Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικίνδυνη Πολυκατοικια


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ θερμα. Οι συμβουλές σας είναι πιο σημαντικές από όσο νομιζετε για εμενα. Την παλεύω ολομόναχος την υπόθεση και οι συμβουλές σας θα με βοηθήσουν να πάω έστω ένα βήμα μπροστα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην αναρτάτε στοιχεία/προσωπικά δεδομένα. Τα μηνύματα κρύφτηκαν. Αν θέλετε μπορείτε να τα ξαναανεβάσετε με σβησμένα τα προσωπικά στοιχεία ανθρώπων και ακινήτου.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι αυτοψιας του 1999 που αναρτησατε δεν ειναι το οριστικο.Ειναι η πρωτη ταχεια αυτοψια που για την ολοκληρωση της διαδικασιας μικρη σημασια εχει.Χαρτι δευτεροβαθμιας επιτροπης υπαρχει;(αν βεβαια ειχατε κανει αιτηση στην αρμοδια υπηρεσια για να ερθει αυτη η επιτροπη).

Επισης η εκθεση της πολεοδομιας που αναρτησατε ειναι ελλειπεστατη (και δεν θα μπορουσε να ειναι αλλοιως αφου μια πληρη εκθεση απαιτει πολυπλοκη διαδικασια την οποια αδυνατει να κανει  οποιαδηποτε πολεοδομια του κοσμου ) η δε υποβολη ενστασης αναστελλει την διαδιακασια που απαιτει η εκθεση της πολεοδομιας μεχρι να υπαρχει απαντηση.

Αυτα απο τυπικης πλευρας.

Απο ουσιαστικης ομως οτι ειπαν παραπανω οι συναδελφοι.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά δύσκολη και πολυδάπανη διαδικασία. Οι έλεγχοι, οι μελέτες, η ανάλυση ανάκτησης βλαβών, ΚΑΝΕΠΕ, υλικά, κατασκευή σε ένα τέτοιο κτίριο μπορεί και να ξεπεράσουν τα 500Κ. Επειδή το έχω ξαναζήσει το θέμα. Αν ένας ιδιοκτήτης καταφύγει στο δικαστήριο και βγει απόφαση αδυναμίας ανάληψης του κόστους που του αντιστοιχεί, το θέμα μπλοκάρει. Και στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πρέπει να υπάρξει διαδικασία δημιουργίας αποθεματικού για να βρεθούν τα αρχικά πχ 40-60Κ των μελετών/ελέγχων/ κλπ.Μπορεί να χρειαστούν >5 χρόνια ώστε να μαζευτεί μόνο το ποσό αυτό. Θα υπάρξει εμπλοκή για τις προσφορές απο τους εργολάβους. Άλλοι θα λένε πάμε στο φθηνότερο άλλα σε κάποιο γνωστό μου, κλπ. 5 χρόνια μπας και βγάλετε άκρη και άλλα 10 χρόνια για το αποθεματικό του εργολάβου. Κοιτάς για +20 χρόνια. Κάποια στιγμή εσύ ο ίδιος θα πεις αει σιχτίρ φεύγω και νοικιάζω αλλού. 

 

Θα υπάρξουν επίσης και διαδικασίες εκκένωσης χώρων κατά την διάρκεια των εργασιών. Άντε τώρα να βγάλεις τον παππού από το κρεβάτι που είναι 24/7 με το οξυγόνο κατάκοιτος και να τον πας κάπου αλλού όταν θα έχεις χαρτί από τον γιατρό που θα στο απαγορεύει. Νομικά δεν λύνεται το πρόβλημα. Κατασκευαστικά χωρίς χρήματα δεν λύνεται το πρόβλημα. Ασφαλιστικά, αν υπάρχει ασφαλιστική κάλυψη, πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα διότι η κατασκευή έχει 3 ακόμα χρόνια ωφέλιμης ζωής. Δυστυχώς αντιμετωπίσετε ένα πιθανότατα άλυτο πρόβλημα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί είναι του δευτεροβαθμιου απλα, επειδή ζούμε στην Ελλαδα, χρησημοποιησαν τα ιδία χαρτιά που χρησημοποιησε το πρωτοβάθμιο. Το πρωτοβάθμιο το είχε βγάλει κοκκινο το κτιριο. Αν φτάσω στο σημείο να σηκωθώ να φύγω να πάω να νοικιασω, πρώτα θα παω στον εισαγγελέα για να εκκένωση το κτιριο να βγάλω το άχτι μου. Στην απεναντι δεκαοροφη πολυκατοικια, το κοστος μαζι με σκαλωσιες, μελετες, βαψιμο, αποκατασταση βλαβων κι ενισχυση, ανηλθε στις 300k euros. Ε με κάτι εκπτωσουλες, πλήρωσε 6500k ο καθενας Επισης δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι απο τους ιδιους μηχανικους που ανελαβαν την απεναντι ποκυκατοικια, υπαρχει ηδη μελετη και για τη δικη μας. Με το σημείο αυτό του μπάνιου όπου η κυρία από επάνω είχε πρόβλημα με τα υδραυλικά της και τώρα κοντεύει να μου πέσει το ταβάνι στο κεφαλι, τι κανω?

post-108000-0-07513800-1472461228_thumb.jpg

post-108000-0-16828600-1472461407_thumb.jpg

Edited by Kostas Laskoris
Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί είναι του δευτεροβαθμιου απλα, επειδή ζούμε στην Ελλαδα, χρησημοποιησαν τα ιδία χαρτιά που χρησημοποιησε το πρωτοβάθμιο. Το πρωτοβάθμιο το είχε βγάλει κοκκινο το κτιριο. Αν φτάσω στο σημείο να σηκωθώ να φύγω να πάω να νοικιασω, πρώτα θα παω στον εισαγγελέα για να εκκένωση το κτιριο να βγάλω το άχτι μου. Στην απεναντι δεκαοροφη πολυκατοικια, το κοστος μαζι με σκαλωσιες, μελετες, βαψιμο, αποκατασταση βλαβων κι ενισχυση, ανηλθε στις 300k euros. Ε με κάτι εκπτωσουλες, πλήρωσε 6500k ο καθενας Επισης δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι απο τους ιδιους μηχανικους που ανελαβαν την απεναντι ποκυκατοικια, υπαρχει ηδη μελετη και για τη δικη μας. Με το σημείο αυτό του μπάνιου όπου η κυρία από επάνω είχε πρόβλημα με τα υδραυλικά της και τώρα κοντεύει να μου πέσει το ταβάνι στο κεφαλι, τι κανω?

 

Αν φτάσω στο σημείο να σηκωθώ να φύγω να πάω να νοικιασω,

 

Εχεις φτάσει ήδη σε αυτό το σημείο και δεν το ξέρεις λόγω άγνοιας, αδράνειας και συναισθημάτων 

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχω φτασει, ισχυει. Αυτο που σκέφτομαι είναι να κοιμάμαι στο σπίτι της αδερφής μου η οποία μένει στην ενισχυμενη πολυκατοικία. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη σεισμολογια κι έχω απόλυτη αισθηση του κινδυνου.

Έχουμε μπει σε μια εξαιρετικα επικίνδυνη φάση για τον Ελλαδικό χωρο. Ευβοϊκός και Κορινθιακος παρουσιάζουν συνεχείς παραμορφωσεις. Δείχνουν να έχουν συσσωρευσει τεράστια ενέργεια. Το ευτυχές για την Αθήνα είναι ότι ο Κορινθιακος δείχνει να έχει προς τα δυτικά μεγάλο πρόβλημα. Όχι στο σημείο όπου έδωσε το σεισμο το 1981. Βέβαια πότε δεν μπορείς να βάλεις το χέρι σου στη φωτια. Βλέπε Πάρνηθα το 1999. Μη ξεχνάμε μέσα σε όλα αυτά ότι έχουν χαρτογραφηθει πολλά ρηγματα κοντά στον οικιστικό ιστό της Αθήνας τα οποία είναι επιφανειακά και μπορουν, κάποια από αυτά, να δώσουν σεισμο έως και 6,2 ριχτερ. Να προσθέσω σε όλα αυτά ότι το έδαφος της περιοχής μου, μετά από μελετη,δεν είναι και το πιο ιδανικό από αποψη απόσβεσης των σεισμικων κυματων. Έχετε γειά βρυσούλες κυριοι.

Link to comment
Share on other sites

Ασε τους σεισμούς και τους καταποντισμούς. Εδω έχεις σοβαρή μούχλα που είναι σαν να καπνίζεις 3 πακέτα άφιλτρο την ημέρα. Η αναλογία δεν είναι ερασιτεχνική. Αναφέρεται απο τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας.

 

Θα πρέπει το κράτος να βάλει μια πινακίδα που να αναγράφει. Επικίνδυνη κατασκευή, επιτρέπεται η χρήση της με αποκλειστική ευθύνη των ιδιοκτητών 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.