Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: εισήγηση για νέα παράταση προθεσμίας καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών A΄ εξαμήνου 2016


Engineer

Recommended Posts

Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά: αν ξέρεις τι είναι να πληρώσεις το προυπολογίζεις. Αν δεν ξέρεις και το μαθαίνεις σχετικά αργά, και είναι περισσότερο από όσο προυπολογιζες, τί κανεις? Γιατί με το ΤΣΜΕΔΕ και την εφορία συνεχεια αυτό συμβαινει... Άρα όχι δεν μπορείς να προυπολογίζεις τόσο εύκολα. Γιατί πάντα υπάρχουν και μερικά ανελαστικά έξοδα και παντα θα υπαρχει και κάτι αλλο που θα συμβει και δεν θα το είχες προυπολογισει, και πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα καθυστερήσει να σε πληρώσει και θα έχεις προβλημα χρονικό κι όχι ποσοτικο. 
Πράγμα που αυτους τους 3 μηνες με τις εφοριες ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι και θέμα ψυχολογικό Πχ εγώ αν πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ όπως την τελευταία φορά και ξε μείνω τελείως , αγχώνομαι ή δεν έχω τα απαραίτητα για να κινηθώ στην εργασία μου , δεν είμαι συγκεντρωμένος στην εργασία κλπ Αν πάλι τα έχω συγκεντρωμένα για πολύ χρόνο μέχρι να τα δώσω θα βγουν άλλα έξοδα και θα φύγουν πχ το περίφημο πλότερ μου που έκανα ένα χρόνο για να το επαναφέρω σε λειτουργία Αν τα είχα συγκεντρωμένα θα το έφτιαχνα αμέσως αλλά τώρα κατάφερα να εργαστώ με πατέντες χωρίς προβλήματα , βρίσκοντας εναλλακτικές λύσεις Το ίδιο εφαρμόζω με το πετρέλαιο θέρμανσης  ή την βενζίνη του αυτοκινήτου Δεν βάζω πολύ αλλά λίγο όσο χρειάζομαι ακριβώς ,έτσι αναγκάζομαι να περπατήσω πχ χωρίς το αυτοκίνητο μειώνω την κίνησή του και εξοικονομώ χρήματα Σε εμένα προσωπικά δουλεύει καλύτερα η διαχείριση των χρημάτων Δεν είναι θέμα ότι θα κάνω σπατάλες και να τα έχω κάπου όλα μέχρι να τα δώσω , αλλά η έλλειψή τους με αναγκάζει να βρω εναλλακτικές λύσεις , πάλι αν δεν έχω τίποτα , το απόλυτο μηδέν πάλι δεν μπορώ να λειτουργήσω καλά επαγγελματικά , ότι εναλλακτική και να αναζητήσω ...

 

Τρόποι λειτουργίας σε περίοδο κρίσης μηχανικού  .... επιστήμη το έχω κάνει  :smile:

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η Διοικούσα Επιτροπή του Τομέα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων 'Εργων (ΤΣΜΕΔΕ) του ΕΤΑΑ αποφάσισε ομόφωνα, στη σημερινή συνεδρίασή της, την εκ νέου παράταση εξόφλησης των ασφαλιστικών εισφορών που αφορούν στο Α΄ εξάμηνο του 2016 για έναν ακόμη μήνα.

 

Πηγή: http://www.michanikos-online.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το ΕΤΑΑ θα αρνηθεί την παράταση ενός μήνα στους μηχανικούς ενώ ήδη έχει δεχτεί μέχρι τέλους του έτους για τους δικηγόρους. Αναμένουμε την οριστική παράταση

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos-online.gr/news.php?aID=19002

 

Την προσεχή Τετάρτη η συνεδρίαση ΕΤΑΑ ,  καλά κρασιά , εγώ θεωρώ δεδομένο ότι έχουμε παράταση και ο θεός βοηθός ... για τον διακανονισμό 

 

Τυχερή η λογίστρια μου θα πάρει χρήματα σήμερα και ο Δήμος τα της ύδρευσης , που τα είχα σε αναμονή και λήξη συναγερμού για κάποιους φίλους που μου χρωστάνε , θα πάρουν αναστολή για λίγες μέρες για να διευκολυνθούν και αυτοί στις πληρωμές τους . Και ζήσαμε εμείς καλά (τρόπος του λέγειν ) και αυτοί καλύτερα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ναι,το έβαλαν και στο site του ΤΣΜΕΔΕ.Να έπαιρναν και άλλη μία απόφαση να τα μείωναν 50%....τι καλά που θάτανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.