Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέρασε νερό στην θερμοϋγρομόνωση δώματος


ΒΚ1

Recommended Posts

1) Εσύ το "φράγμα υδρατμών" το αντιλαμβάνεσαι με τη στενή έννοια, όπως εμφανίζεται στη συνήθη ονοματολογία των στρώσεων. Με την ευρύτερη έννοια, οποιαδήποτε υγρομόνωση υπέχει θέση φράγματος υδρατμών από την στιγμή που φράσσει τους υδρατμούς και δεν τους αφηνει να περάσουν.

 

2) Πόσα US Perms έχει το Hyperdesmo; Περισσότερα ή λιγότερα από 5 που λέει ο Ροδόπουλος; Ή μήπως εννοεί μέτρα;

 

 

Υ.Γ.: Terry έχεις δίκιο, φράγματα υδρατμών είναι μόνο οι υγρομονώσεις που δεν έχουν καλή διαπνοή. Σωστός!

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Eγω το αντιλαμβανομαι οπως ακριβος ειναι. Φραγμα υδρατμων ειναι φραγμα υδρατμων. Δεν περναει σχεδον τιποτα. Ψαξε για τετοια υλικα.

 

2. Εγω δεν ξερω απο us perms, ξερω οτι τα πολυουρεθανικα εχουν μια υδρατμοπερατοτητα, ταξης μεγεθους 25gr/τμ/ημερα. Δεν το λες και λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω καλά αυτά τα υλικά αλλά - ειδικά όταν δεν υπάρχει τέτοιο στη διαστρωμάτωση - αν δεις και στη βιβλιογραφία, π.χ. στα σκίτσα με τις στρώσεις, καμιά φορά γράφουν "υγρομόνωση τάδε/ φράγμα υδρατμών". Θέλω να πω δεν είναι μόνο αυτά τα ασφαλτικά που όλοι έχουμε υπόψη μας

 

 

Όντως 19,2 g/m2/ημέρα βγαίνει το hyperdesmo (από το site τους). Φαντάζομαι ότι για να μιλάμε για "weather barrier" θέλει πολύ μεγαλύτερη τιμή όμως.

Link to comment
Share on other sites

 

1) Εσύ το "φράγμα υδρατμών" το αντιλαμβάνεσαι με τη στενή έννοια, όπως εμφανίζεται στη συνήθη ονοματολογία των στρώσεων. Με την ευρύτερη έννοια, οποιαδήποτε υγρομόνωση υπέχει θέση φράγματος υδρατμών από την στιγμή που φράσσει τους υδρατμούς και δεν τους αφηνει να περάσουν.

 

2) Πόσα US Perms έχει το Hyperdesmo λοιπόν; Περισσότερα από 5 που λέει ο Ροδόπουλος; Μήπως εννοεί μέτρα;

 

μην μπερδεύεις τα US Perms με τα Sd = 5m. !!!!!!!!!!!! Διάβασε το επισυναπτόμενο

 

 

Τα ξέρω καλά αυτά τα υλικά αλλά - ειδικά όταν δεν υπάρχει τέτοιο στη διαστρωμάτωση - αν δεις και στη βιβλιογραφία, π.χ. στα σκίτσα με τις στρώσεις, καμιά φορά γράφουν "υγρομόνωση τάδε/ φράγμα υδρατμών". Θέλω να πω δεν είναι μόνο αυτά τα ασφαλτικά που όλοι έχουμε υπόψη μας

 

 

Όντως 19,2 g/m2/ημέρα βγαίνει το hyperdesmo (από το site τους). Φαντάζομαι ότι για να μιλάμε για "weather barrier" θέλει πολύ μεγαλύτερη τιμή όμως.

 

Αφού έχεις φαγωθεί με τα hyperdesmo Μόνο το HYPERDESMO-S επιτρέπεται να μπει σε οπλισμένο σκυρόδεμα. Τα πράγματα είναι απλά το πρότυπο για το οπλισμένο σκυρόδεμα είναι το ΕΛΟΤ ΕΝ 1504. Για την αντίσταση εισόδου νερού το ΕΝ 1504-2. Δεν έχεις CE 1504-2 δεν μπαίνει σε πρωτογενές υπόστρωμα. Απαγορεύεται !!!!!!!!!!!! Όποιος διαφωνεί τα στοιχεία του να του στείλω εξώδικο. Το δεν ήξερα δεν έκανα δεν παίζει. Είναι νόμος του κράτους απο το 2010. Αν δεν έχεις λεφτά να μην βάλεις τίποτα και φτιάξε μόνο ρύσεις και λούκια. Είναι καλύτερο από οτιδήποτε με Sd>5m.

vapourResistances.pdf

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, οι υδρατμοί περνάνε από την πλάκα, το μονωτικό, το ελαφροσκυρόδεμα και φτάνουν στο ασφαλτόπανο. Μετά τι γίνεται ?! Δεν έχουν κάπου να πάνε και εγκλοβίζονται κάτω από το ασφαλτόπανο. Υπάρχει διάχυση ?

 

Σιγά σιγά δεν το φθείρουν πιέζοντας το από κάτω ? Δεν συμπυκνώνονται και κατεβαίνουν πάλι προς τα κάτω στο μονωτικό και στην πλάκα ? Δεν ξέρω, ρωτάω.

 

Ειδικά τον χειμώνα οι υδρατμοί θα φτάνουν κάτω από ένα παγωμένο ασφαλτόπανο και θα υγροποιούνται. Αυτή η υγρασία που πάει ? 

Link to comment
Share on other sites

Σαν τυχαίο παράδειγμα το 'φερα! Έχω δουλέψει κυρίως με προϊόντα άλλης μάρκας (Μαρή).

Και γιατί μόνο το S παρακαλώ αφού και στα άλλα την ίδια τιμή gr/m2/hr δίνουν (0,8 );

Τελοσπάντων, το πόρισμα της συζήτησης είναι εξόχως ευνοϊκό αφού τα πολυουρεθανικά επιτρέπονται.

 

@Nik

Ασφαλτόπανα απαγορεύονται γενικώς (εγώ αυτό κατάλαβα). Βάζεις πολυουρεθανικό με σήμανση CE που να λέει Sd<5 και οι υδρατμοί περνάνε.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία λοιπόν, οι υδρατμοί περνάνε από την πλάκα, το μονωτικό, το ελαφροσκυρόδεμα και φτάνουν στο ασφαλτόπανο. Μετά τι γίνεται ?! Δεν έχουν κάπου να πάνε και εγκλοβίζονται κάτω από το ασφαλτόπανο. Υπάρχει διάχυση ?

 

Σιγά σιγά δεν το φθείρουν πιέζοντας το από κάτω ? Δεν συμπυκνώνονται και κατεβαίνουν πάλι προς τα κάτω στο μονωτικό και στην πλάκα ? Δεν ξέρω, ρωτάω.

 

Ειδικά τον χειμώνα οι υδρατμοί θα φτάνουν κάτω από ένα παγωμένο ασφαλτόπανο και θα υγροποιούνται. Αυτή η υγρασία που πάει ?

 

Για αυτό υπάρχουν τα πρότυπα μελέτης, λογισμικά !!!!!! βρε Νικ τα έχω γράψει σε άρθρα όσο πιο αναλυτικά μπορώ.

 

Ωραία λοιπόν, οι υδρατμοί περνάνε από την πλάκα, το μονωτικό, το ελαφροσκυρόδεμα και φτάνουν στο ασφαλτόπανο. Μετά τι γίνεται ?! Δεν έχουν κάπου να πάνε και εγκλωβίζονται κάτω από το ασφαλτόπανο. Υπάρχει διάχυση ?

 

ΟΧΙ βέβαια.

 

Σιγά σιγά δεν το φθείρουν πιέζοντας το από κάτω ? Δεν συμπυκνώνονται και κατεβαίνουν πάλι προς τα κάτω στο μονωτικό και στην πλάκα ? Δεν ξέρω, ρωτάω.

 

Ακριβώς !!! Δεν είναι θέμα φθοράς απλά αλλά όπως κατεβαίνουν που γράφεις προς τα κάτω αυξάνουν την αντίσταση υδρατμών των υλικών και άρα οι νέοι υδρατμοί θα συμπυκνωθούν πιο χαμηλά και πιο χαμηλά και τελικά θα τρέχει το ταβάνι!!!!!!!!! :mrgreen: και θα σκούζει η κυρά Τασία.

 

Αφού λοιπόν τα ξέρεις τι ρωτάς :mrgreen: !!!!

 

Μην με ξεκινήσει κανένας με τα καπέλα και τα εξαερωτικά διότι θα σας βάλω άσκηση να μου υπολογίσετε :mrgreen: το ρυθμό εξαερισμού. Την ίδια άσκηση πρέπει να βάλουμε και σε αυτούς που έγραψαν την ΕΤΕΠ. :confused:

 

 

Σαν τυχαίο παράδειγμα το 'φερα! Έχω δουλέψει κυρίως με προϊόντα άλλης μάρκας (Μαρή).

Και γιατί μόνο το S παρακαλώ αφού και στα άλλα την ίδια τιμή gr/m2/hr δίνουν (0,8 );

Τελοσπάντων, το πόρισμα της συζήτησης είναι εξόχως ευνοϊκό αφού τα πολυουρεθανικά επιτρέπονται.

 

@Nik

Ασφαλτόπανα απαγορεύονται γενικώς (εγώ αυτό κατάλαβα). Βάζεις πολυουρεθανικό με σήμανση CE που να λέει Sd<5 και οι υδρατμοί περνάνε.

 

μελέτη θα κάνεις πάντως δεν το γλυτώνεις !!!!!!!! απλά με το Sd<5 υπάρχουν λύσεις και με το Sd>5 δεν υπάρχουν λύσεις. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε με μπέρδεψες. Πάμε στην περίπτωση του χειμώνα.... 

 

Με φράγμα και χωρίς φράγμα, υγροποίηση θα έχω που θα πηγαίνει προς τα κάτω. Άρα γιατί να μην την δημιουργήσω την υγροποίηση πριν το μονωτικό που θα είναι και πιο ζεστή η επιφάνεια και θα είναι και μικρότερη ?! 

 

Ξαναλέω. 

 

1η περίπτωση. Δεν βάζουμε φράγμα, οι υδρατμοί φθάνουν στο ασφαλτόπανο που είναι παγωμένο τον χειμώνα, υγροποιούνται 100% και το νερό πάει προς τα κάτω κάνοντας λούτσα το μονωτικό και εν τέλει φθάνοντας στο ταβάνι από όπου ξεκίνησαν.

 

2η περίπτωση. Βάζουμε φράγμα πάνω από την πλάκα, οι υδρατμοί φθάνουν εκεί, υγροποιούνται σε μικρότερο ποσοστό γιατί η επιφάνεια εκεί είναι θερμή και επιστρέφουν πάλι μέσα στο σκυρόδεμα.

 

Ποιο είναι καλύτερο ?

 

Το καλοκαίρι νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα αφού η υγρασία παραμένει μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

1η περίπτωση. Δεν βάζουμε φράγμα, οι υδρατμοί φθάνουν στο ασφαλτόπανο που είναι παγωμένο τον χειμώνα, υγροποιούνται 100% και το νερό πάει προς τα κάτω κάνοντας λούτσα το μονωτικό και εν τέλει φθάνοντας στο ταβάνι από όπου ξεκίνησαν.

 

Το ασφαλτοπανο θα λειτουργησει ως φραγμα υδρατμων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.