Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας που έληξε


kiakos

Recommended Posts

@Merta

 

Από τη στιγμή που ο φέρων οργανισμός (τα...μπετά) ολοκληρώθηκε μέσα στα τέσσερα χρόνια που ίσχυε η άδεια (εφόσον, αν κατάλαβα καλά, έληξε το 1992 βγήκε το 1989) η άδεια ισχύει επ' αόριστον. Βέβαια έπρεπε να γίνει στην Πολεοδομία αίτηση ιδιοκτήτη και δήλωση του μηχανικού με τα αντίστοιχα αποδεικτικά (φωτογραφίες, τιμολόγια) ώστε να δοθεί η σχετική βεβαίωση (την τελευταία τη γράφουν επάνω στην άδεια - νομίζω στο στέλεχος Α3).

 

Αν τα μπετά ''έπεσαν'' στο παραπάνω διάστημα και δεν πήγατε στην Πολεοδομία αυτό πρέπει να είναι κακό. Αλλά αν υπάρχουν αποδεικτικά (κυρίως τα τιμολόγια έχουν βάρος - δεν κόβεις για σκυρόδεμα αν αυτό δεν ''πέσει'') κάτι θα γίνει.

 

Αν τα μπετά ''έπεσαν'' μετά τη διάρκεια ισχύος των 4 χρόνων δυστυχώς είναι αυθαίρετα.

 

Και μπορεί τώρα να προκαλέσω πάλι αντιδράσεις αλλά υποχρέωση να πληροφορεί τον πελάτη για την πορεία της άδειάς του έχει ο μηχανικός! Αν υπήρχε δυνατότητα να δοθεί η βεβαίωση αλλά αυτό δεν έγινε η ευθύνη είναι του μηχανικού και μόνο (που αν εκβιάζει για εργολαβία καθίκι είναι σαν αυτά που έχω να αντιμετωπίσω τον τελευταίο καιρό - βρήκε ευκαιρία με την ''κρίση'' να πάρει στρωμμένη δουλειά...@ι σιχτίρ).

 

Καλύτερη λύση επίσκεψη στην Πολεοδομία και εφόσον υπάρχει ευθύνη μηχανικού (βάσει των στοιχείων) επίσκεψη στο ΤΕΕ της περιοχής για τα περαιτέρω.

Πιστεύω συνάδελφε πώς είσαι υπερβολικός ...

Συμφωνώ απόλυτα με τον erling !!!!

Αν ήταν μικρά παιδιά οι πελάτες μας θα το καταλάβαινα να τους υπενθυμίζουμε κάποια πράγματα αλλά όταν τους τα έχουμε πει και αυτοί κλασσικά κρατάνε και θυμούνται ότι θέλουν τότε καλά να πάθουν και τρέχουν μετά. Αν είσαι νέος μηχανικός μπορείς να θυμάσαι για τα πρώτα 4-5χρόνια πάνω κάτω τις άδειες σου και το πότε περίπου λήγουν . Από κει και μετά όμως χάνεις τη μπάλα μιας και οι δουλειές λογικά έχουν ανοίξει .

Λυπάμαι αλλά ο μόνος που πρέπει να ξέρει και να θυμάται πότε λήγει η άδεια του είναι ο ίδιος ο πελάτης όπως το ίδιο κάνει και με τα τρόφιμα με ημερομηνία λήξης που έχει στο ψυγείο του και στα ντουλάπια του ...

Link to comment
Share on other sites

... δεν μπήκε στον κόπο να πάει στην πολεοδομία να κάνει αναθεώρηση ως όφειλε...

 

Δεν όφειλε τίποτα. Η οποιαδήποτε άδεια εκδίδεται ύστερα από αίτηση του ιδιοκτήτη επ' ονόματι του ιδιοκτήτη. Ο μηχανικός συντάσσει μελέτες κατ' εντολή του ιδιοκτήτη και τις επιβλέπει κατ' εντολή του ιδιοκτήτη

 

... από τη στιγμή που ένας μηχανικός αναλαμβάνει τη διακπεραίωση μιας άδειας οι ευθύνες του είναι δεδομένες... Όποιος δεν το τιμά το πτυχίο του να το χρησιμοποιήσει όπως πρέπει, σαν κωλόχαρτο.

 

Ο μηχανικός είναι μελετητής και επιβλέπων. Οι ευθύνες του αρχίζουν και τελειώνουν εκεί.Δεν είναι διεκπεραιωτής.Αλλο αν εδώ το'χουμε ξεφτιλίσει και ο μηχανικός είναι διακινητής φακέλλων και αμισθί διεκπεραιωτής και ταξιτζής υπαλλήλων. Αυτή είναι η υποβάθμιση και μετατροπή των πτυχίων σε κωλόχαρτα.

 

Ο κάθε ιδιοκτήτης , κρατά στα χέρια του ένα δημόσιο έγγραφο που λέγεται άδεια οικοδομής. Και μπορεί και οφείλει να το διαβάσει. Τότε θα δει ότι ισχύει για τέσσερα χρόνια. Και ως γνωστόν άγνοια νόμου δεν υφίσταται.

 

Απο 'κει και πέρα ο κάθε επαγγελματίας , κατά τον τρόπο που αυτός κρίνει ότι κάνει καλό στην εικόνα του και την δουλειά του παρέχει πρόσθετες (συνήθως τσαμπέ μην ξεχνιόμαστε) υπηρεσίες πέρα από αυτές που εκ του νόμου υποχρεούται.

 

Αυτά έτσι γενικά.Στην ουσία της υπόθεσης δεν υπεισέρχομαι καθώς δεν έχω τα απαραίτητα δεδομένα.

 

ΥΓ. Φαντάζομαι σε λίγο άλλον πολίτη που πχ τον έσκισε το ΙΚΑ στα πρόστιμα , να κατακεραυνώνει τον μηχανικό του γιατί δεν πήγε να υποβάλλει ΑΠΔ στο ΙΚΑ "ως όφειλε"...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα πάρουμε με μια σειρά.

Στην πολεοδομία μου είπαν ότι αφού ούτως ή άλλως η άδεια έληγε σε ένα μήνα από τη στιγμή που "πέσαν" τα μπετά, (δουλειά την οποία είχε αναλάβει ο ίδιος) θα μπορούσε με μια μικρή διαδικασία να είχε κάνει την αναθεώρηση και όλα τώρα θα ήταν μια χαρά. Δεν ήταν ότι έπρεπε να μας θυμήσει κάτι μετά από χρόνια... Και όπως μου είπε και ο ίδιος τώρα, πίστευε πως δεν χρειαζόταν να γίνει αναθεώρηση, αλλά προφανώς έκανε λάθος.

Από την πολεοδομία μου ζητήθηκαν και τοπογραφικό (το οποίο το είχα κάνει πριν 2 περίπου χρόνια, και το δέχονται) και βεβαίωση από το ΙΚΑ ( την οποία έκανα αίτηση και θα πάρω την Τρίτη) και τεχνική έκθεση από τον παλιό μηχανικό (την πήρα) και σχετικά με φορολογικά μου ζητήθηκαν όλα τα τιμολόγια που έχω (από μπετά και σίδερα καθώς και από αμοιβές μηχανικού).

Όσο για το οτι μπορώ να κάνω την αίτηση ως ιδιώτης, και μένα μου φάνηκε κάπως τρελό όταν το άκουσα (πίστευα πως έπρεπε να πάω σε κάποιον μηχανικό, να του πω τι μου είπαν, και να αναλάβει εκείνος) μα αυτό μου είπαν, δεν χρειάζεται μηχανικός στην παρούσα φάση είναι κάτι που έχει να κάνει με την πολεοδομία, από τη στιγμή που έχω όλα τα απαραίτητα χαρτιά που ζητάνε.

Τι να πω, να δω τι θα γίνει τελικά την Τρίτη το πρωί, που έκλεισα ραντεβού με τον μηχανικό στην πολεοδομία, και θα του τα πάω όλα. Και ο Θεός βοηθός...

Και σχετικά μ'αυτό που λέει ο avgoust, αν εσύ είχες αναλάβει μία οικοδομή, "πέφταν" τα μπετά με δικά σου συνεργεία και ήξερες ότι η άδεια από εκείνη τη στιγμή που τελείωσες είχε ισχύ μόνο έναν μήνα ακόμη, και φυσικά είχες πληρωθεί προκαταβολικά για τα πάντα, τι θα έκανες; Θα την έκανες αναθεώρηση οπότε να μην έχουν προβλήματα μετέπειτα οι πελάτες σου ή θα έδινες το φάκελλο με τα χαρτιά στον ιδιοκτήτη και θα τού'λεγες εδώ τελείωσε η δική μου δουλειά. Δεν μιλάμε να είχε ισχύ κανά δυό χρόνια, μιλάμε για έναν μήνα... Αν είσαι σωστός πιστεύω πως θα έκανες την αναθεώρηση...

Link to comment
Share on other sites

στο μηχανικς σας τί ακριβώς αναθέσατε? να κατασκευάσει ένα σπίτι του οποίου η άδεια εκδόθηκε το 89 μετά απο 4 παρα 2 μήνες χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Merta μας τα λες λίγο μπερδεμένα...

Ο μηχανικός τι ακριβώς είχε αναλάβει, εργολαβία κατ΄ αποκοπή την οικοδομή και είχε βρεί δικούς του υπεργολάβους ή την απλώς την επίβλεψη της οικοδομής;

Ιδιοκτήτης ποιος είναι στην άδεια και τι είχε συμφωνήσει τότε με τον μηχανικό;

Γιατί όταν γράφεις ότι ο σκελετός ήταν δουλειά που την είχε αναλάβει ο μηχανικός οδηγείς κάποιον στο συμπέρασμα ότι πέρα από την επίβλεψη του είχαν αναθέσει οι δικοί σου και την γενική εργολαβία.

Υπάρχουν ορισμένοι μηχανικοί οι οποίοι μπαίνουν επιβλέποντες σε ένα έργο μόνο όταν έχουν συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη εκ των προτέρων να τους αναθέσει και την γενική εργολαβία του έργου. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, είναι θέμα αρχικών συμφωνιών.

Άσε που έτσι ξενιάζει και ο ιδιοκτήτης καθ' ότι όλες οι ευθύνες συγκεντρώνονται σε ένα πρόσωπο και ξέρει και εκ των προτέρων πόσο θα του κοστίσει.

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο μπερδεμένο όλο αυτό..αν αναθέσατε την εργολαβία στον μηχανικό σας γιατί να τελειώσει ο σκελετός λίγο πρίν τη λήξη της αδείας? κάνατε μία συμφωνία η οποία πραγματοποιήθηκε σχεδόν 4 χρόνια μετά? και με τί τιμές, του 89? άν πάλι του αναθέσατε την εργολαβία 2 μήνες πρίν τη λήξη της αδείας, τα μπετά έπεσαν μέσα στον χρόνο ισχύος, αλλά θα πρέπει εκτός της ευθύνης που φέρεται να έχει ο μηχανικός σου να αναλάβεις και τη δική σου, διότι το στέλεχος της αδείας σου γράφει ότι η ισχύς της είναι για 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός είχε αναλάβει τα πάντα (μέχρι τα μπετά, ως εκεί μπορούσαν να πληρώσουν τότε οι γονείς μου). Από την άδεια, τα σχέδια και όλα τα σχετικά με την πολεοδομία, καθώς και την εργολαβία λόγω του ότι ο ίδιος είναι και κατασκευαστής και να μην τρέχουν οι δικοί μου και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Τώρα για το ότι η κατασκευή έγινε μόλις 2 μήνες πριν λήξη η άδεια, φταίνε εν μέρη και οι δικοί μου. Κι αυτό γιατί ενώ κανονίσαν με το μηχανικό 1 χρόνο αφού είχε βγει η άδεια να ξεκινήσουν το σκελετό, και του πληρώσαν όλο το ποσό που κανονίσανε (μεγάλη χαζομάρα τους...) εκείνος λόγω φόρτου εργασίας όπως μου λένε το καθυστέρησε πάρα πολύ αλλά κι αυτοί δεν είπαν τίποτα.

Δεν αγχώθηκαν ότι θα χάσουν τα λεφτά τους γιατί είναι γνωστός μας, αλλά ότι θα λήξει η άδεια στο τέλος. Μέχρι και να βρουν άλλο εργολάβο ξεκινήσανε αλλά μόλις του ζητήσανε τα λεφτά πίσω αποφάσισε να το ξεκινήσει. Και όπως είναι φυσικό στο τέλος ο μηχανικός έτρεχε γιατί η άδεια έληγε... Πιο απλό δεν θά'τανε να πει ότι δεν μπορώ τώρα εξαρχής; Να ξέρουνε κι αυτοί τη να κάνουνε. Τι να πεις...

Τώρα για την τιμή θα σε γελάσω. Πιστεύω όμως ότι ήταν με τιμές του 90, γιατί αυτό το έτος γράφουν οι αποδείξεις που έχω. Μπορεί και να έχασε λεφτά αλλά αυτό ήταν πρόβλημά του...

Και για το ότι η άδεια έληγε σε τέσσερα χρόνια δεν το ξέραμε, γιατί όλο το φάκελλο με τα σχέδια καθώς και την άδεια, τα κρατούσε ο μηχανικός. Τα χρειαζόταν για την οικοδομή έλεγε και θα τα πέρναμε μόλις τελείωνε όπως και έγινε. Όμως με μία διαφορά. Όταν τελείωσε και μας παρέδωσε τα χαρτιά μας είπε ότι όλα ήταν εντάξει, και όποτε θέλαμε μπορούσαμε να συνεχίσουμε. Έλα όμως που δεν είναι έτσι, και το ζω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαν συμβουλευτεί οι δικοί σου ένα νομικό ώστε να τους συντάξει συμφωνητικό εργολαβίας με συγκεκριμένο χρόνο παράδοσης σκελετού και με ποινική ρήτρα για κάθε μέρα/μήνα καθυστέρησης θα είχαν γλυτώσει από προβλήματα που αναφέρεις.

Για οτιδήποτε θέλουμε να κάνουμε υπάρχει πάντα ένας ειδικός ο οποίος με ελάχιστα χρήματα μπορεί να μας γλιτώσει από απίθανους μπελάδες. Δεν είναι τυχαίο που οι κατασκευαστικές εταιρείες στελεχώνονται από μια ολόκληρη στρατιά νομικών και τεχνικών συμβούλων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ναι, η πολεοδομία αναθεώρησε την άδεια χωρίς αυτοψία. Τελικά περισσότερο χρόνο "έφαγα" στο να μαζέψω τα 2 χαρτιά που χρειάζονταν, από τον μηχανικό και το ΙΚΑ

(1 μήνα ο ένας εννάμιση το ΙΚΑ), παρά στην πολεοδομία. Την περασμένη Τρίτη πήγα τα χαρτιά στον μηχανικό της Πολεοδομίας και καθότι άσχετη μου τα ετοίμασε όλα αυτός, γιατί έπρεπε να γίνει και αλλαγή ονόματος της άδειας, και χθες ενώ πήγα για να κλείσουμε ραντεβού για αυτοψία, αυτός μου έδωσε την άδεια έτοιμη. Καλό ε; Τελικά αν θέλουν να σε βοηθήσουν όλα γίνονται πολύ εύκολα και για κάποιον τόσο άσχετο όσο εγώ. Και μακάρι όλοι να ήταν σαν κι αυτόν τον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κάπως έτσι...εχω και γω μια περιπτωση που η αδεια για διωροφο με υπογειο εχει βγει το 1990, χτιστηκε ο σκελετος (μπετα) και εμεινε κει το πραγμα. Υπαρχει βεβαιωση απο το ΙΚΑ οτι τα μπετα επεσαν το 1992 (εντος της 4ετιας).

 

Την αδεια την ειχαν υπογραψει 2 μηχανικοι. Ενας τα στατικα και ενας αλλος τα υπολοιπα. Κανενας απο τους 2 δεν ειναι εν ζωη πλεον.

 

Η ιδιοκτητρια δε θελει να διατηρησει το κτιριο αυτο (το σκελετο που εχει στηθει).

Μπορει να ακυρωθει η οικοδομικη αδεια??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.