Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βελτίωση αρτιότητας εντός ΖΟΕ


Recommended Posts

Εχω την εξής περίπτωση:

Ιδιοκτησία Α 17στρ με πρόσωπο σε επαρχιακή οδο 100 μέτρα.

Ιδιοκτησία Β 6 στρ με πρόσωπο σε επαρχιακή οδο 35 μέτρα.

Εχουν κοινό όριο 50 μέτρα

Η Β ιδιοκτησία δεν έχει χαρτί απο δασαρχείο και ''κινδυνευει'' να βγει μεγάλο κομματι δάσος και να χάσει αρτιοτητα. Η Α ιδιοκτησία εχει χάρτι απο δασαρχείο.

Η Α ιδιοκτησία ενδιαφέρεται να αγοράσει την Β αλλα αν φαει ακυρο απο δασαρχειο η Β να χαμε να λεγαμε...

Ερώτηση: Μπορώ να πάρω δυο στρεμματα απο την Α (καθαρα απο δασαρχειο) και να τα ανταλάξω με 2 αμφιλεγόμενα απο την Β?

-Υπενθυμίζω ειμαι εντός ζοε με οριο κατατμησης 20 στρ, εκτος οικισμου και εχω 2 γεωτεμαχια στον κανονα(το ενα ομως χωρις βεβαιωση δασαρχειου).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάντα μιλώντας, νομίζω πως γίνεται αρκεί να μη πειράξεις το πρόσωπο.

Όπως επίσης μπορείς να μεταβιβάσεις 2 στρ. από το Α και να τα δώσεις στο Β.

Κανένα δεν θα χάσει την αρτιότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική μου επιφύλαξη ειναι η βεβαίωση δασαρχείου που δεν έχει το Β και φοβάμαι μην μας κολλήσουν για την μεταγράφη. Υπάρχει πρόβλημα αν θεωρήσω το Β αρτιο στον κανόνα(έστω και προσωρινά!! :smile: χωρίς το χαρτί του δασαρχείου?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι συναδελφοι

εχω την γνωμη οτι η βεβαιωση του δασαρχειου εχει να κανει με την οικοδομησιμοτητα

η προτεινομενη ανταλλαγη δεν αντικειται στις διαταξεις του απο 22-06-1983 π.δ

στις δικαιοπραξιες για μεταβιβαση ιδιωτικου δασους η δασικης εκτασης ολοκληρου, μερους η ιδανικου μεριδιου υπαρχει απαιτηση προσαρτησης πιστοποιητικου δασικης Υπηρεσιας οτι το μεταβιβαζομενο δεν κατεστραφη απο πυρκαγια

ετσι νομιζω οτι μπορεις να προχωρησεις σε ανταλλαγη με επιφυλαξη για περισσοτερη ερευνα

Link to comment
Share on other sites

H μεταβίβαση μπορεί να γίνει με Υ.δήλωση του πωλητή ότι δεν είναι δασική έκταση.

 

Ομως επειδή όπως λες υπάρχει πρόβλημα με πιθανό χαρακτηρισμό μεγάλου τμήματος του Β ως δασική έκταση, θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα βεβαίωση δασαρχείου για το Β για να μην έχεις πρόβλημα με την δήλωση σου του Ν.651.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαιωση του δασαρχείου ειναι απαραίτητη και για την αρτιότητα τουλάχιστον στην εξεταζόμενη περιοχή που αναφέρω γιατί (με επιφύλαξη)δεν προέρχεται απο διανομή του δημοσίου. Συνεπώς δεν μπορω να ξέρω αν ειναι δημόσιο ή ιδιωτικό το δάσος. Από όσο ξέρω σε τέτοιες περιοχές μπορείς να στοιχειθετήσεις δικαίωμα στο δάσος το κανονικό αν έχεις τίτλο απο το 1885 τουλάχιστον. με ενδιαφέρον θα ακούσω αλλη άποψη

 

 

 

μα αν πάρω την βεβαίωση και είναι αρνητική τότε το χάνω το τρένο γιάτι δεν μπορώ να κάνω διαδικασία βελτίωσης αρτιότητας αφου θα έχω μη αρτιο τεμάχιο.....

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε napoleon

κοιταξε με προσοχη τις

1241/1996 αποφαση του Αρειου Παγου και

1330/2008 επισης αποφαση του Αρειου Παγου

Link to comment
Share on other sites

τρεεεεεεεχωωωωωωωωωω

 

μουμπλε μουμπλε

 

βασικά αυτό που κατάλαβα ειναι οτι εφόσον το κράτος δεν έχει χαράκτηρίσει δημόσια δάση απο μόνο του στην περιοχή επαφύεται στο φιλότιμο του υποθηκοφύλακα να μεταγράψει μια πράξη με δάσική έκταση και εμεις μάλλον βγαινουμε λάδι σε σχέση με την δήλωση του 651 πάραυτα...σωστά; και τα προβλήματα ξεκινάνε όταν πας να χτίσεις!!!! Σωστά κατάλαβα ή κάτι έχασα?

 

Παρατήρηση : Δεν κάνουμε συνεχόμενες δημοσιεύσεις αν δεν μεσολαβεί άλλη απάντηση. Συμπληρώνουμε/διορθώνουμε το μήνυμά μας με χρήση της εντολής "επεξεργασία". Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.Για την συγχώνευση avgoust

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.