Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Urehit

Ελεγκτής Δόμησης σε Άδεια Νομιμοποίησης

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Απαιτείται έλεγχος από ΕΔ σε άδεια νομιμοποίησης κτιρίου; Το κτίριο είναι κτίριο κατοικίας περίπου 80 τμ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι. Σαν τελικη αυτοψια.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιός νόμος το περιγράφει;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι δεν απαιτείται

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παντως σε αδεια νομιμοποποιησης ειχα ελεγκτη.. Και ειναι και λογικο να έχεις.. Ποιος πιστοποιει οτι η νομοιμοποιηση ταυτιζεται με τα υλοποιημενα, εκτος του ελεγκτη???

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την ταυτότητα κτιρίου όταν ενεργοποιηθεί με το καλό

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, το μεταφέρω και εδω

 

Όσον αφορά την υποχρέωση ελεγκτή δόμησης σε νομιμοποίηση (χωρίς άλλες εργασίες) είχε τύχει μια περίπτωση σε συνάδελφο πριν κανένα χρόνο και το είχαμε ψάξει τότε.

Μιλήσαμε με ΕΥΕΔ Β. Ελλάδος και μας είπαν ότι χρειάζεται Α τελικός.

Στην ερώτηση "που το στηρίζετε αυτό;" η απάντηση ήταν ότι επειδή τέθηκαν πολλές ερωτήσεις για το θέμα έστειλε ερώτημα η ΕΥΕΔ στο ΥΠΕΚΑ και αυτοί τους απάντησαν με ενδουπηρεσιακό έγγραφο ότι απαιτείται Α τελικός. Οπότε όποιος ενδιαφέρεται να το έχει γραπτά μπορεί να κάνει ερώτημα στην ΕΥΕΔ και θα τους απαντήσει ακριβώς αυτο. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

με τον 4178 εκδόθηκε άδεια νομιμοποίησης από πολεοδομία μετά από υπαγωγή στο νόμο άρθρο 23 όσο ίσχυε ο 4178.

Η άδεια νομιμοποίησης έχει ισχύει τα 4 έτη. (δεν είχε καμία πρόσθετη εργασία)

Απαιτείται ελεγκτής δόμησης? αν ναι  γιατί?  (από τη πολεοδομία δεν με είχαν ενημερώσει αν χρειάζεται ή όχι)

Αν δεν γίνει ο έλεγχος από ελεγκτή δόμησης τι επιπτώσεις μπορούν να προκύψουν?

καθώς με προβληματίζει η κατ. 5 του 4178 που ανέφερε το: "Για κάθε υπαγωγή της παρούσας παραγράφου πραγματοποιείται εντός προθεσμίας επτά (7) ετών από τη δημοσίευση του παρόντος έλεγχος των υποβαλλόμενων στοιχείων από ελεγκτή δόμησης κατόπιν υποβολής αίτησης στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ. από τον ενδιαφερόμενο. Από τον ελεγκτή εκδίδεται πόρισμα για την πληρότητα των υποβαλλόμενων στοιχείων και τον έλεγχο αυτών κατά τη δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος νόμου. Η αρμόδια Υ.ΔΟΜ. εκδίδει πράξη ολοκλήρωσης του ελέγχου κατά το πόρισμα."

Ευχαριστώ πολύ

ps. με λίγα λόγια απαιτείται πεκ(πιστοποιητικό ελέγχου κατασκευής)?

Edited by zulumpo

Share this post


Link to post
Share on other sites

απαντάω για τον εαυτό μου, δεν απαιτείται ελεγκτής δόμησης.

η κατ. 5 4178 ήταν για τα τακτοποιημένα που αναφέρουν ελεγκτή δόμησης.

Επίσης σε καμία εργασία των ελεγκτών δόμησης που περιγράφεται στο νόμο δεν αναφέρεται η νομιμοποίηση.

Οποιοδήποτε" έγγραφο" δεν υποκαθιστά το νόμο.

Edited by zulumpo
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαφωνώ. Και στο νόμο αναφέρει ότι σε κάθε περίπτωση για όλες τις άδειες απαιτείται τουλάχιστον ένας Α τελικός. Αυτό αφορά το ότι εκδόθηκε άδεια και είναι άσχετο με την κατηγορία 5 των αυθαιρέτων που προβλεπόταν να ελεγχθούν εντός επταετίας από ελεγκτή δόμησης (κάτι που δεν εφαρμόστηκε ποτέ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.