Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλεψη κάθετης


Recommended Posts

προφανως οι υπαλληλοι σε  αυτη την  ΥΔΟΜ, να απαντησαν "καθ' υποθεση..."

πιθανον σε μια αλλη να ακολουθουν άλλη "ερμηνεια"

 

Και, βεβαια,  να  λαβουμε υποψη μας οτι αυτη η παρ. "18" στην εγκ. 4  ειναι εντελως αυθαιρετη,

δεν στηριζεται πουθενα στο νομο

και αποτελει "νομοθετηση δι' εγκυκλιων"

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

καλημέρα

θεωρητικά λοιπόν το αυθαίρετο που δηλώνεται από τον φερόμενο ιδιοκτήτη ΜΟΝΟ για την διαγραφή προστίμων

συνεχίζει να μην είναι ρυθμισμένο-τακτοποιημένο

 

Για αυτό  ως νομικός ..και όχι μόνο

φρόντισε στη διαβούλευση του ΝΕΟΥ νόμου 

να συμπεριληφθεί  στις νέες διατάξεις του

για να λυθεί ένα πρόβλημα πολλών συμπολιτών μας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτο που καταλάβαινα από τη διατύπωση είναι ότι φυσικά είναι ρυθμισμενο για 30 χρόνια και διαγράφεις τα πρόστιμα άλλα ότι θέλουν να τονίσουν ότι το γεγονός ότι τακτοποίησε ο ένας χωρίς συναίνεση δεν του δίνει κανένα επιπλέον δικαίωμα ιδιοκτησίας. Δηλαδή εξακολουθούν να είναι εξ αδιαιρέτου. Δεν μπορεί αργότερα να ισυριστεί αυτός ότ εγώ το τακτποίησα και πλήρωσα με δικά μου έξοδα και σύμφωνα με το νόμο άρα τώρα είναι δικό μου!

¨Ετσι το αντιλαμβανόμουν ίσως να κάνω και λάθος.

 

Όσον αφορά το ερώτημα του Άλκη, αναφέρεις:  

"εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι (παρόλο πελάτης μου που έχει ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο όλο γήπεδο) στον τίτλο αναφέρεται ότι θα έχει την νομή και κατοχή σε συγκεκριμένο τμήμα (το βόρειο τμήμα του όλου γηπέδου με επιφάνεια 400 π.χ. τετραγωνικά μέτρα.)"

Αυτό που το λέει? Σε συμβόλαιο? Αυτο μυρίζει αποκλειστική χρήση και αν ισχύει τότε πάλι μπορείς χωρίς συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

ίσως και να έχεις και δίκαιο!

αλλά πιθανώς να μην είναι και εύκολο να διευθετηθεί νομικά το θέμα

ώστε ο Φ.Ι να κερδίσει και την 30/ετή αναστολή κατεδάφισης

 

Γιατί αν την κέρδιζε ο καθ' αυτού κύριος του ακινήτου

θα ήταν νομικά δεσμευμένος να ανεχθεί  για 30 χρόνια την ύπαρξη του αυθαίρετου

και επομένως να στερείται την ελεύθερη χρήση -εκμετάλλευση κλπ

 

Νομικά δεν είναι τόσο απλό το θέμα! 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, σίγουρα δεν είναι εύκολο να διευθετηθεί το θέμα νομικά. Και όντως δεν είχα σκεφτεί τι γίνεται με το αυθαίρετο στην περίπτωση που οι ιδιοκτήτες επιθυμούν μελλοντική εκμετάλλευση του ακινήτου.

Πάντως θεωρώ παράλογη και παράνομη την επιβολή προστίμου εκ νέου για τις αυθαιρεσίες που έχουν τακτοποιηθεί.

Και πιστεύω όπως είπα παραπάνω (χώρις να έχω απάντηση για το πως αντιμετωπίζεται η μελλοντική εκμετάλλευσή του ακινήτου) ότι το πνεύμα της διατύπωσης ήταν σε γενικές γραμμές ότι αυτός που τακτοποιεί δεν αποκτά κανένα επιπλέον δικαίωμα κυριότητας στις αυθαίρετες κατασκευές. Απλά του δίνουν τη δυνατότητα να διαγράψει τα πρόστιμα της πολεοδομίας πληρώνοντας τα σαφώς μικρότερα του 4178 (λογικό κατ εμε)

Link to comment
Share on other sites

δαναη

said

 

"Αυτό που το λέει? Σε συμβόλαιο? Αυτο μυρίζει αποκλειστική χρήση και αν ισχύει τότε πάλι μπορείς χωρίς συναίνεση."

 

για να ισχυει αυτο θα πρεπει να εχει γινει συσταση ΟΙ ή καθετης και να εχει μεταγραφει.

 Αυτη η "αποκλειστικη χρηση" στα εκτος σχεδιου  δεν  βασιζεται νομικα  πουθενα...θα μπορουσε να θεωρηθει και "παρανομη κατατμηση" και γι  αυτο ελαχιστοι το εκαναν..

  εξ αλλου

το 11 i,  ii   και  iii ισχυουν μονον οταν εχει μεταγραφει  "τετοιο" δικαιωμα.

 

τα ιδια λεει και η εγκ. 3 υπο το  αρθρ.11 παρ. 36

 

Και, τελος, θεωρω οτι η εγκ. στην παρ.  18, "αυτοσχεδιαζει"   προσθετοντας -χωρις φυσικα κανενα δικαιωμα-  νεες διαταξεις στον νομο...

Γι  αυτο και υπαρχουν τοσες ερμηνειες ή εφαρμογες...

Επομενως, καλο θα ηταν να αποφευγεται...

 

Θελω να πιστευω οτι  ο "νεος" νομος "θα"  διορθωσει  ολες τις ασαφειες ή αοριστιες  του 4178....

 

 [DUM SPIRO SPERO]

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύω όπως είπα παραπάνω ότι το πνεύμα της διατύπωσης ήταν σε γενικές γραμμές ότι αυτός που τακτοποιεί δεν αποκτά κανένα επιπλέον δικαίωμα κυριότητας στις αυθαίρετες κατασκευές.

Απλά του δίνουν τη δυνατότητα να διαγράψει τα πρόστιμα της πολεοδομίας πληρώνοντας τα σαφώς μικρότερα του 4178 (λογικό κατ εμε)

Κατερίνα

και μόνο που μέσα στο μήνυμά σου  έβαλες τα τονισμένα

αρκεί για να δεχθώ ότι συμφωνείς ότι την επόμενη μέρα της ρύθμισης

ή

θα πρέπει να το κατεδαφίσεις 

ή

ότι μπορούν να σε ξαναγράψουν (εφόσον δεν το κατεδάφισες!) 

 

δηλ ....αδιέξοδος 

Link to comment
Share on other sites

ο Δημήτρης ξέρει καλύτερα τα νομικά ιδιοκτησιακά όποτε ακολουθείς τη συμβουλή του και αν δεν προχωράς χωρίς συναίνεση αν δεν ισχύουν οι προϋποθέσεις που έθεσε.

 

Δεν ξέρω κι εγώ ερμηνείες κάνω.. εξακολουθει να μου φαίνεται χαζό να σε ξαναγράψουν. Τότε τι νόημα έχει να μπεις 4178? Συνεχίζεις να πληρώνεις τα πρόστιμα που σου γράψαν αρχικα.

Τεσπα, ας μείνουμε στο ότι συμφωνούμε ότι η παράγραφος αυτή είναι τελείως ασαφής (Ω τι έκπληξη!)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

καλημέρα

θεωρητικά λοιπόν το αυθαίρετο που δηλώνεται από τον φερόμενο ιδιοκτήτη ΜΟΝΟ για την διαγραφή προστίμων

συνεχίζει να μην είναι ρυθμισμένο-τακτοποιημένο

 

Για αυτό  ως νομικός ..και όχι μόνο

φρόντισε στη διαβούλευση του ΝΕΟΥ νόμου 

να συμπεριληφθεί  στις νέες διατάξεις του

για να λυθεί ένα πρόβλημα πολλών συμπολιτών μας

 

λοιπον βασιλη,  να παρουμε μερος στη διαβουλευση...

και εστω

να τους πουμε οτι αυτη η μεγιστη ηλιθιοτης  στον 4178,  οτι το 51% μπορει και δικαιουται να τακτοποιει τα δικα του  "παραστρατηματα" στα κοινοχρηστα,

αλλα αν "δεν χωνευει" το αλλο 49% ή αν αυτο δεν καταβαλει..."επιτιμια"

δεν συναινει ως προς αυτο,

Και ετσι εχουμε  σε μια  οικοδομη οι 51% να εχουν τακτοποιησει τις αυθαιρεσιες τους με κατι καταληψεις/μετατοπισεις εξωθυρων στο "κενο" του διαδρομου

και οι αλλοι να ειναι  "αυθαιρετοι εσαεί"

 

θα μας ακουσουν???  Δεν το διορθωσαν εδω και τρια χρονια....

 

ή  παλι θα μας χρησιμοποιησουν σαν αλλοθι και θα λενε...

ειδατε..."ποσοι πολλοι ενδιαφερθηκαν...αρα...καλα καναμε..." που κανουμε διαβουλευση....

 

ξεχνωντας οτι,    οσοι περισσοτεροι παρουν μερος στη διαβούλευση προτεινοντας τροποποιησεις...

τοσο περισσοτερο  ημιτελες εως απαραδεκτο ηταν το διαβουλευόμενο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.