Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων (ΣΔΑ)


Recommended Posts

Μετά από αυτοψία της οικείας ΥΔΟΜ  έχει ζητηθεί στον πελάτη μου να απευθυνθεί σε μηχανικό για να εκδοθεί Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών σύμφωνα με το Άρθρο  29 παρ.4. Εγώ στo e adeies επιλέγω την Εφαρμογή μέτρων ασφαλείας σε επικίνδυνο κτίριο δηλ. Άρθρο 29 παρ. 4 β.

Στα δικαιολογητικά μου ζητάει ΣΔΑ. Τα μπάζα είναι 2 μπαζοσακούλες επίχρισμα. Πρέπει να κάνω ΣΔΑ ή να φτιάξω μια ΥΔ ότι δεν παράγονται ΑΕΚΚ σύμφωνα με την συνημμένη εικόνα? Καθώς είμαι στην περίπτωση 4β. 

ΣΔΑ1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, 

Σχετικά με το ΣΔΑ, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα Υπεύθυνης Δήλωσης Μηχανικού περί μη ύπαρξης ΑΕΚΚ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 9:20 PM, lex.87.ze said:

Μετά από αυτοψία της οικείας ΥΔΟΜ  έχει ζητηθεί στον πελάτη μου να απευθυνθεί σε μηχανικό για να εκδοθεί Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών σύμφωνα με το Άρθρο  29 παρ.4. Εγώ στo e adeies επιλέγω την Εφαρμογή μέτρων ασφαλείας σε επικίνδυνο κτίριο δηλ. Άρθρο 29 παρ. 4 β.

Στα δικαιολογητικά μου ζητάει ΣΔΑ. Τα μπάζα είναι 2 μπαζοσακούλες επίχρισμα. Πρέπει να κάνω ΣΔΑ ή να φτιάξω μια ΥΔ ότι δεν παράγονται ΑΕΚΚ σύμφωνα με την συνημμένη εικόνα? Καθώς είμαι στην περίπτωση 4β. 

 

Καλησπέρα, ελπίζω η Υδομ να σου έχει αποστείλει και το σχετικό έγγραφο, ότι δηλ. διαπιστώθηκε η επικινδυνότητα του κτιρίου, θα χρεαστεί να το ανεβάσεις στο σύστημα ως δικαιολογητικό που πιστοποιεί το δικαίωμα υπαγωγής. 2 μπαζοσακούλες δεν είναι τιποτα, στην θέση σου δεν θα έκανα ΣΔΑ, αρκεί μία ΥΔ ότι δεν θα παραχθούν απόβλητα.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, evab said:

Καλησπέρα, 

Σχετικά με το ΣΔΑ, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα Υπεύθυνης Δήλωσης Μηχανικού περί μη ύπαρξης ΑΕΚΚ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, 

 

Κάνε μία ΥΔ προς την Υδομ και βάλε το παρακάτω λεκτικό προσαρμόζοντας το στην περίπτωσή σου:

Για τις εργασίες ........ που θα εκτελεστούν στην τετραόροφη οικοδομή με υπόγειο και δώμα, επί των οδών ......... στην Δ.Ε. .................., του Δήμου ........, η οποία ανεγέρθηκε με την υπ’ αριθμόν ....... οικοδομική άδεια του Δ/νσης Πολεοδομίας..................., δεν θα παραχθούν ΑΕΚΚ.

Edited by akis73
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία απορία...για την αποξήλωση μάντρας από μπετόν, για να συμπληρώσω το ΣΔΑ, συμπληρώνω τη στήλη που λέει ''εκτίμηση ανακτώμενης ποσότητας'' ή τη στήλη ''εκτίμηση ποσότητας προς τελική διάθεση''? Επίσης έχω βρει ένα pdf που δίνει τη μετατροπή του όγκου των υλικών σε βάρος (σε τόνους)...και λέει για σκυρόδεμα 1,27 οπότε εγώ που έχω 3,50κυβικα τελικά θα συμπληρώσω στο ΣΔΑ 3,60*1,27=4,57τόνοι, σωστά? Και για τσιμεντόλιθους πάλι σα σκυρόδεμα λέω να το πάρω.

Οποιαδήποτε γνώμη χρήσιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, την εκτιμώμενη ποσότητα θα συμπληρώσεις, όμως τι pdf είναι αυτό που γράφει ότι το ένα κυβικό σκυρόδεμα είναι 1,27 τόνοι; 1 κμ άοπλο σκυρόδεμα είναι 2,40 τόνοι οπότε κάνε τον πολ/σμό για τα 3,50 κμ που έχεις. Κάνε και μία πρόχειρη επιμέτρηση και γράψε το νούμερο που βγάζει στο ΣΔΑ.

Στο παρακάτω σύνδεσμο έχει και ε/α για το πως υπολογίζεις τις ποσότητες στο ΣΔΑ, δεν έχει όμως εφαρμογή στην περίπτωσή σου καθότι με μία απλή επιμέτρηση εισαι οκ:

https://anakem.gr/συχνεσ-ερωτησεισ/συχνεσ-ερωτησεισ/

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

στον τύπο της ΑΝΑΚΕΜ για τον υπολογισμό των αποβλήτων της κατεδάφισης το WD που είναι ο όγκος των παραγόμενων αποβλήτων ανα m2 επιφάνειας κατεδάφισης σε m3/m2 τον βρίσκω κάπου ή των υπολογίζω; Και αν ναι πως τον υπολογίζω;

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Κωνσταντίνα Χ. said:

Καλησπέρα,

στον τύπο της ΑΝΑΚΕΜ για τον υπολογισμό των αποβλήτων της κατεδάφισης το WD που είναι ο όγκος των παραγόμενων αποβλήτων ανα m2 επιφάνειας κατεδάφισης σε m3/m2 τον βρίσκω κάπου ή των υπολογίζω; Και αν ναι πως τον υπολογίζω;

https://anakem.gr/συχνεσ-ερωτησεισ/συχνεσ-ερωτησεισ/

WD = 0,8 m3/m2 το γράφει πιο κάτω.

Φυσικά αν το τονάζ σου προκύπτει υπερβολικά μεγάλο, μπορείς να προσκομίσεις δικές σου επιμετρήσεις.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.