Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα στατικών υπολογισμών


Ksotiko_7

Recommended Posts

Και εγω μπορει να μην εχω μεγαλη εμπειρια απο στατικες μελετες αλλα στο autocad μπορω αν θες να σε συναγωνιστω. Για να παραπονιεμαι λοιπον καποιο λογο θα εχω..Και αυτο θα κανει αλλα απο οτι φαινεται θα παρει καιρο κατι τετοιο να το δω.

 

 

Το λογικο θα ηταν να κανει οτι κανει για το αντιστοιχο σκυροδεμα οπου η μελετη ειναι αξιοπρεπεστατη και πληρης. Ωστοσο στο κομματι των μεταλλικων κατι τετοιο δεν υποστηριζεται τωρα.. Καλα ειναι 500 για μια βδομαδα οταν πας για λιγοτερα και σε πιεζουν να τα εχουν χθες και κανεις μια δουλεια το τριμηνο εκει νιωθεις τι σημαινει πραγματικα κρεμασμενος απο την επιλογη σου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου από το 2012 σχετικά με την μεταπώληση της άδειας χρήσεως λογισμικού.

 

Με βάση την συγκεκριμένη απόφαση η εταιρεία κατασκευής/διανομής του λογισμικού ΔΕΝ μπορεί να σου απαγορεύσει την μεταβίβαση/μεταπώληση της άδειας που έχεις αγοράσει και βρίσκεται εν ισχύ ανεξάρτητα από το εάν ένας τέτοιος όρος αναφέρεται στην άδεια.

 

Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο κάποιος έχει την δυνατότητα να το διεκδικήσει νομικά/δικαστικά.

 

 

Η πλήρης απόφαση βρίσκεται στον ακόλουθο σύνδεσμο :

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX%3A62011CJ0128

 

 

Μια περίληψη της αποφάσεως υπάρχει στο :

 

http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094en.pdf

Edited by CybEng
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας

2121/93

 

Άρθρο 3/παρ.1:

1. Το περιουσιακό δικαίωμα δίνει στους δημιουργούς ιδίως την εξουσία (δικαίωμα) να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν:

δ) όσον αφορά το πρωτότυπο ή τα αντίτυπα των έργων τους, τη διανομή στο κοινό με οποιαδήποτε μορφή μέσω πώλησης ή με άλλους τρόπους. Το δικαίωμα διανομής εντός της Κοινότητας αναλώνεται μόνο εάν η πρώτη πώληση ή η με οποιονδήποτε άλλο τρόπο πρώτη μεταβίβαση της κυριότητας του πρωτοτύπου ή των αντιτύπων εντός της Κοινοτήτας πραγματοποιείται από το δικαιούχο ή με τη συγκατάθεσή του.

 

 

 

Άρθρο 41:

 

Η πρώτη πώληση αντιγράφου ενός προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή μέσα στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα από το δημιουργό ή με τη συγκατάθεσή του εξαντλεί το δικαίωμα διανομής του αντιτύπου αυτού μέσα στην Κοινότητα με εξαίρεση του δικαιώματος ελέγχου των μεταγενέστερων εκμισθώσεων του προγράμματος ή ενός αντιγράφου του.

 

 

Κατά συνέπεια μετά την πρώτη πώληση αναλώνεται το δικαίωμα διανομής του αντιτύπου που πωλήθηκε. Ανήκει πλέον στον αγοραστή. Δεν μπορεί να σου απαγορεύσει την μεταπώληση. Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένη η εταιρία όμως να σου παρέχει αναβαθμίσεις σε περίπτωση μεταπώλησης. (Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν είναι καν υποχρεωμένη να παρέχει αναβαθμίσεις σε σένα που το αγόρασες, ή έχει δικαίωμα να σου το αρνηθεί...)

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου από το 2012 σχετικά με την μεταπώληση της άδειας χρήσεως λογισμικού.

 

Με βάση την συγκεκριμένη απόφαση η εταιρεία κατασκευής/διανομής του λογισμικού ΔΕΝ μπορεί να σου απαγορεύσει την μεταβίβαση/μεταπώληση της άδειας που έχεις αγοράσει και βρίσκεται εν ισχύ ανεξάρτητα από το εάν ένας τέτοιος όρος αναφέρεται στην άδεια.

 

Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο κάποιος έχει την δυνατότητα να το διεκδικήσει νομικά/δικαστικά.

 

 

Η πλήρης απόφαση βρίσκεται στον ακόλουθο σύνδεσμο :

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX%3A62011CJ0128

 

 

Μια περίληψη της αποφάσεως υπάρχει στο :

 

http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094en.pdf

Αυτο απ οτι γνωριζω αφορα περιπτωση μεταπωληση προγραμματος που εληφθη μεσω διαδικτυου .Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα .Κοιταξτε εδω

 

http://dikastis.blogspot.gr/2012/07/blog-post_2628.html

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Αυτο απ οτι γνωριζω αφορα περιπτωση μεταπωληση προγραμματος που εληφθη μεσω διαδικτυου .Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα .Κοιταξτε εδω

 

http://dikastis.blogspot.gr/2012/07/blog-post_2628.html

Η απόφαση του δικαστηρίου (σε περισσότερα του ενός σημεία) μιλάει και για την περίπτωση λογισμικού σε υλικό φορέα δεδομένων πχ CD, DVD κλπ.

 

Ομοίως αυτό σχολιάζεται και στο νομικό ιστολόγιο (blog) που παραθέσατε.

 

Αντιγράφω από το dikastís.blogspot.gr :

 

 

"...Το ΔΕΕ επίσης σημειώνει ότι από οικονομικής απόψεως, η πώληση προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή με τη μορφή CD-ROM ή DVD και η πώλησή του μέσω μεταφορτώσεως από το Διαδίκτυο είναι παρεμφερείς. Πράγματι, η διαδικτυακή μετάδοση είναι το λειτουργικό ισοδύναμο της παραδόσεως ενός υλικού φορέα δεδομένων. Η ερμηνεία του άρθρου 4, παράγραφος 2, της οδηγίας 2009/24 υπό το πρίσμα της αρχής της ίσης μεταχειρίσεως επιβεβαιώνει ότι ο προβλεπόμενος στην εν λόγω διάταξη κανόνας της αναλώσεως του δικαιώματος διανομής παράγει αποτελέσματα μετά την πρώτη πώληση ενός αντιγράφου προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή εντός της Ένωσης από τον δικαιούχο ή με τη συγκατάθεσή του, ανεξαρτήτως του ζητήματος αν το αντικείμενο της πωλήσεως είναι υλικό ή άυλο αντίγραφο του οικείου προγράμματος...."

Edited by CybEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καληςπερα συνάδελφοι τελικα ο συνάδελφος στο παράπονο έμεινε αλλα δε μας ειπε για ποιο μιλούσε να μας βοηθήσει λιγο!(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παντως οποιος κανει  μεταλλικα  πρεπει  να εχει  και ένα  πρόγραμμα  αμιγως συνδεσεων

υπαρχουν πολλα  καλα με  μια  βολτα  στο  διαδυκτιο  αλλα  και  η  εταιρεια  που  σου  εδωσε 

το  ατελες  πρόγραμμα   οφειλει  να  υποστηριξει  τα  μελη  του  πολύ  συντομα

ειδάλλως  θα  καταστει  αναξιοπιση   και  μεσα  σε  αυτην  την  κριση  θα  εχει  πρόβλημα .

τα  μεταλλικα  θελουν  πολλες  γνωσεις  και  εχουν  πολλες  λεπτομέρειες  είναι  δυσκολο αντικειμενο .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, 

να ρωτήσω κάτι λίγο πέρα από τα παραπάνω..

Υπάρχει πρόγραμμα στατικών που να μπορώ με μία άδεια να το έχω σε δύο ηλεκτρονικές συσκευές; θέλω να έχω στο γραφείο στον σταθερό υπολογιστή αλλά και σε εξωτερικές εργασίες να μπορώ άμεσα να ελέγχω τι γίνεται στο laptop. Είναι εφικτό; ή χρειάζεται διαφορετική άδεια που συνεπάγεται διπλάσιας τιμής;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το έχεις σε όσες συσκευές θέλεις, αλλά όχι ταυτόχρονα... εμένα π.χ. έχει κλειδί USB, οπότε βάζω το κλειδί στο laptop κι έφυγα...

Άλλο πρόγραμμα που έχω με άδεια online μέσω internet... λειτουργεί και στο laptop, αρκεί να βγω (logout) από τον σταθερό !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.