Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Κι όμως παιδιά....

Κάθισα και της αφιέρωσα 3 ώρες αρχικά και της εξήγησα πως έχουν τα πράγματα (αυτό ήταν ο καθοριστικός παράγοντας).... 

Της μίλησα για τις κουταμάρες των δημοσιογράφων....

Την έδωσα να καταλάβει για την αναγκαιότητα ρύθμισης των αυθαιρεσιών σε οποιοδήποτε ακίνητό της....

Τηλεφώνησε στο γαμπρό και στην κόρη της....

Ήρθαν κι αυτοί στο γραφείο...

Το χωριό της τελικά ήταν κοντά στο χωριό του πεθερού μου, κάπου κοντά στη Μεγαλόπολη Αρκαδίας.....

Με εμπιστεύθηκε....

Συμφωνήσαμε μια "ωραιότατη" αμοιβή για να κάνω τη δήλωση υπαγωγής..... 

Αποφασίσαμε να μπει στον τρέχοντα νόμο κι αν συμφέρει να μεταπηδήσει αργότερα στο νέο που έρχεται....

Μου έδωσε τα 250 ευρώ προκαταβολή......

Δεν τα ζήτησα, δεν τα έπαιρνα, επέμεινε και μου τα άφησε πάνω στο γραφείο....

Την άλλη μέρα ήρθε ξανά στο γραφείο, μου έφερε κάποια "χαρτιά"....

Έφτιαξα γρήγορα την εξουσιοδότηση και τη σύμβαση....

Πήγε για γνήσιο υπογραφής τρία στενά πιό πάνω στο αστυνομικό τμήμα....

Υπέγραψε τη σύμβαση...

Έβγαλα στα γρήγορα παράβολο κι ανταποδοτικό τέλος και πήγε και το πλήρωσε....

Θα μετρήσουμε τον 15Αύγουστο που θα πάω στα "μέρη" της οικογενειακώς κ.λπ. (πανηγύρια)....

 

Μακάρι να είχα κάθε μέρα μια τέτοια γιαγιά για πελάτη......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Ιάσωνα.Θα το πάω λίγο παρακάτω όμως εγώ.Προφανώς δεν έχει πάει να δείς τι γίνεται απλά να πάρει Α/Α στον 4178.Καλή ώρα πηγαίνεις.Βρίσκεις αυθαιρεσίες οι οποίες την οδηγούν σε ΜΣΕ , ή ακόμα το πρόστιμο που είχε στο μυαλό της είναι Χ και τελικά στην πραγματικότητα είναι 10 Χ (Χ=έστω 500 τυχαία).Η αξία των κατασκευών είναι πολύ μικρότερη .Τότε τι θα γίνει?Γιατί πολλοί που άκουγαν πρόστιμα με τον παλιό έστριβαν .Πρωί πρωί με ρώτησε κάποιος πότε θα βγεί ο καινούργιος ''φτηνός'' του 250 νόμος.Τον ρωτάω τι έχεις?Εξ ολοκλήρου αυθαίρετο μου λέει αλλά είναι φτηνός ο νόμος.Του πετάω την προειδοποίηση ΜΣΕ .Απάντηση:Σιγά θα βρώ κάποιον νμα μου την κάνει 500 ευρώ και θα την βγάλει και καλή .Σου ορκίζομαι αυτό έγινε πριν μιά ώρα και ακριβώς όπως στο λέω.Για πές μου τώρα τι θα επακολουθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη....  Aν έχεις δει στα downloads του site τη Σύμβαση που χρησιμοποιώ για τις δηλώσεις 4178 θα καταλάβεις..... Όλα είναι θέμα συμφωνίας.... Κάποια συμφωνούνται σήμερα.... Κάποια αύριο.... Κάποια ποτέ...... Κι όλοι μας είμαστε ευχαριστημένοι..... Προβληματίσου λίγο με το "μήνυμα" της φωτογραφίας.....  ;)  ;)  ;)

post-15892-0-17428500-1499322547_thumb.jpg

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΣΕ του λέω δεν είναι μόνο απλά ένα χαρτάκι για να πάς παραπέρα ,δεν είναι μαγκιά να στην κάνουν με ένα 500αρικο .Εκ νέου απάντηση,θα βρώ ένα τζιμάνι Μηχανικό και θα μου την κάνει ,είδες κανένα σπίτι μου λέει να πάει κάτω?Ε κλασσική απάντηση καραμέλα.Από εκεί και πέρα άντε να τον μεταπείσεις όταν θα το κάνει αν θα το κάνει.Για μένα οι νόμοι αυτοί μόνο κακό μας έκαναν (μαζί και τα ΠΕΑ).Συνείσφεραν να εξευτελιστούν οι αμοιβές γενικά και η προχειρότητα τους μας μετέφερε ευθύνες και συγρούσεις που δεν είχαμε καταλάβει αρχικά ότι θα έρχονταν.Σε ορισμένες περιπτώσεις δε ισχύει η παροιμία '' έβαλες τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα'' (βλέπε αυθαίρετα μετά τις 28-7-2011 ή οριακά αφού τους το είχαν σφυρίξει).

 

 

Ιάσωνα δεν λέω οτι δεν φυλάγεσαι .Δεν πάει σε εσένα το μπαλάκι.Απλά λέω οτι οι πελάτες έχουν κάτι στο μυαλό τους και σε ορισμένενες περιπτώσεις καταφέρνεις να τους μεταπείσεις στο σωστό (λίγες συγκριτικά).Μετά αρχίζουν άλλα πράγματα αν δεν τους αρέσει αυτό που λές 

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι οι πελάτες.....

Κι εμείς πρέπει να βγάλουμε μεροκάματο από αυτούς.....

Προφανώς πολλοί θα φύγουν "....για άλλες πολιτείες" για διάφορους λόγους.....

Προφανώς κι εμείς όλο και θα βελτιωνόμαστε, θα γινόμαστε καλύτεροι.....

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερο "ζόρισμα" κατά την ταπεινή μου γνώμη....

Η "αγορά" αργά ή γρήγορα θα διαμορφώσει τα πάντα.....

 

Κι όπως πιθανόν να γνωρίζεις, αν καταφέρεις και προσεγγίσεις τη "θέση" του opinion leader της ιδιαίτερης αγοράς σου, τότε έχεις πάρα πολλές πιθανότητες ".....να τη φέρεις εσύ στα μέτρα σου κι όχι να σε πάει αυτή όπου θέλει".....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω , να σου πω κάτι :Αυθαίρετα δεν δηλώνω πλέον (εκτός αν είναι πολύ γνωστός) δεν τα γουστάρω δεν μου αρέσουν τέρμα.Αυτά που μου αρέσουν δυστυχώς δεν πρόκειται να τα κάνω λόγω συγκυριών (δουλειά και οικονομικών καταστάσεων) το έχω πάρει απόφαση μόνο το διάβασμα για στατικοεπισκευωενισχύσεις μου έχει μείνει και ευχαριστιέμαι. 

Edited by Elounda
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους συναδέλφους: Έχω δικό μου ακίνητο προ του 1975 (κατηγορία 1) με μικροαυθαιρεσία. Να το τακτοποιήσω με τον 4178 με 500 ευρώ ή να περιμένω τον επόμενο νόμο για να πληρώσω τα μισά; ΜΣΕ χρειάζεται για τα κατηγορίας 1; (Γιατί δεν μπορώ να την κάνω μόνος μου.) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.