Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθεια για ταράτσα


KatG

Recommended Posts

Μπορει να κανει κατι πιο ελαφρυ '' ωστε να μην εχετε τοσο μεγαλα κωλυματα.Κινητες τζαμαριες ισως?Κατι που να ειναι μεσα στα ορια του νομου

Edited by keravnos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...'' ωστε να μην εχετε τοσο μεγαλα κωλυματα.Κινητες τζαμαριες ισως?...

Η δόμηση και το κλείσιμο χώρων για χρήση τους ως οικίες ή άλλα δεν πάει με το πόσο ζυγίζουν τα υλικά πλήρωσης…

 

Άσε που και το τζάμι (με τα αλουμίνια του για να στηριχτεί) δεν είναι ελαφρύ κι άσε που αν μόνο  με τζάμι περιμετρικά και κινητά να είναι τότε και οι ουρανοξύστες στο Ντουμπάι (ή και οι χιλιάδες πολυκατοικίες και στη χώρα μας) που είναι με τζάμι θα γίνονταν  στο ποδαρι χωρίς μελέτες και άδεια.

 

Οπότε η απάντηση είναι όχι και τέλος.


Και δεν είναι κώλυμα η αυθαιρεσία. Συχνά πυκνά ενέχει και επικινδυνότητα.

Και αφού δηλώνεις Ναυπηγός φαντάσου αν σε ανάλογα θέματα στα καράβια λέγαμε αν φτιάξουμε σκάφος από ελαφρύ υλικό (πχ ξύλο) δεν θα χρειαστεί νηολόγιο και ελεγχο κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σοφή κίνηση για εσάς. Εμείς σε δουλεία θα βρισκόμαστε…. εσάς και τον "αυθαιρετούχο" δεν συμφέρει.

 

Κατάλαβα πολυ καλά αυτό που λέτε. Δεν περιμένω κάποιον να μου χαιδεψει τα αυτια και να μου πει, ξερεις υπαρχει αυτο το παραθυράκι. Καταρχάς δεν είμαι ο άμεσα ενδιαφερομενος, δεν έχω κάτι να κερδίσω, ισα ισα έχω να χάσω. Για αυτό άλλωστε έθεσα το ερώτημα μου, να δώ αν στην τελική μου είναι αδιάφορο ή όχι.

 

Από εκεί και πέρα, κι επειδη τα φορουμ είναι χώροι συζητήσεων, εκθετω τον προβληματισμό μου, τι είδους νόμος είναι αυτός που δεν προστατεύει τους συνιδιοκτήτες από τις αυθαιρεσίες των άλλων. Άλλωστε αυτή δεν είναι η σημασία της λέξης αυθαίρετο? Γιατί θα έπρεπε να τιμωρούμαι για κάτι που έκανε κάποιος άλλος αυθαίρετα, και εν αγνοια μου (μην κοιτατε τη συγκεκριμένη δική μου περίπτωση, θα μπορούσε να το κάνει όταν έφυγα διακοπές και να το βρήκα γυρνώντας). Και μάλιστα να πρέπει να κάνω δευτερες σκέψεις αν θα τον καταγγείλω γιατί μπορεί να μπλέξω.

 

Να είμαι ειλικρινής, ήμουν της άποψης "ας κανει ο,τι θέλει, αφου είναι διατεθειμένος να πάρει το ρίσκο, και αφού εγώ δεν επηρεαζομαι" η οποία προφανώς είναι λανθασμένη.

 

Να κάνω και μια χαζή ερώτηση; Πως ξέρει η Πολεοδομία τον ιδιοκτήτη, αφού δεν διατηρει αρχείο συμβάσεων αλλά μόνο αδειών? Σε εμας η άδεια βγήκε στο όνομα του πατέρα μου και του θείου μου, εμένα και τον ξάδερφό μου η Πολεοδομία δε μας ξέρει. Θα μπορούσε μάλιστα να είναι ένα ακίνητο που έχει μεταβιβαστεί 4-5 φορές πριν το πάρει κάποιος και κάνει αυθαιρεσία.

Edited by KatG
Link to comment
Share on other sites

Mε το συμβόλαιο αγοράς ακινήτου, "αγοράζεις" και τις οποιεσδήποτε αυθαιρεσίες έχουν γίνει προηγουμένως (άρα έχεις πλήρη ευθύνη για αυτές σε μελλοντικό έλεγχο, καταγγελία κλπ).

 

Γι' αυτό χρειάζεται έλεγχος μηχανικού πριν την αγορά, και βέβαια τακτοποίηση των όποιων αυθαιρεσιών από τον πωλητή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να κάνω και μια χαζή ερώτηση; Πως ξέρει η Πολεοδομία τον ιδιοκτήτη, αφού δεν διατηρει αρχείο συμβάσεων αλλά μόνο αδειών? Σε εμας η άδεια βγήκε στο όνομα του πατέρα μου και του θείου μου, εμένα και τον ξάδερφό μου η Πολεοδομία δε μας ξέρει. Θα μπορούσε μάλιστα να είναι ένα ακίνητο που έχει μεταβιβαστεί 4-5 φορές πριν το πάρει κάποιος και κάνει αυθαιρεσία.

 

 

Mε το συμβόλαιο αγοράς ακινήτου, "αγοράζεις" και τις οποιεσδήποτε αυθαιρεσίες έχουν γίνει προηγουμένως (άρα έχεις πλήρη ευθύνη για αυτές σε μελλοντικό έλεγχο, καταγγελία κλπ).

 

Γι' αυτό χρειάζεται έλεγχος μηχανικού πριν την αγορά, και βέβαια τακτοποίηση των όποιων αυθαιρεσιών από τον πωλητή.

 

  antloukidis  σωστα,

μπορει εξ αρχης να ειχε χωρισθει  διαφορετικα ο οροφος  σε σχεση με την αδεια, μπορει το ασσανσερ να "πηγε" αλλου, να κατι παραθυρα που μεγαλωσαν απο τον επομενο ιδιοκτητη, να  ενας φωταγωγος που εκλεισε απο καποιον αλλον να που μπηκε και¨"καταπατησε τον  διαδρομο"...

και ερχεται σημερα ο 4ος ή 5ος ιδιοκτητης να πουλησει,

αλλα  το κρατος , ως οψιμος  θεματοφυλακας της νομιμοτητας, ανακαλυψε την φαμπρικα...περι "τακτοποιησης αυθαιρεσιων"

και σε "συγχωρει"

υπο τον ορον  να παρει  το κατιτις του.. :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν αυτή η ερώτηση μου.

 

Εστω οτι αγοράζω ένα σπίτι δεκαετιας, που άλλος το έχτισε (βγηκε η άδεια στο όνομα του), άλλος το αγόρασε ως νεοδμητο, και το αγοράζω εγώ σήμερα. Το παίζω πονηρή και κάνω την 'χ' αυθαιρεσία (σήμερα,άρα μετα το 2011), κι έρχεται ο Ψ γείτονας και κάνει καταγγελία, κατ'αγνωστου για οποιαδήποτε αυθαιρεσια. Εαν διαπιστωθεί αυθαιρεσία πως ξέρει η Πολεοδομία τον ιδιοκτήτη, αφού στο αρχείο της έχει μόνο την άδεια στο όνομα του κατασκευαστή? 

Edited by KatG
Link to comment
Share on other sites

Οι οποιες ποινες, προστιμα κλπ καταλογιζονται στον σημερινο ιδιοκτητη, που βρισκεται απο κτηματολογιο, υποθηκοφυλακειο, Ε9 κλπ και οχι απο την οικοδομικη αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν αυτή η ερώτηση μου.

 

Εστω οτι αγοράζω ένα σπίτι δεκαετιας, που άλλος το έχτισε (βγηκε η άδεια στο όνομα του), άλλος το αγόρασε ως νεοδμητο, και το αγοράζω εγώ σήμερα. Το παίζω πονηρή και κάνω την 'χ' αυθαιρεσία (σήμερα,άρα μετα το 2011), κι έρχεται ο Ψ γείτονας και κάνει καταγγελία, κατ'αγνωστου για οποιαδήποτε αυθαιρεσια. Εαν διαπιστωθεί αυθαιρεσία πως ξέρει η Πολεοδομία τον ιδιοκτήτη, αφού στο αρχείο της έχει μόνο την άδεια στο όνομα του κατασκευαστή? 

μπηκοουζ

η πολεοδομια θα ρωτησει να μαθει ποιος ειναι ο ιδιοκτητης...

εσυ πες του οτι ειναι του αλλουνου...και θα τον καλεσει και αυτος θα πει δεν ειναι αυτουνου αλλα της αλλης....

που ειπε οτι -δηθεν- ειναι δικο μου.

Η "πονηρη" :mrgreen:

 

και εσυ που ρωτας για αυθαιρεσια μετα το 2011

θα εχεις μια αυθαιρεσια με τεραστια προστιμα.

 

Με αλλους λογους δηλαδη με λιγους λογους ητοι

θα σε "πιασουν¨ό,τι και να κανεις

Δια ταυτα

αφηστε τις μετα το 2011 αυθαιρεσιες

και κοιταχτε να "σωσετε " τις πριν

 

αυτα απο μενα

και τελος

Link to comment
Share on other sites

Και το όποιο πρόστιμο μετά την αυτοψία της πολεοδομίας πάει εφορία....

Κι αν καταστεί ληξιπρόθεσμο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.