Μετάβαση στο περιεχόμενο

246 εκατ ευρώ δόθηκαν για τις τηλεοπτικές άδειες


Engineer

Recommended Posts

 

 

Θεωρητικά πάντα, απο την στιγμή που ο ΣΥΡΙΖΑ είναι απέναντι στην διαπλοκή των καναλιών, μια εξεταστική θα ήταν αποτελεσματική.

Δεν έχω όμως αυταπάτες ότι θα άλλαζε κάτι με εξεταστική. Απλά αναφέρω ποιος είναι ο προβλεπόμενος θεσμικά ρόλος για μια κυβέρνηση.

 

Επίσης δε νομίζω ότι πειράζει κανέναν ότι πήραν μια απόφαση. Το θέμα είναι πως η απόφαση είναι λανθασμένη (κατα την γνώμη μου πάντα). Δηλαδή μόνο και μόνο επειδή πάνε να κάνουν κάτι, πρέπει να μην κριτικάρουμε τυχόν λάθη;

 

Αυτό που λέω είναι πως περιορίζοντας των αριθμό καναλιών, θα ελέγχονται ευκολότερα απο τυχών συμφέροντα. Επίσης όλα τα κανάλια που συμμετείχαν στο φαγοπότι θα κλείσουν ΝΟΜΙΜΑ και με εντολή της κυβέρνησης. Μπορεί να χαθούν πολλά στοιχεία έτσι μέσα στην "αναμπουμπούλα".

Αυτό στην ουσία είναι διευκόλυνση και όχι γροθιά στο κατεστημένο.

Και απο την άλλη ναι μεν το κράτος κέρδισε στιγμιαία 250 εκ, αλλα δεν ξέρω πόσα θα χάσει απο φορολογίες, φπα, εισφορές τις οποίες πληρώνανε τα κανάλια. Όσα πληρώνανε τέλοσπαντων.

Εχουμε δωσει ενα σκασμο λεφτα σε εξεταστικες και δεν εχει ανοιξει ρουθουνι.αυτοι πανε να συμπληρωσου. Κανενα ενσημο μονο,δυστηχως.

Εννοειται η κριτικη είναι ελευθερη.Η υπομονη ομως ειναι αρετη.

Οσα καναλια και να ανοιξουν η ιδια πολιτικη θα ακολουθηθεί.δεν προκειται να αλλαξει κατι.

Για τις φορολογιες που τυχον χανει τι προτεινες δηλ;να συνεχισουν τα καναλια να λειτουργουν χωρις αδεια;

Να δωσουν σε οποιον ζητησει αδεια απι τα ηδη υφισταμενα;να βαζαν ενα πλαφον στο κοστος της;πως δηλ σκεφτεσαι οτι θα ηταν σωστη διαχειριση;

Να σου θυμισω μονο οτι ενα εκ των καναλιων δεν πηρε αδεια γιατι χρωστάει οπου μιλαει ελληνικα.

Οταν λες διευκολυνση εννοεις προφανως για καποιο καναλι που χρωστάει και δεν προκειται να πληρωσει.

Εχεις υποψη καποια εταιρια που δεν την κλεισανε και αποπληρωσε;

Που αλλαξε ονομασια και τα χρεη κανανε φτερα;(υπαρχει και γερμανικη τεχνικη εταιρεια που το εκανε αυτο στην ελλαδα).

Μήπως να αναφερω μια αλλη εταιρια-ομιλο που εκανε διακανονισμο αποπληρωμης οφειλων για 100-125(δεν θυμαμαι ακριβως) χρονια;

Link to comment
Share on other sites

Να δωσουν σε οποιον ζητησει αδεια απι τα ηδη υφισταμενα;να βαζαν ενα πλαφον στο κοστος της;πως δηλ σκεφτεσαι οτι θα ηταν σωστη διαχειριση;

 

 

To να κοστολογήσουν τις άδειες και να δώσουν σε όποιον πληρώσει ένα συγκεκριμένο ποσόν, δεν παίζει δηλαδη;

Βλέπω με χαρά ότι πλέον κανείς δεν πιστεύει το καραγκιοζιλίκι με τη μελέτη του ινστιτούτου της Φλωρεντίας. Πάλι καλα. Βλέπω ότι μετα την άδεια στο Μαρινάκη και τον κουμπάρο -εργολάβο , κανείς δεν λέει "σταμάτησε η διαπλοκή". Βλέπω οτι εκει που κάποιοι μιλούσαν οτι ειναι μικρή η διαφημιστική πίτα και δεν βγαίνει για παραπάνω κανάλια, θεωρούν οτι ο Μαρινάκης και ο κουμπάρος με τοσα μύρια για αέρα + μύρια για άγορά εξοπλισμού+ παραγωγή εκπομπών θα βγούν.

 

 Τώρα το γυρίσαμε στο τσάμικο του "δεν με νοιάζει η διαπλοκή στον χώρο των ΜΜΕ, αρκει να πληρώνουν καλά". Να ναι καλα η Τράπεζα Αττικής που εντελώς ακομμάτιστα και καθαρά αξιοκρατικά έδωσε, εστω και καθυστερημένα, εγγυητική στον κουμπάρο του Σπιρτζη.

 

Νιώθω μεγάλη περηφάνεια που η τράπεζα που χρηματοδοτώ τόσο πολύ, συμβάλει με αυτό τον τρόπο στην βελτίωση του τηλεοπτικού τοπίου.

 

Ας μη μιλάμε όμως για διακανονισμούς. Θα θυμηθούμε πόσα μύρια πρόστιμο διέγραψε ο συριζα απο τον Σαββίδη και θα ψάξουμε σε τι διακανονισμό είχε μπει ο κουμπάρος και δεν συμφέρει.

 

Γενικώς, έχει κάπως πλάκα, να βλέπεις στροφή 180 μοιρών στα πάντα. Αλλα ειναι κάπως εκνευριστικό να σε περνάει κανείς για ηλίθιο ξεχνώντας όλα αυτά που έλεγε, λέγοντας τα ακριβώς αντίθετα, με την ΙΔΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

από  που  προκυπτει  ότι  τα  ιδιωτικα  καναλια  εθνικης  εμβελειας  πρεπει  να  είναι  4 

ποιος    θεουλης  το  λεει  ;;;  και  γιατι  σε  άλλες  χωρες  είναι  περισσοτερα ;;; 

αυτοι  δεν  εχουν  δημοκρατια  ;;;

και  αφου  είναι  4  τα  ιδιωτικα  γιατι  εχω  ο  λαλακης  να  πληρωνω  4  δημοσια  με  3000  κρατικους  υπαλληλους 

λες  και  ειμαστε  σε  εποχές   σοβιετικης  ενωσης 

και  σε  πολύ  δυσκολη  εποχη    . 

επισης  είναι  αστειο  η  δικαιολογια  καταπολέμησης  της  διαφθορας   γιατι    συμφωνα  με  δημοσιεύματα 

οι  δυο  καναλαρχες   τα  βρηκαν   και   τα  συμφωνησαν  ο  ενας  θα  εχει  αδεια  και  ο  άλλος  θα  βαλει  το  καναλι

φοβερη   διαφανεια  .μαλλον  την  ενημερωση  θελουν  να  ελενξουν   διοτι  ερχονται  ασχημες  ωρες  για  την  ελλαδα  ενοψει 

4  μνημονίου  που  ολο  πλησιαζει ,  και  βασικα  εξαιτειας  της  αλλαγης  συσχετισμων  στην  γερμανια και  την  ανοδο 

των  εθνικιστων .  παντως  το  ιδιο  κομμα  να  υπογραψει  2  μνημονια  την  ωρα  που  ακομα  θέλουν  να  ονομάζονται 

επαναστατες  αντημνημονιακοι   προκαλει  γελωτα  στους  ευρωπαιους  και  πρεπει  να  προβληματισει  μεχρι  κλαματος  τους  ελληνες  

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Μας ζαλίσατε Μαρίκες....Πληρώστε και σώστε. Αν σας αρέσει. Έλεος με την γκρίνια, γιατί το ένα γιατί το άλλο. 4 άδειες θέλουμε, τόσες χωράει η χώρα. κομματόσκυλα των 1000 ευρώ υπερασπίζονται μεγαλονταβατζήδες που και δεν πλήρωναν τόσα χρόνια και προπαγάνδα κάνανε και κανένα σκάνδαλο δεν ανέδειξαν.

 

Είπαμε ότι υπήρχε διαπλοκή. Όλοι το ξέρουμε. Εσείς θα μας βγάλετε τον Μπόμπολα και τον κάθε καναλάρχη αγιόπαιδο από την φανατίλα σας. Τώρα αν θα ρθουν νέοι Μόμπολες θα δείξει. Τι θέλετε να κάνουμε δηλαδή, να μην έχουμε ιδιωτικά ? Κάποιος λεφτάς θα τα πάρει. Ε δεν τα βγαλε τα λεφτά με 4178....

 

Τα κρατικά κανάλια loser η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τα κάνανε 3000 άτομα, ρώτα τους!  Δεν φτιάχτηκαν το 2015 ξέρεις. Ρώτα τον Καραμανλή γιατί έφτασε η ΕΡΤ 3000 ? Δικός σου είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμισω μονο οτι ενα εκ των καναλιων δεν πηρε αδεια γιατι χρωστάει οπου μιλαει ελληνικα.

 

Για μια άλλη επιχείρηση που χρωστούσε και σε άλλες ομιλούσες γλώσσες βρέθηκαν και θα δοθούν 360εκ με 1,5% επιτόκιο την στιγμή που σε εμάς τους υπόλοιπους οι τράπεζες μας δείχνουν διψήφια νούμερα επιτοκίων και γίνεται προσπάθεια να κουρευτούν ... μόνο 50% οι υποχρεώσεις στους προμηθευτές με υπόλοιπο >150χιλ.

Link to comment
Share on other sites

κομματόσκυλα των 1000 ευρώ υπερασπίζονται μεγαλονταβατζήδες που και δεν πλήρωναν τόσα χρόνια

 

 

Aυτό σίγουρα ειναι σύμφωνο με τους όρους του φόρουμ; Αν, ναι. Να το ξέρω ώστε να μιλήσω κι εγώ αντίστοιχα.

 

 

Εσείς θα μας βγάλετε τον Μπόμπολα και τον κάθε καναλάρχη αγιόπαιδο από την φανατίλα σας.

 

Εσύ βγάζεις λάδι τον κουμπάρο εργολάβο και με βρίζεις εμένα γι αυτό;

 

Μου θυμίζει συμπεριφορές πολλών συριζαίων. Βρίζουν για το ένα, αλλάζουν άποψη, βρίζουν για το ακριβώς αντίθετο. Θυμάμαι δηλαδη που κάποτε που οι συριζαίοι έβριζαν τους συνομιλητές τους ως "μνημονιακους που ξεπουλήθηκαν στο ΔΝΤ"

 

Εγω θα ζήσω με τις προσβολές. Άλλωστε η προσωπική μου ζωή και συμπεριφορά δεν αλλάζει απο κάτι που είπε κάποιος φανατικός στο διαδίκτυο.

 

Δεν φτιάχτηκαν το 2015 ξέρεις

 

 

Εχμ, βασικά τότε ξαναστήθηκαν. Κάποιος είχε κλείσει την ερτ. Την ξανάνοιξες.

Μπορούσαν να μην προσλάβουν ΌΛΑ τα βύσματα. Να μειώσουν το κόστος της ΕΡΤ.

 

Άλλωστε αν εισαι μηχανικός θα ξέρεις απο νουμεράκια.

Πόσα πήρες για τις άδειες; (συμπληρώνεις με ένα απλό νουμεράκι)

Για πόσα χρόνια;

Πόσα δίνεις στην ΕΡΤ κάθε χρόνο; (συμπληρώνεις με εξίσου απλό νουμεράκι)

Περισσότερα ΠΑΙΡΝΕΙΣ απο καναλάρχες ή ΔΙΝΕΙΣ στην ερτ;

 

Ενοχλούν οι αριθμοί. Ξαναβρίσε να νιώσεις περηφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ΕΡΤ έκλεισε ? Ούτε ένας δεν απολύθηκε και θα έδινε ένα σωρό σε αποζημιώσεις και πάλι θα έπαιρνε άλλους τόσους. Μην μου παριστάνεις την ήρεμη Μαρίκα, πόσο ΝΔ είσαι αν δεν παραδέχεσαι ότι τα 3000 άτομα της ΕΡΤ τα έβαλε ΝΔ - ΠΑΣΟΚ επί δεκαετίες? Όλα λάδι λοιπόν πριν τον ΣΥΡΙΖΑ ? Και για πες μου μετά τον ΣΥΡΙΖΑ ποιος θα κάνει όσα ελπίζεις, μεταρρυθμίσεις, απολύσεις κτλ ? Ο Μητσοτάκης που δεν έχει μιλήσει ούτε για μία απόλυση ? Οι Καραμνλικοί ? Άρα να χαμε να λέγαμε ?

 

Και στο παιχνίδι ποιος είναι ο χειρότερος νταβατζής εγώ το μικρόβιο των 1000 ευρώ δεν θα παίξω. Παίξε εσύ. Όλοι είναι λέμε, ας γυρίσει ο τροχός και ας πλακωθούν μεταξύ τους. Και όσο μπορώ να βγάλω σαν κράτος έτσι υπέρ μου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου παριστάνεις την ήρεμη Μαρίκα,

 

 

Προτιμώ να παριστάνω την ήρεμη απο το να ξεκατινιάζομαι.

 

πόσο ΝΔ είσαι αν δεν παραδέχεσαι ότι τα 3000 άτομα της ΕΡΤ τα έβαλε ΝΔ - ΠΑΣΟΚ επί δεκαετίες

 

Μπερδεύεσαι. Αυτοί τα έβαλαν, αυτοί προσπάθησαν να το σταματήσουν, ο συριζα-το νέο προσπάθησε να το γυρίσει στο παλαιο πασοκικό καθεστώς. Γιατι να πρέπει να δεχτώ το καθεστώς που ΠΟΤΕ δεν συμπάθησα; Για να μη με πουν κομματόσκυλο;

Αυτή η επιμονή όμως να παριστάνουμε οτι ο συριζα δεν έχει καμία ευθύνη γι αυτό,  οταν τα περισσότερα στελέχη του ήταν εντελώς πασόκοι, με κάνει και αναρωτιέμαι για την ηλικία του συνομιλητή μου. Ας πουμε εγω θυμάμαι και τον Κουρουμπλή και τη Τζάκρη, και τον Ρουμελιώτη και τον Σπίρτζη. Δεν ξέρω, μπορεί κάποιοι να γεννήθηκαν μετά απο μένα και να νομίζουν οτι αυτοι δεν έχουν καμία σχέση με το παλιό.

Η να πιστεύουν οτι αν εγώ αλλάξω το όνομα μου απο Μαρίκα σε Ροδάνθη αυτόματα διαγράφονται τα παραπτώματά μου και ξεκινάω απ την αρχή.

 

Οσο και να σου φανεί περίεργο, κάποιοι δεν αλλάζουμε θέσεις ανάλογα με το τι θα πει το κόμμα. Ετσι κι εγω, ήμουν κατά της ερτ  απο τα 18 μου. Δεν είχα τηλεόραση πολύ πριν γινει μόδα.

Ασε που παίζει να είσαι ο μόνος στο διαδίκτυο που να με θεωρεί Καραμανλική (και απο τους ελάχιστους που δεν εχει καταλάβει οτι Καραμανλής -Τσίπρας τα έχουν κάνει πλακάκια).

 

Πάντως, την ώρα που εσύ νομίζεις ότι μπορείς να προσβάλλεις μια αντικαραμανλική κατηγορώντας τον Καραμανλή, εσύ χειροκροτάς τον Τσίπρα που έκανε τον Πάκη ΠτΔ.

 

 

ας γυρίσει ο τροχός και ας πλακωθούν μεταξύ τους

 

 

Να το κάνουν και στις εφημερίδες και να μαζέψουν λεφτά; Ναι ή όχι; Αφού άλλο επιχείρημα εκτός από το "μάζεψαν λεφτά" δεν φαίνεται να έχεις.

να το κάνουν στα σάιτ;

Link to comment
Share on other sites

αμφιβαλλεις ;

 

100℅

 

Κατι μπορει να ξερω κ γω για να αμφιβάλλω τοσο πολυ

 

Αλλα δεν εχει σημασία, οπως εχουμε πει κ σε χιλιαδες αλλα θρεντς απο το 2007. Σημασια εχει οτι ο καθενας μας ζει απομονωμενος στο μικροκοσμο του. Εγω ας πουμε ειμαι μηδενιστης υπεροπτης κ εσυ μπορει να εισαι ψαρουκλα (λεμε τωρα, δεν ξερω, απο το νικ σου κρινω)

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Τακτική καμένης γης από ΣΥΡΙΖΑ τώρα που είναι -10 από ΝΔ μπαρ και ρεφάρει μετά απο τις καυτές πατάτες που σπέρνει δεξιά και αριστερά.. Έλα όμως που αν χάσουν τις καρέκλες δεν τις ξαναπαίρνουν με τίποτα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.