Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση Διαμερίσματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θέλω να κάνω ανακαίνιση σε ένα διαμέρισμα και είμαι λίγο στα χαμένα.

Στο διαμέρισμα θα ανοιχτεί ένα μικρό παράθυρο σε ένα νέο δωμάτιο που θα προκύψει απο την ανακαίνιση στο οποίο δεν θα υπάρχει άλλο άνοιγμα και ένας μηχανικός μου είπε πως αυτό θα το περάσουν απο την πολεοδομία με περιμετρικό σχέδιο και άδεια μικρής κλίμακας.

Το πρόβλημά μου είναι με τις εσωτερικές αλλαγές.

Εσωτερικά θα πέσουν τα πάντα, θα αλλάξει θέση και η κουζίνα αλλά δεν θα πειραχτεί η αποχέτευση (θα κολλήσει στο τοίχο του μπάνιου και θα συνδεθεί εκεί ένω τώρα είναι στην άλλη μεριά του σπιτιού).

Επίσης θα γίνει και εξωτερική μόνωση αλλά δεν χρείαζεται σκαλωσιές γιατί υπάρχουν παντού μπαλκόνια και θα τοποθετηθεί και ηλιακός.

 

Το πρόβλημα είναι τώρα οτι έχω "βομβαρδιστεί" από ένα κάρο πληροφορίες.

Έχω καταλήξει (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι ολα αυτά τα κάνω με 48ωρη άδεια.

Βέβαια ο μηχανίκος επιμένει σε εσωτερικό σχέδιο (παραπάνω χρήματα) και ένταξη των εργασιών στην άδεια μικρής κλίμακας και έκδοση 48ωρης ώστε να ξεκινήσει άμεσα η ανακαίνιση.

 

Θα ήμουν ευγνώμων για όποια συμβουλή και συγνώμη εάν κούρασα.

 

Παναγιώτης_Κ.

Edited by Παναγιώτης_Κ.
Link to comment
Share on other sites

δξ ποιός σε "βομβαρδισε" με πληροφοριες...

 

εσυ "κατεληξες" στην 48ωρη

 

ο μηχανικος σου σε ΕΕΜΚ

 

σωστα τα λεει ο μηχανικος σου

-----------------

edit

αυτο απο το αρχειο μου

 

Άδεια δόμησης χρειάζεται γενικά σε κάθε αλλαγή χρήσης σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο ως προς τα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης (δηλαδή περισσότερα τετραγωνικά ή περισσότερες θέσεις στάθμευσης). Γι’ αυτό διαφορετική διαμερισμάτωση, δηλαδή μετατροπή ενός διαμερίσματος σε δύο για παράδειγμα, χρειάζεται συνήθως άδεια δόμησης. Επίσης άδεια δόμησης χρειάζεται σε περίπτωση δυσμενέστερων φορτίων ή αλλαγών των μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

Για διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση ενός διαμερίσματος, δηλαδή την τροποποίηση των εσωτερικών χώρων ενός διαμερίσματος, όπως αλλαγή στις θέσεις των δωματίων,  πάμε με τη διαδικασία έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας , εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού.

Για διασκευή εσωτερικών χώρων μπορούμε να πάμε μόνο με τη διαδικασία της 48ωρης ενημέρωσης της υπηρεσίας δόμησης και της αστυνομίας. Για παράδειγμα αν κατασκευάσουμε με μια γυψοσανίδα που δεν ανεβαίνει μέχρι το ταβάνι έναν ξεχωριστό εσωτερικό χώρο, αυτό δεν θεωρείται διαρρύθμιση, αλλά θεωρείται διασκευή. Οι διασκευές έχουν επίσης να κάνουν με διακοσμητικές κατασκευές.

Επίσης με τη 48ωρη ενημέρωση πάνε όλες οι εσωτερικές επισκευές, καθώς και οι εξωτερικοί χρωματισμοί όταν δεν απαιτούνται ικριώματα. Επίσης οι αλλαγές δαπέδων και επενδύσεων τοίχων, η συντήρηση εγκαταστάσεων, η αντικατάσταση κουφωμάτων, η συντήρηση στεγών, η τοποθέτηση κλιματιστικών και θερμοσίφωνων.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να σου κάνει σχέδια. (αν δεν τα κάνεις όλα τα κοστολόγια θα είναι περισσότερα)

πρέπει να βγάλεις μικρής κλίμακας. (αν δεν το κάνεις πας φιρί φιρί να τα πληρώσεις διπλά)

 

Καλά σου τα λέει και θα έχεις οικονομικό όφελος αν τα κάνεις παρ ότι θα πληρώσεις για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά το προβλήμα στην ουσία είναι αν θα κάνω το σαλόνι μου 2 μέτρα πιο μεγάλο και αν θα ονομάσω κουζίνα άλλο δωμάτιο. Αχ Ελλάδα.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για πηγαινε στο εξωτερικο να δεις αν μπορεις να κανεις αυτα που λες χωρις νομιμα χαρτια. Τετοια σκεπτικα σαν το δικο σου του μας εχουν φερει σε τετοια κατασταση και να αναφωνουμε Αχ Ελλδαδα.

Επι του θεματος δεν σε καλυπτει 48ωρη και οτι πληρωσεις παιρνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το "πρόβλημα" σου είναι ότι θες να κάνεις αυτά....

 

....

Εσωτερικά θα πέσουν τα πάντα, θα αλλάξει θέση και η κουζίνα αλλά δεν θα πειραχτεί η αποχέτευση (θα κολλήσει στο τοίχο του μπάνιου και θα συνδεθεί εκεί ένω τώρα είναι στην άλλη μεριά του σπιτιού).

Επίσης θα γίνει και εξωτερική μόνωση αλλά δεν χρείαζεται σκαλωσιές γιατί υπάρχουν παντού μπαλκόνια και θα τοποθετηθεί και ηλιακός.

....

 

θα πρέπει να πληρώσεις τους άπαντες απο συνεργεία και υλικά...

θα έχεις διάφορα με τους συνιδιοκτήτες....

αλλά δεν θες να έχεις πληρωμή σε πεταμένα λεφτά σε μηχανικό για να σου εχει μια μελέτη τι και πως θα τα κάνεις και το οκ απο την πολεοδομία.

 

Δεν είναι πρόβλημα... πληρώνεις όλα τα άλλα πιο ακριβά μαζί με πρόστιμα και ισως προβλήματα με αλλους ιδιοκτήτες και οκ.

 

 

---

εδιτ

κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για

πρόστιμα πολεοδομία 

καβγάδες και αγωγές με συνιδιοκτήτες

αγωγές απο εργατικά ατυχήματα σε εργασίες άνευ άδειας.

 

θα βρεις πολλά.... μα πολλά

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να πληρώσεις τους άπαντες απο συνεργεία και υλικά...

 

Δηλαδή αν δεν βγάλω άδεια δεν θα τους πληρώσω ή θα μου πάρουν λιγότερα;;

Edited by Παναγιώτης_Κ.
Link to comment
Share on other sites

Για πηγαινε στο εξωτερικο να δεις αν μπορεις να κανεις αυτα που λες χωρις νομιμα χαρτια. Τετοια σκεπτικα σαν το δικο σου του μας εχουν φερει σε τετοια κατασταση και να αναφωνουμε Αχ Ελλδαδα.

Επι του θεματος δεν σε καλυπτει 48ωρη και οτι πληρωσεις παιρνεις.

 

Το σκεπτικό μου όπως και αρκετών είναι οτι δεν θα έπρεπε να είναι έτσι ο νόμος. Το ίδιο το κράτος σαν "συνιδιοκτήτης" δηλαδή με αναγκάζει να πάω σε μηχανικό,τοπογράφο κτλ κτλ ώστε να οικονομήσουν όλοι. Επι του θέματος λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το θέμα έγινε γιατί πολλοί "επαγγελματίες" ψάχνουν να βρουν κοροϊδα για άσκοπες δουλειές.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η άδεια και άλλο η μελέτη. Χωρίς μελέτη, ναι ενδέχεται να πληρώσεις παραπάνω ή να πληρώσεις για πράγματα που δεν ταιριάζουν με την περίπτωσή σου κλπ

Δική σου η απόφαση. Κάνε όμως την αναζήτηση που σου προτείνει ο didonis....

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η άδεια και άλλο η μελέτη. Χωρίς μελέτη, ναι ενδέχεται να πληρώσεις παραπάνω ή να πληρώσεις για πράγματα που δεν ταιριάζουν με την περίπτωσή σου κλπ

Δική σου η απόφαση. Κάνε όμως την αναζήτηση που σου προτείνει ο didonis....

Σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.