Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/5468/3-2-09 περί καθορισμού αιγιαλού


ARS

Recommended Posts

Αρχίζεις με μια περιγραφή του 'περί ου ο λόγος' ακινήτου για το οποίο γίνεται η σύνταξη του διαγράμματος. Μετά αναφέρεις - περιγράφεις (σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα στον 2971) τη μορφολογία της ακτογραμμής όσον αφορά στο έδαφος (βραχώδες, αμμώδες) και την πανίδα που επικρατεί. Η περιγραφή θα γίνει όχι μόνο στο τμήμα μπροστά από το γήπεδό σου αλλά ΣΕ ΟΛΟ το μήκος της αποτύπωσης σου. Εάν υπάρχουν και τεχνικά έργα, αναφέρεις τη θέση τους, το είδος τους και τη χρονολογία κατασκευής τους καθώς και τον φορέα, αν τα ξέρεις. Επίσης πρέπει να αναφέρεις και ανεμολογικά δεδομένα, ποιοι είναι οι επικρατέστεροι άνεμοι. Το ύψος των κυμάτων, ιδιαιτερα τους χειμερινούς μήνες. Σε κάποιες ΚΥΔ ζητάνε και ... βυθομετρικό !! (υπερβολικό αλλά έχει νόημα).

Αυτά πολύ πολύ γενικά.... Τεχνική έκθεση 2~3 σελίδων!

Μή ξεχάσεις όταν θα γίνει η αυτοψία από την επιτροπή.... να έχεις πάρει "έξοδα παράστασης" από τον πελάτη σου για ..... γεύμα με ψάρια (είθησται να κερνάς το τραπέζι) σε ταβερνείο της περιοχής, μετά την αυτοψία.

Καλή τύχη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα πήγα στην πολεοδομία για να πάρω τις τελικές υπογραφές για έκδοση αδείας σε παραθαλάσσιο γήπεδο και μου έδωσαν αυτήν την εγκύκλιο(την παραθέτω παρακάτω) η οποία είναι ερμηνευτική της 4/04 του Ν.2971/01 περί καθορισμού Αιγιαλού κ παραλίας και με λίγα λόγια αναφέρει ότι αιγιαλοί οι οποίοι έχουν καθοριστεί πριν τον Ν.2971/01 και δεν έχει γίνει εμπρόθεσμα η απαλλοτρίωση της ζώνης παραλίας θεωρούνται αυτομάτως ανακληταίοι και πρέπει να γίνει επανακαθορισμός....

 

Συνάδελφοι όποιος γνωρίζει κάτι για αυτό, και ίσως κάποιον τρόπο παράκαμψης του ας το σχολιάσει.....

 

Καταλαβαίνεται τι έπαθα όταν μου την έδωσαν στην πολεοδομία την ημέρα έκδοσης της άδειας...δεν μπορώ να βγάλω άδεια αν δεν γίνει νέος καθορισμός αιγιαλού....άντε πες το αυτό στον πελάτη τώρα ότι πρέπει να περιμένει 6 μήνες και να πληρώσει ένα κάρο ευρώ.....

 

παραθέτω την εγκύκλιο παρακάτω....

Νέος καθορισμός παραλίας, όχι αιγιαλού.

Το θέμα αυτό έχει προκύψει εδώ και καιρό, από μια απόφαση νομίζω του ΣτΕ, του '03 ή του '04 (δεν την έχω μπροστά μου).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα συναδερφοι

 

πολυ πονεμενη ιστορια του αιγιαλου.τα πραγματα ειναι μπερδεμενα και η εγκυκλιος που βγηκε φετος επρεπε να ειχε βγει απο το 2001.απο τοτε εχουν εκδοθει ολες οι αδειες σε περιοχες που ειχαν καθορισμο συμφωνα με το νομο του 40,χωρις να ζητηται νεος καθορισμος.τελευταιο χρονο αρχισαν να το ψαχνουν καποιοι υπαλληλοι κ μετα απο ερωτηματα προεκυψε αυτη η εγκυκλιος που πιθανοτατα δεν εχει παει σε πολλες πολεοδομιες.και σε πολλες απο αυτες που εχει παει,την κανουν γαργαρα γιατι ουσιαστικα θα βγαλουν παρανομες τις αδειες που εχουν εκδοσει.

απλα πολλοι υπαλληλοι το περνουν πανω τους αφου ειναι κ οι ιδιοι αρμοδιοι (ειναι στην επιτροπη που κρινει αν χρειαζεται επανακαθορισμος)..και ετσι εκδιδουν την αδεια.

στο γενικοτερο μπαχαλο με τις εγκυκλιους ,αναλογα με το πολεοδομικο γραφειο κ ειδικα αναλογα με τον υπαλληλο που θα χρεωθεις ,θα πραξεις.

και φυσικα αν πεις ολη η περιοχη εχει βγαλει αδεια με αυτο το καθεστως ,θα σου πουν ,κανε καταγγελια...η ακομα καλυτερα "επειδη γινεται ενα λαθος δε σημαινει οτι θα συνεχισουμε να το κανουμε"!

κ επειδη εχω δουλεψει με συμβαση σε πολεοδομια προσφατα κ εχω δει απο περιεργεια πολλους φακελους σε παραλιακα..φθανεις να αναρωτιεσαι..τι πρεπει να κανεις σα νεος μηχανικος?να πας με το γραμμα του νομου κ τη νεα εγκυκλιο,να κανεις τον αλεκο,μπας και βγαλεις κ συ την αδεια οπως οι πιο...εμπειροι συναδερφοι, να δειξεις το οικοπεδο σου καμια 200 αρια μετρα απο τη θαλασσα,οπως κανουν οι..εμπειροι μηχανικοι,να τους μουντζωσεις ολους και να τους καταγγειλεις και φυσικα να αλλαξεις επαγγελμα?

 

και το μπαχαλο καλα κρατει!

εσεις βλεπετε να αλλαζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μή ξεχάσεις όταν θα γίνει η αυτοψία από την επιτροπή.... να έχεις πάρει "έξοδα παράστασης" από τον πελάτη σου για ..... γεύμα με ψάρια (είθησται να κερνάς το τραπέζι) σε ταβερνείο της περιοχής, μετά την αυτοψία.

 

εγώ είχα κάνει πρωτόκολλο και πλήρη φάκελο από Οκτώβρη και ακόμα δεν έχουν έρθει για αυτοψία....

σουβλάκι στο χέρι και σοκολάτα από το περίπτερο θα τους κεράσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ εκτιμώ ότι μπορεί ν' αλλάξει κάτι.

Μόνο, όμως, αν ο καθένας από μας αντιδράσει (με τον τρόπο που αυτός θεωρεί σωστό) και δεν αρκείται σε επισημάνσεις

της όζουσας σημερινής πραγματικότητας.

Να μην βρίσκουμε δικαιολογίες του τύπου "έλα μωρέ, όλοι έτσι κάνουν", "σιγά τώρα, εγώ θα σώσω τον κόσμο;",

"ό,τι και να γίνει, δεν αλλάζει τίποτα".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το να αντιδράσεις ενας λόγος είναι.Κ όσο αντιδράς σε αυτή την κατάσταση,τόσο λιγοτερες δουλειές έχεις νομίζω.Κ όσο περισότερες εγκυκλίους ανακαλύπτεις σαν την1/5468/3-2-09 τόσο δυσκολότερα θα είναι για ένα γραφείο τα πράγματα.Δυστυχώς σε μερικά θέματα σε πολεοδομίες είναι σα να υπάρχει μια συμφωνία σιωπής...για να μη πω τπτ άλλο.

σκέψου φίλε chilon, σε μια περιοχή οριοθετημένου οικισμού παραλιακού που έχει ορισθεί ο αιγιαλός το 1990,δεν έχει γίνει απαλλωτρίωση ποτέ,δεν έχει παραχωρηθεί από κανέναν ιδιοκτήτη κανένα τμήμα γης για δημιουργία ζώνης παραλίας, να παω εγώ να βγάλω άδεια και να πω στον ιδιοκτήτη ,πρέπει να ξαναορίζουμε τον αιγιαλό (¨κανένα 5χίλιαρο" , και κανένα 6μηνο καθυστέρηση)και να παραχωρήσεις και 100 μέτρα από το οικοπεδάκι σου για να βγάλεις άδεια.

ακόμα ποιο ιδανικό σενάριο???συνιδιόκτητο..να θέλει ο πίσω να βγάλει άδεια και να πρέπει να παραχωρήσει ο μπροστά τμήμα οικοπέδου και μέρος του νομίμως υφιστάμενου σπιτιού,(σύμφωνα με την παλιά χάραξη αιγιαλού και παραλίας).

πιστεύω τότε είναι σιγουρο ότι την .."πήρα" την δουλειά ε?καλύτερα να μη ξαναπάω ούτε για μπάνιο εκέι..όχι για να βγάλω άδεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω μπροστά απο το κτίριό μου (εντός ορίων οικισμού) αιγιαλό καθορισμένο το 1970. Πάμε να καταθέσουμε άδεια για αλλαγή χρήσης του κτιρίου, όλα τα χαρτιά εντάξει, ΩΠ!!!τα σχέδια του αιγιαλού πρέπει να είναι μετά το 2000....Τι κάνουμε??? δεν έχει αλλάξει τίποτα απο το 1970 στα σχέδια που υπάρχουν, όπως οι ημερομηνίες δεν μας καλύπτουν. Πήγαμε σήμερα σε τοπογράφο της περιοχής και μας είπε οτι τελικά "επιλύθηκε" το θέμα και δεν χρειάζεται τελικά επανακαθορισμός αιγιαλού και να πάω ξανά για κατάθεση φακέλου...Μήπως κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει αν όντως λύθηκε το θέμα και δεν χρειάζομαι τα χαρτιά του αιγιαλού???? Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις σας το συντομότερο. Σας ευχαριστώ θερμότατα, συγχαρητήρια σε όλους για την καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλή σας ημέρα και καλές γιορτές! Ήθελα να σας ρωτήσω, αν για την αποτύπωση έκτασης για καθορισμό αιγιαλού και παραλίας για μια δημόσια υπηρεσία, στη προκειμένη περίπτωση δήμος, είναι απαραίτητο ο μηχανικός να έχει μελετητικό πτυχίο; διευκρινίζω ότι δε πρόκειται για μελέτη αλλά για τοπογραφική εργασία-αποτύπωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

δε πρόκειται για μελέτη αλλά για τοπογραφική εργασία-αποτύπωση.

σαφέστατα αυθαιρετος χαρακτηρισμος-ακου "εργασία"!!!!.

Αδιαμφισβήτητα προκειται για μελέτη και απαιτείται μελετητικο πτυχιο κατηγ 16.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.