Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας που έληξε


kiakos

Recommended Posts

Ο δεύτερος , ο τρίτος και ο τέταρτος έχουν δίκιο . Παίζει η πολεοδομία να δεχτεί να γίνει αναθεώρηση με παράταση ισχύος επ΄αόριστον όπως και να σου ζητήσει άδεια αποπεράτωσης . Κάποια τέτοια θέματα εξαρτώνται από τον υπάλληλο-μηχανικό της Πολεοδομίας που θα αναλάβει την υπόθεσή σου, οπότε καλά σου είπε και ο τελευταίος πως απαιτείται μια βόλτα από την Πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως γίνεται να έχεις περάσει από 4 μηχανικούς και κανένας να μην έχει αναλάβει την υπόθεση;;;;

 

αν προσπαθείς κάνοντας γύρα στα γραφεία να "ψαρέψεις" τη σωστή απάντηση

πίστεψέ με πως δεν έχεις διαλέξει το σωστό δρόμο

 

για να λάβεις σωστή απάντηση πρέπει κάποιος να μελετήσει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι θέλω να "ψαρέψω" όπως λες τη σωστή απάντηση αλλά πως κανένας δεν θέλει να αναλάβει την όλη υπόθεση. Είναι παλιά η άδεια μου λένε και επειδή δεν τους έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο δεν θέλουν να αναλάβουν. Και από τη στιγμή που ο μηχανικός ο οποίος την είχε βγάλει εξ αρχής είναι εν ενεργεία πρέπει να πάω εκεί. Έλα όμως που αυτός το αναλαμβάνει μόνο με την προϋπόθεση πως θα αναλάβει και την αποπεράτωση του σπιτιού πράγμα που δεν με συμφέρει καθόλου. Τό'ψαξα μετά την τιμή που μου είπε. Άρα αφού δεν βρίσκω μηχανικό τι κάνω; Πέρνω σβάρνα και τους υπόλοιπους που έχει η πόλη μου;

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που αυτός το αναλαμβάνει μόνο με την προϋπόθεση πως θα αναλάβει και την αποπεράτωση του σπιτιού πράγμα που δεν με συμφέρει καθόλου.

τι εννοείς;;; θέλει να αναλάβει και την εργολαβία;;;;

 

τσπ η υπόθεση θέλει διερεύνηση ξεκινώντας από τη συγκριση της υφιστάμενης κατάστασης με τα σχέδια της αδείας μέχρι το θέμα ΙΚΑ κλπ

 

θεωρώ πως ο μη-μηχανικός είναι δύσκολο να συνεννοηθεί με την πολεοδομία (και για πιο απλά πράγματα)

 

πάντως δεν πρόκειται για μια απλή ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

@Merta

 

Από τη στιγμή που ο φέρων οργανισμός (τα...μπετά) ολοκληρώθηκε μέσα στα τέσσερα χρόνια που ίσχυε η άδεια (εφόσον, αν κατάλαβα καλά, έληξε το 1992 βγήκε το 1989) η άδεια ισχύει επ' αόριστον. Βέβαια έπρεπε να γίνει στην Πολεοδομία αίτηση ιδιοκτήτη και δήλωση του μηχανικού με τα αντίστοιχα αποδεικτικά (φωτογραφίες, τιμολόγια) ώστε να δοθεί η σχετική βεβαίωση (την τελευταία τη γράφουν επάνω στην άδεια - νομίζω στο στέλεχος Α3).

 

Αν τα μπετά ''έπεσαν'' στο παραπάνω διάστημα και δεν πήγατε στην Πολεοδομία αυτό πρέπει να είναι κακό. Αλλά αν υπάρχουν αποδεικτικά (κυρίως τα τιμολόγια έχουν βάρος - δεν κόβεις για σκυρόδεμα αν αυτό δεν ''πέσει'') κάτι θα γίνει.

 

Αν τα μπετά ''έπεσαν'' μετά τη διάρκεια ισχύος των 4 χρόνων δυστυχώς είναι αυθαίρετα.

 

Και μπορεί τώρα να προκαλέσω πάλι αντιδράσεις αλλά υποχρέωση να πληροφορεί τον πελάτη για την πορεία της άδειάς του έχει ο μηχανικός! Αν υπήρχε δυνατότητα να δοθεί η βεβαίωση αλλά αυτό δεν έγινε η ευθύνη είναι του μηχανικού και μόνο (που αν εκβιάζει για εργολαβία καθίκι είναι σαν αυτά που έχω να αντιμετωπίσω τον τελευταίο καιρό - βρήκε ευκαιρία με την ''κρίση'' να πάρει στρωμμένη δουλειά...@ι σιχτίρ).

 

Καλύτερη λύση επίσκεψη στην Πολεοδομία και εφόσον υπάρχει ευθύνη μηχανικού (βάσει των στοιχείων) επίσκεψη στο ΤΕΕ της περιοχής για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα σήμερα το πρωί στην πολεοδομία αγκαλιά με όλο το χαρτομάνι που υπάρχει από την οικοδομή (μιας και δεν είμαι μηχανικός για να ξέρω τι χρειάζεται), και ο μηχανικός εκεί (είχα και τα τιμολόγια από τα μπετά τα οποία δείχνουν ότι "πέσαν" κατά τη διάρκεια που ίσχυε η άδεια, και φωτογραφίες του σπιτιού) μου είπε πως θα γίνει αναθεώρηση επ'αόριστον και πως για ότι τραβάω τώρα φταίει μόνο ο μηχανικός ο οποίος ήταν υπεύθυνος τότε, όχι εμείς. Θα κάνω την αίτηση για να γίνει η αναθεώρηση ως ιδιοκτήτης και από εκεί και πέρα θα τα αναλάβει αυτός (μπορεί να γλιτώσω και την αυτοψία, και να δεχτούν μόνο τις φωτογραφίες που πήγα). Μέχρι και καταγγελία μου ζήτησε να κάνω στον μηχανικό που έχει βγάλει την άδεια, γιατί αφού έχει πληρωθεί για την επίβλεψη του σπιτιού μέχρι τέλους (με τα κλειδια στο χέρι που λέμε) δεν έχει δικαίωμα τώρα να με αφήνει ξεκρέμαστη. Τελικά αν τό'ξερα νωρίτερα ότι στην πολεοδομία θα με βοηθούσαν τόσο πολύ άσχετα αν δεν είμαι μηχανικός για να'χω γνωριμίες, δεν θα τραβούσα όλο το τρέξιμο από μηχανικό σε μηχανικό να μου λέει ο καθένας ότι τού'ρθει. Και όπως μου είπε και ο άνθρωπος, για όλα τα προβλήματα υπάρχει και εύκολη λύση χωρίς να χρειαστεί να δώσω 10.000 Ευρώ στον μηχανικό για αυτή τη δουλειά (τόσα μου είπε ο παλιός μας μηχανικός ότι θέλει η πολεοδομία για να κάνει αναθεώρηση συν όλη την υπόλοιπη δουλειά καθότι είναι και κατασκευαστής ο κύριος!!!).

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να γινω προαγγελος κακων μαντατων.. Και θετω κυριως προς τους συναδελφους το ερωτημα.. Ο κυριος αυτος μηχανικος, οταν διαπιστωσει οτι παρακαμφθηκε (και καλος κατα την ταπεινη μου γνωμη) και ερθει η ωρα της δηλωσης για συνδεση με τη ΔΕΗ τί σταση πιστευετε οτι θα τηρησει??? Γιατι ααααν υπαρχουν Η/Χ κλπ κλπ λετε να υπογραψει τοσο ευκολα???

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση ακόμη.

Στην πολεοδομία δεν μου είπαν να πάω στο ΤΕΕ.

Εκεί μου είπαν πως η ευθύνη είναι του μηχανικού (βάση των στοιχείων που βρήκαν στο φάκελλό μου) αλλά θα τα τακτοποίησουν με τον μηχανικό οι ίδιοι.

Εγώ τι να κάνω, να πάω μια βόλτα και από το ΤΕΕ μόνη μου;

Link to comment
Share on other sites

pk10gr αυτό που λες το σκεφτήκαμε με τον άντρα μου και εμείς αλλά μου είπαν πως μετά την αναθεώρηση της άδειας μπορώ να βρω έναν άλλο μηχανικό να αναλάβει από εδώ και πέρα και με μία αίτηση στην πολεοδομία (και ότι άλλο χρειαστεί, ίσως κάποια καινούργια σχέδια, δεν ξέρω) να γίνει αλλαγή μηχανικού.

Ο ίδιος όμως όταν τον πήρα για να μου βγάλει μια τεχνική έκθεση για την αναθεώρηση και του είπα ότι θα το κάνω χωρίς τη βοήθειά του δέχτηκε, και το απόγευμα θα πάω να την πάρω (τουλάχιστον ελπίζω...).

Τώρα αν βρω και άλλο πρόβλημα το πολύ πολύ να ακολουθήσω την οδό της καταγγελίας στην πολεοδομία όπως μου είπε και ο μηχανικός εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πληρωσει ομως την επιβλεψη τοτε νομιζω οτι σε περιπτωση αλλαγης επιβλεποντος μηχανικου θα πρεπει να ξαναπληρωθουν καποια λεφτα για επιβλεψη.. Καποιος εμπειροτερος ας το ξεκαθαρισει..

Το θεμα ειναι οτι τοτε τυπικα τουλαχιστον μπορει να εχει καποια δικαιολογια να μην υπογραφει.. Και το ζητουμενο για μενα (απο την πλευρα σας) δεν ειναι να μπειτε σε αλληλοκαταγγελιες και λοιπα.. Το θεμα ειναι να τελειωσετε και να μπειτε στο σπιτακι σας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.