει είναι δικό του πρόβλημα.

Κι αν δεν το κάνει τώρα θα το βρει πολύ σύντομα μπροστά του όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι.

Ένα λόγο παραπάνω που έχεις τόσο παλιό κτίριο και θεωρώ κι εγώ πως θα σου βγεί πολύ μικρό το πρόστιμο αναλογικά με τις αυθαιρεσίες που έχει.

 

Φυσικά ασάφειες υπάρχουν και ο καθένας κρίνει και δρα αναλόγως εγώ προσωπικά δεν θα αναλάμβανα και δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να αναλάβει μερική τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Η μερική σύσταση προβλέπεται και την κάνουν όλοι. Δεν είναι κάτι παράξενο.

Η δική μου ένσταση είναι ότι θα ζητηθεί αρχικώς βεβαίωση για το σύνολο της ιδιοκτησίας.

Αφού δοθεί αυτή (κακώς αν δοθεί στην περίπτωση μας), τότε θα γίνει η μερική σύσταση και ΜΕΤΑ θα μπορεί να απολαμβάνει το/τα τμήμα/τμήματα τα πλεονεκτήματα της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

 

Η δική μου ένσταση είναι ότι θα ζητηθεί αρχικώς βεβαίωση για το σύνολο της ιδιοκτησίας.

 

Ακριβώς σε αυτό εστιάζω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

δαναη και σταυρε

και βεβαια...διαφωνω

 

η μερικη συσταση επιτρεπεται και αφου το αναφερει ρητα και το εγγραφο της Νομικης υπηρεσιας του Κτηματολογιου,

δεν εχω κανεναν λογο να την  "απορριπτω"

 

Ειρησθω εν παροδω οτι αυτη η  μερικη συσταση  "προσομοιαζει"  με την μεταβιβαση  αυτοτελους  τμηματος απο εναν μεγαλυτερο  αγρο.

Και στην περιπτωση αυτη  -και παλι μετα απο οδηγια και συμφωνη γνωμη  απο το κτηματολογιο-

αναφερεται οτι επιτρεπεται η μεταβιβαση αυτοτελους τμηματος αγρου

η δε βεβαιωση θα αφορα μονον το "μεταβιβαζομενο"

 

το υπολοιπο δεν αλλαζει ιδιοκτητη.

 

αυτα :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μας ταπωσες. Το υπόλοιπο που μένει εχει αλλοίωση ιδιοκτησίας και όχι σύσταση ή μεταβίβαση στα οποία απαιτείται βεβαίωση.

Μένει η κατάργηση όπου πάλι δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Τι να πω, ομολογώ πρώτη φόρα το ακούω αυτό από την αρχή του 4014 ακόμα αλλά έχει λογική αυτό που λες. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει εφαρμοστεί αλλά θα μπορούσε ίσως να δώσει λύση σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Θα τελειώσει ο νόμος και ακόμα θα ανακαλύπτουμε..  :smile:

Link to comment
Share on other sites

 

Η δική μου ένσταση είναι ότι θα ζητηθεί αρχικώς βεβαίωση για το σύνολο της ιδιοκτησίας.

 

Σε ποιό στάδιο θα ζητήσουν την βεβαίωση? Στην ΕΕΜΚ?

Edited by hammel74
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.