Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία νέας επιχείρησης - Διαδικασίες και απορίες


panos-v

Recommended Posts

Γιατί βρε… μια χαρά τιμή του είπα… άσε που με αυτό το νουμεράκι και στη ομόνοια ή στον λευκό πύργο να έχει βρει το οικόπεδο άδεια θα βγει βρέξει χιονίσει….. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

Πέρα από την πλάκα πρέπει να προσέξει διότι ακόμα και το ερώτημα που κάνει ο φίλος για το μηχάνημα με τα 50 λεπτά μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι στα σπάργανα… και ναι από την εμπειρία μου έχω συναντήσει αρκετές περιπτώσεις ανάλογες που μετά έτρεχαν και δεν έβγαζαν άκρη.

Κι όλα επειδή στην αρχή έκαναν οικονομία να μη ρωτήσουν δικηγόρο λογιστή μηχανικό ή ότι άλλο χρειαστεί και προσπαθούσαν να μάθουν μόνοι τους….. Δεν γίνεται όσο να το θέλουν και όσο να θέλαμε να βοηθήσουμε εξ αποστάσεως…

Ο τεντας που πουλαει στέγαστρα του λέει δεν θέλει άδεια… (τι βλάκας είναι να πει ότι θέλει… αυτός την πούλησε και έφυγε)… μπετουδακι στο χώμα δεν θα βάλει…. Μάντρα? Προσβασιμότητα, δωμάτιο για το γραφείο? Καφεδάκι οι πελάτες δεν θα θέλουν κάπου να κάτσουν να περιμένουν 45 λεπτά μέχρι να πλυθεί το αμάξι? Και πολλά ακόμα…

Τα μικρά κτιριακια που έχει είναι νόμιμα ή μπα? (στοίχημα μπα).. οπότε πως θα κάνει τα άλλα??

Και ο ιδιοκτήτης που θα το ενοικίαση όλα καλά θα του πει και έλα μωρέ και όλοι οι άλλοι ετσι κάνουν… αλλα μετά αν δεν έχει πάρει εξουσιοδότηση μπορεί να το πει ααα.. το ενοίκιο είπαμε τόσο.. αλλα αφού θα κάνεις κι αυτό κι εκείνο άρα το οικόπεδο μου θα αξίζει περισσότερα θα μου δίνεις περισσότερα ενοίκιο (ναι έχω δει κι αυτό)… οπότε δικηγόρο δεν θέλει?

Ή θα τον πληρώσει πριν ή μετά δεκαπλάσια μη πω και παραπάνω.

 

Τέλος… όποτε το ένα ήταν καλή τιμή… ότι βρει λιγότερο είναι κέρδος. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γιεπ! Καλά τα λες, αν δεν κάνεις τη σωστή αρχή και με τους σωστούς ανθρώπους, μπορεί να βρεθείς πολύ μπλεγμένος και χρεωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε… μια χαρά τιμή του είπα… άσε που με αυτό το νουμεράκι και στη ομόνοια ή στον λευκό πύργο να έχει βρει το οικόπεδο άδεια θα βγει βρέξει χιονίσει….. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

Πέρα από την πλάκα πρέπει να προσέξει διότι ακόμα και το ερώτημα που κάνει ο φίλος για το μηχάνημα με τα 50 λεπτά μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι στα σπάργανα… και ναι από την εμπειρία μου έχω συναντήσει αρκετές περιπτώσεις ανάλογες που μετά έτρεχαν και δεν έβγαζαν άκρη.

Κι όλα επειδή στην αρχή έκαναν οικονομία να μη ρωτήσουν δικηγόρο λογιστή μηχανικό ή ότι άλλο χρειαστεί και προσπαθούσαν να μάθουν μόνοι τους….. Δεν γίνεται όσο να το θέλουν και όσο να θέλαμε να βοηθήσουμε εξ αποστάσεως…

Ο τεντας που πουλαει στέγαστρα του λέει δεν θέλει άδεια… (τι βλάκας είναι να πει ότι θέλει… αυτός την πούλησε και έφυγε)… μπετουδακι στο χώμα δεν θα βάλει…. Μάντρα? Προσβασιμότητα, δωμάτιο για το γραφείο? Καφεδάκι οι πελάτες δεν θα θέλουν κάπου να κάτσουν να περιμένουν 45 λεπτά μέχρι να πλυθεί το αμάξι? Και πολλά ακόμα…

Τα μικρά κτιριακια που έχει είναι νόμιμα ή μπα? (στοίχημα μπα).. οπότε πως θα κάνει τα άλλα??

Και ο ιδιοκτήτης που θα το ενοικίαση όλα καλά θα του πει και έλα μωρέ και όλοι οι άλλοι ετσι κάνουν… αλλα μετά αν δεν έχει πάρει εξουσιοδότηση μπορεί να το πει ααα.. το ενοίκιο είπαμε τόσο.. αλλα αφού θα κάνεις κι αυτό κι εκείνο άρα το οικόπεδο μου θα αξίζει περισσότερα θα μου δίνεις περισσότερα ενοίκιο (ναι έχω δει κι αυτό)… οπότε δικηγόρο δεν θέλει?

Ή θα τον πληρώσει πριν ή μετά δεκαπλάσια μη πω και παραπάνω.

 

Τέλος… όποτε το ένα ήταν καλή τιμή… ότι βρει λιγότερο είναι κέρδος. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Φίλε didonis σε αυτά που έγραψες έχω να απαντήσω τα εξής

1) Το μάντρα τι είναι?

2) Προσβασιμότητα απεριόριστη.

3) Δωμάτιο για το γραφείο υπάρχει ήδη όπως έγραψα στο σπιτάκι με τα κεραμμύδια, οπότε αφου το διάβασες, θα μπορούσες να μου πεις τι εννοείς?

4) Καφεδάκι ο πελάτης θα πίνει ενώ πλένει? Γιατί όπως και αυτό το έγραψα πιο πάνω, θα είναι πλυντήριο self service. Οπότε αν μπορείς εξήγησέ το και αυτό.

5) Τα πολλά ακόμα μήπως θα μπορούσες να μου γράψεις μερικά από αυτά?

6) Μόλις έχασες το στοίχημα γιατί τα κτιριάκια είναι νομιμότατα...οπότε μια χαρά θα γίνουν και τα άλλα. Απλά καμιά φορά άμα δεν ξέρεις, καλό είναι να ρωτάς και όχι όχι να έχεις άποψη βάζοντας και στοίχημα... γιατί στο τέλος το χάνεις.

7) Ξαναπέφτεις έξω άλλη μια φορά. Και αυτό γιατί μόλις έκρινες έναν άνθρωπο που δεν τον ξέρεις καν. Και ξέρεις γιατί? Γιατί την εξουσιοδότηση την πήρα ήδη. Οπότε ούτε δικηγόρο για τέετοιο θέμα θα χρειαστώ και έτσι ξαναπέφτεις έξω για ακόμη μια φορά. Οπότε ούτε πριν ούτε μετά θα πληρώσω τίποτα στο δεκαπλάσιο.

8-) Από ότι κατάλαβα εκτός από το να κάνεις χιούμορ (κρύο βέβαια) δεν είσαι σε θέση να με συμβουλέψεις ως προς αυτά που ρώτησα, γιατί είσαι προκατηλειμένος και λες άκυρα εντελώς πράγματα, έχοντάς τα ως δεδομένα.

 

Τέλος βλέπω ότι είσαι διπλωματούχος αρχιτέκτων (ή έτσι δηλώνεις τουλάχιστον, όπως μπορούσα να δηλώσω κι εγώ κατά την εγγραφή), δηλ είσαι επαγγελματίας και μου είπες αυτά που μου είπαν 5-6 άσχετοι με την δουλειά φίλοι. Στο διατάυτα τίποτα. Και μάλλον από τιμές δεν θα έχεις ιδέα, όπως και για τα υπόλοιπα, οπότε το 1.000.000 το βρίσκω λογική απάντηση.

Τέλος δεν θα ήθελες να μάθεις πως γίνεται ένα στέγαστρο χωρίς οικοδομική άδεια και δεν θα σου το πω, γιατί τότε θα πας να σκίσεις τα πτυχία σου (αν έχεις φυσικά). Απλώς ο μηχανικός που θα τα αναλάβει αυτά δεν πρέπει να είναι ύπνος και θα πρέπει να ξέρει να ελίσεται.

Αυτά τα ολίγα.

 

Υ.Γ. Επειδή είσαι και συντονιστής, όπως γίνεται με όλους όταν καταπίνουν την γλώσσα τους, εξαφανίζονται η σε μπανάρουν. Σε περίπτωση που με μπανάρεις, να ξέρεις πως κάθε ημέρα θα φτιάχνω λογαριασμούς και θα ανεβάζω το θέμα με τις απαντήσεις, στο οποίο έχει γίνει ήδη print screen.

 

Αυτοί που νομίζουν ότι λένε εξυπνάδες, είναι αυτοί που γίνονται πρώτοι ρόμπα και εξαφανίζονται.

 

Αν έχεις να μου απαντήσεις πολύ συγκεκριμένα, όπως πολύ συγκεκριμένα αναφέρθηκα στα θέματα που έγραψες αριθμητικά, εδώ θα είμαι να σου απαντήσω. Αν με μπανάρεις, φρόντισε να είσαι απίκο κάθε μέρα για να διαγράφεις θέματα και λογαριασμούς.

  • Upvote 1
  • Downvote 14
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα, τι μύγα σε τσίμπησε και ήρθες μετά από 5 μέρες με όρεξη για καυγά;!

 

Ήμαρτον παναγία μου!

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, είναι σύνηθες όταν σε κάποιον ιδιώτη δεν αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνει εδώ, να αρχίσει να εκνευρίζεται όπως συμβαίνει και σε εσένα. 

Λοιπόν, μας έθεσες κάποια ερωτήματα στα οποία σου απάντησαν οι συνάδελφοι .

Εν ολίγοις, βάλε μία ακόμα γνώμη στην συλλογή σου.

Εάν δεν έχει κάποιο πρόσφατο τοπογραφικό στα χέρια σου ή κάποια βεβαίωση χρήσης γης από την οικεία υπηρεσία δόμησης, τότε δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις καν εάν αυτό που έχεις στο νού σου να κάνεις επιτρέπεται .

Επιπλέον, για τα κτήρια τα οποία υπάρχουν εντός του οικοπέδου / γηπέδου , βεβαιώσου πως είτε είναι νομίμως υφιστάμενα, είτε έχει γίνει υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/ 2013 .

Για όποια εργασία επίσης κάνεις εντός του γηπέδου / οικοπέδου ( εγκαταστάσεις στεγάστρων, επιχωματώσεις / εκχωματώσεις, ασφαλτοστρώσεις, κλπ. ) θα πρέπει να εκδόσεις κάποιου είδους άδεια δόμησης / έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας / ενημέρωση από την ΥΔΟΜ.

Εν ολίγοις, δεν ξέρω από πόσους περιμένεις να ακούσεις πως πρέπει να επισκεφτείς μηχανικό για να σε συμβουλέψει για τις πρώτες σου κινήσεις για να πειστείς. 

Αυτά από εμένα φιλικά, αν και μόνο φιλική δεν είναι η δική σου στάση.

Επίσης, δύο παρατηρήσεις.

 

 

Τέλος δεν θα ήθελες να μάθεις πως γίνεται ένα στέγαστρο χωρίς οικοδομική άδεια και δεν θα σου το πω, γιατί τότε θα πας να σκίσεις τα πτυχία σου (αν έχεις φυσικά). Απλώς ο μηχανικός που θα τα αναλάβει αυτά δεν πρέπει να είναι ύπνος και θα πρέπει να ξέρει να ελίσεται.

Είναι προφανές πως μιλάς για κάποιον συνάδελφο που κινείτε στα όρια ή και εκτός νομιμότητας. Δεν λέω κάτι παραπάνω. 

 

 

Υ.Γ. Επειδή είσαι και συντονιστής, όπως γίνεται με όλους όταν καταπίνουν την γλώσσα τους, εξαφανίζονται η σε μπανάρουν. Σε περίπτωση που με μπανάρεις, να ξέρεις πως κάθε ημέρα θα φτιάχνω λογαριασμούς και θα ανεβάζω το θέμα με τις απαντήσεις, στο οποίο έχει γίνει ήδη print screen.

 

Αυτοί που νομίζουν ότι λένε εξυπνάδες, είναι αυτοί που γίνονται πρώτοι ρόμπα και εξαφανίζονται.

 

Αν έχεις να μου απαντήσεις πολύ συγκεκριμένα, όπως πολύ συγκεκριμένα αναφέρθηκα στα θέματα που έγραψες αριθμητικά, εδώ θα είμαι να σου απαντήσω. Αν με μπανάρεις, φρόντισε να είσαι απίκο κάθε μέρα για να διαγράφεις θέματα και λογαριασμούς.

 

Όλοι εδώ μέσα είμαστε επαγγελματίες και φυσικά έχουμε υποχρεώσεις και δεν μπορούμε να απαντάμε δύο και τρεις φορές τα ίδια πράγματα σε κάποιον που δεν θέλει να καταλάβει. Δεν ξέρω τι παραπάνω περίμενες από τον συνάδελφο, πάντως δεν εξαφανίστηκε. 

Τώρα τις απειλές για πολλαπλούς λογαριασμούς κλπ. κάνω πως δεν τις διάβασα γιατί θα τις χαρακτήριζα τουλάχιστον μικρόψυχες. 

Καλό βράδυ και καλή επιτυχία εύχομαι. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

...

 

Αν έχεις να μου απαντήσεις πολύ συγκεκριμένα, ..

Δεν έχω απάντηση. Τα πάντα έχουν ένα όριο.

 

Καλή επιτυχία στη εργασία σου.

 

 

(τώρα τα άλλα περί λογαριασμών μπαν κλπ, φορκέτ ιτ...)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πλυντήριο self service... Τι είναι αυτό, δίνω το χώρο να έρθετε να πλύνετε το αμάξι σας;; [emoji51][emoji51]

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Δηλ. η πρώτη μου κίνηση ποιά είναι? Σε ποιον θα πάω? Συγνώμη αν φαίνεται αστείο, αλλά είμαι εντελώς άσχετος. Δεν είχα ποτέ μου σχέση με επιχειρήσεις κτλ.

 

Στην θέση σου θα φοβόμουν πολύ να επενδύσω τα λεφτά μου και να πάρω τέτοιο ρίσκο χωρίς να έχω σχέση με την επιχειρηματικότητα τα φορολογικά και όλα τα σχετικά.

 

Πέρα από τις άδειες των μηχανικών και το κόστος αδειοδοτήσεων εξοπλισμών κτλ, θα πρέπει αν απευθυνθείς σε εταιρεία συμβούλων για να σου αναλύσουν κατ' εκτίμηση τα κόστη λειτουργίας της επιχείρησης, κατανάλωση ρεύματος νερού πάγια έξοδα κτλ.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, βλεπω μια ανοχη σε φαινομενα αγενειας, ειτε προερχονται απο ιδιωτες ειτε απο συναδελφους, κ μαλιστα η αγενεια αυτη συχνα επιβραβευεται εμμεσως αφου καποιοι συναδελφοι συνςεχιζουν να δινουν απαντησεις στον αγενη...ο didonis αφου εκατσε κι εγραψε ενα κατεβατο για να καλυψει καθε πιθανο κι απιθανο ενδεχομενο, δεχτηκε επιθεση απο τον ερωτωντα! Κ αντι να τον βαλετε στη θεση του, οι καλοπροαιρετοι συναδελφοι που γραψατε παρακατω, συνεχιζετε να προτεινετε λυσεις ή να επισημαινετε "παγιδες". Νομιζω οτι οσο καλοπροαιρετοι κι αν ειμαστε, θα πρεπει με την σταση μας να προστατευουμε τους αποδεδειγμενα καλους συναδελφους και να βοηθαμε στο να υπαρχει σεβασμος προς το φορουμ κ τον κλαδο εν γενει...

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Κατ αρχήν έχω να πώ ότι το forum σας διαφέρει πολύ από τα υπόλοιπα, καθώς βλέπω ένα κλίμα "επαγγελματικό" όπου δεν λέει ο κάθε ξεκάρφωτος ότι του κατέβει, όπως συβαίνει σε άλλα forum και στο τέλος ένα θέμα καταντάει να βρίζονται 5-6 μεταξύ τους και να κλειδώνει.

 

 

Αγαπητέ, δεν ξέρω γιατί το έγραψες αυτό? Μήπως τελικά σκόπευες να το κάνεις όπως στα "άλλα φόρουμ"?

Πήρες ένα σωρό απαντήσεις από τον εξαιρετικό συνάδελφο didonis και άλλους συναδέλφους και μετά την σχετικά χαλαρή πλακίτσα του επιτίθεσαι με αυτό τον τρόπο??

Εκτός του ότι είσαι απαράδεκτος και θα έχεις ποινή από μένα για παράβαση των κανόνων συμμετοχής (ως αρμόδιος συντονιστής της κατηγορίας), θεωρώ ότι πήρες τις απαντήσεις που έπρεπε να πάρεις και το θέμα δεν έχει τίποτα άλλο να προσφέρει εκτός από την (για άλλη μια φορά) γνώση ότι "ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου"...

Κρίμα...

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.