Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας που έληξε


kiakos

Recommended Posts

Συγνώμη, αλλά από που προκύπτει ευθύνη του μηχανικού να αναθεωρήσει την άδεια όταν λήξει η τεραετία?

Ο ιδιοκτήτης ζητάει και παίρνει την άδεια, γιατί μόνο αυτό το χαρτί ενδιαφέρει τους περισσότερους. Και ούτε αυτήν δεν διαβάζει που λέει με έντονα γράμματα "Η άδεια αυτή ισχύει για τέσσερα (4) χρόνια".

Σίγουρα ούτε καν θυμάται, όχι ο συγκεκριμένος, αν του είχε πει ο μηχανικός περί του πότε λήγει η άδεια.

Δηλαδή εγώ που δούλευα σε 5 νομούς, έπρεπε να βάλω υπενθυμίσεις στο κινητό ή στο outlook ή οπουδήποτε, για μετά από 4 χρόνια να με θυμήσουν να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη ότι πρέπει να γίνει αναθεώρηση? Σαφώς και γνώρίζα το στάδιο κάθε έργου. Σαφώς και έκανα επίβλεψη όταν εκτελούνταν εργασίες. Αλλά αν είναι δυνατόν να κρατάω αρχείο υπενθυμίσεων για το κάθε έργο.

Και ξαναρωτάω, από που προκύπτει ευθύνη μηχανικού?

 

Πάντως σας συμβουλέυω Merta να πατενα κάνετε καταγγελία, για τον λόγο πως δεν σας ενημέρωσε να αναθεωρήσετε την άδεια, όπως σας συμβούλεψε ο "μηχανικός" της πολεοδομίας και να τον βάλετε και μάρτυρα τον συγκεκριμένο "μηχανικό". Ετσι για να μάθει να στηρίζει και να υποστηρίζει αυτό που λέει.

 

 

Για να λέμε όμως τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη, απαντήσεις του στυλ "θέλει η πολεοδομία 10000€ για αναθεώρηση" ή οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο, είναι επαίσχυντες και μόνο κακό δημιουργούν στον κλάδο μας από τέτοιους "μηχανικούς"

Link to comment
Share on other sites

 

Για να λέμε όμως τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη, απαντήσεις του στυλ "θέλει η πολεοδομία 10000€ για αναθεώρηση" ή οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο, είναι επαίσχυντες και μόνο κακό δημιουργούν στον κλάδο μας από τέτοιους "μηχανικούς"

 

Και εμενα αυτο το σημειο ειναι παντως που με ενοχλει, και το γεγονος οτι ενω οπως αναφερεται τουλαχιστον εχει πληρωθει για την επιβλεψη του εργου, δε δεχεται παρα μονο με ορους να συνεχισει τη δουλεια.. (Ισως σε αυτο βασιζεται και η αποψη του μηχανικου της πολεοδομιας για καταγγελια)

Link to comment
Share on other sites

Η ευθύνη του στο ότι έπρεπε να μας πει για την αναθεώρηση φαίνεται στο ότι, βάσει των τιμολογίων και αποδείξεών του, ενώ ο σκελετός "έπεσε" μόλις δύο μήνες πριν περάσει η τετραετία της ισχύος της άδειας και με δικά του συνεργεία (καθότι αυτός ανέλαβε το χτίσιμο), δεν μπήκε στον κόπο να πάει στην πολεοδομία να κάνει αναθεώρηση ως όφειλε. Τουλάχιστον αυτό μου είπε ο μηχανικός της πολεοδομίας, πως αυτό δεν όφειλαν να το ξέρουν οι γονείς μου, άλλωστε γι'αυτό πληρώθηκε. Ήταν, μου είπαν, αντιδεοντολογικό να μας δώσει το φάκελλο και να μας πει ότι όλα είναι εντάξει με την άδεια. Εμείς που να το ξέραμε ότι ήθελε αναθεώρηση, μηχανικοί ήμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια επειδή δεν θέλω να μπλέκω σε διαμάχες απλά θέλωνα φτιάξω

το σπίτι μου, ας ελπίσω πως θα μπορέσω να τελειώσω αναίμακτα και όσο

πιο γρήγορα γίνεται και να πάρω την άδεια στα χέρια μου και να ησυχάσω.

Το να μπλέκεσαι με πράγματα για τα οποία δεν γνωρίζεις τίποτα και δεν

ξέρεις αν αυτά που σου λένε είναι σωστά ή όχι, απλά τα ακούς και προχωράς,

δεν είναι και ότι καλύτερο. Δεν έχω δίκιο; Ο καθένας στον τομέα του...

Link to comment
Share on other sites

Με τον erling θα διαφωνήσω καθέτως και..οριζοντίως. Τί θα πει ''έχω πολλές δουλειές και δεν μπορώ να κρατώ τεφτέρι?''. Τέτοιες εγκληματικές πρακτικές ακολουθούσαν οι παλαιότεροι με αποτέλεσμα να έχει απαξιωθεί και ο κλάδος και η δουλειά μας. Πέραν των ''κουτοπονηριών'' με τα αυθαίρετα και τα ''κλεισίματα'' υπάρχουν και σωστοί πελάτες που πληρώνουν και οφείλουμε να σεβόμαστε και αυτούς και το έργο!

 

Δε γνωριζω αν υπάρχει στη Νομοθεσία συγκεκριμένη αναφορά αλλά από τη στιγμή που ένας μηχανικός αναλαμβάνει τη διακπεραίωση μιας άδειας οι ευθύνες του είναι δεδομένες. Υπάρχει το Νομικό Τμήμα του ΤΕΕ (210-3291266) που θα δώσει διευκρινίσεις. Και αν η Merta το ψάξει, καταγγείλει και δικαιωθεί μόνο καλό θα κάνει: σε όλους!

 

Είπα, δεν ανέχομαι να αποδεικνύω ότι ''δεν είμαι ελέφαντας''. Όποιος δεν το τιμά το πτυχίο του να το χρησιμοποιήσει όπως πρέπει, σαν κωλόχαρτο.

 

Περιττό να πω σε ποιον μηχανικό εγώ βάζω τα '' ''.

 

 

Και μία διόρθωση (δεν έχω την αρμοδιότητα εδώ να επέμβω αλλιώς): Merta σε παρακαλώ να μη δημοσιεύεις δεύτερη φορά αμέσως. Να χρησιμοποιείς το Edit για να αλλάζεις ή να προσθέτεις κάτι στο προηγούμενο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

ss_sk, ίσως δεν το είπα καλά και να παρεξήγησες.

Δεν είπα έχω πολλές δουλειές. Είπα ότι μετά από 4 χρόνια θα πρέπει να έχω στο μυαλό μου να υπενθυμίσω στον ιδιοκτήτη, που σταμάτησε πριν από 3 χρόνια την κατασκευή, να κάνει (κάνω) αναθεώρηση.

Ειδικά στην περίπτωση που τον έχω ενημερώσει τι είναι αυτό το περιβόητο χαρτί που κρατάει στα χέρια του.

Αν δεν μπορεί να το θυμηθεί αυτός που έχει μόνο ένα πράγμα στο μυαλό του, γιατί θα πρέπει να το θυμηθώ εγώ?

 

Εγώ αντέδρασα γιατί ο υπάλληλος εξέφρασε άποψη, γνωρίζοντας μόνο την μία πλευρά.

Δηλαδή αν μηχανικός είχε ενημερώσει τον πελάτη του πως σε 4 χρόνια πρέπει να κάνει αναθεώρηση της άδειας ποιος έχει ευθύνη? Πάλι ο μηχανικός?

Εχουμε εδώ τον μηχανικό για να ακούσουμε την άποψή του?

Δεν τον έχουμε. Ακούμε μόνο την μία πλευρά. Οπως και ο υπάλληλος. Παρόλα αυτά εξέφρασε άποψη .....

 

Αχ ρε zavi..... τα έλεγες δεν τα έλεγες???

Link to comment
Share on other sites

εγώ τελικά έμεινα με την απορία τι σημαίνει η έκφραση "Θα κάνω την αίτηση για να γίνει η αναθεώρηση ως ιδιοκτήτης";;;;

δε χρειάζεται καμμία μελέτη ή έστω καμμία υπογραφή μηχανικού;;;

μια τεχνική έκθεση έστω

δηλ θα πάει η αναθεώρηση με τον αυτόματο;;;;

εδώ γίνεται παραίτηση μηχανικού από επίβλεψη και τρέχεις και δε φτάνεις

 

ε και αν τελικά τα ΄πράγματα είναι τόσο απλά προς τι οι απειλές και οι καταγγελίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.