Μετάβαση στο περιεχόμενο

στρωσιμο ταρατσας


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας σε μια κατασκευη που σκεφτομαι να κανω..

 

ζω σε ενα νησι στις κυκλαδες εδω και λιγο καιρο ..θελω να με πληροφορησετε εαν μπορω να στρωσω με καποιο ελαφρυ υλικο την ταρατσα μου και απο πανω να στρωσω πλακακια ..

ο μαστορασ εκει μου ειπε οτι δεν σηκωνει μπετον να ριξουμε  λογω μεγαλου βαρους....επειδη δεν εχει και τις πιο πολλες γνωσεις οπως παραδεχτηκε σε νεες κατασκευες πειτε μου αν μπορει καποιος αν υπαρχει δυνατοτητα να στρωσω  χαρμανι  [ τσιμεντο αμμο και ελαφροπετρα] η καποιο αλλο υλικο. . και απο πανω να βαλω τα πλακακια  επισης θελω να πω οτι θα περπαταμε εκει πανω  ....επισης αν γινετε και την δοσολογια των υλικων που πρεπει να χρησιμοποιησω.

επισης να ρωτησω αν βραχει μηπως φουσκωσει και σηκωσει τα πλακακια ?????.

 η ταρατσα μου ειναι περιπου 30 τετραγωνικα και 7 ποντους περιπου υψος που πρεπει να γεμισω ...

  

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. βάλε την ιδιότητά σου

2. επειδή ο μάστορας "δεν εχει και τις πιο πολλες γνωσεις" κι επειδή μόνο μηχανικός, κατόπιν αυτοψίας, μπορεί να σου προτείνει τη σωστή λύση, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε ντόπιο έμπειρο και αξιόπιστο συνάδελφο ώστε να σε κατατοπίσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας σε μια κατασκευη που σκεφτομαι να κανω..

 

ζω σε ενα νησι στις κυκλαδες εδω και λιγο καιρο ..θελω να με πληροφορησετε εαν μπορω να στρωσω με καποιο ελαφρυ υλικο την ταρατσα μου και απο πανω να στρωσω πλακακια ..

ο μαστορασ εκει μου ειπε οτι δεν σηκωνει μπετον να ριξουμε  λογω μεγαλου βαρους....επειδη δεν εχει και τις πιο πολλες γνωσεις οπως παραδεχτηκε σε νεες κατασκευες πειτε μου αν μπορει καποιος αν υπαρχει δυνατοτητα να στρωσω  χαρμανι  [ τσιμεντο αμμο και ελαφροπετρα] η καποιο αλλο υλικο. . και απο πανω να βαλω τα πλακακια  επισης θελω να πω οτι θα περπαταμε εκει πανω  ....επισης αν γινετε και την δοσολογια των υλικων που πρεπει να χρησιμοποιησω.

επισης να ρωτησω αν βραχει μηπως φουσκωσει και σηκωσει τα πλακακια ?????.

 η ταρατσα μου ειναι περιπου 30 τετραγωνικα και 7 ποντους περιπου υψος που πρεπει να γεμισω ...

  

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!!!!

αφου  η  πλακα  δεν σηκωνει   μπετον   κανε  τα   εξης

πλακα  μπετον  μετα  ασφαλτοπανο  μετα  γεωυφασμα  η  και  ναυλον  μετα  θερμομονωση   και  πανω  απο αυτην   μαρμαροψηφιδα    4  εκ  χωρις  πλακακια   το  δοκιμασα  και  πετυχε

 

 

 


 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@ωρωπιοτης

πηγαινε ανθρωπε μου σε εναν μηχανικό της περιοχής σου να τα δει από κοντά γιατί ετοιμαζεσαι να κάνεις ζημια, αν όχι ...

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι φοβερό αυτό. 

 

Δηλαδή εσύ τώρα @ωρωπιωτης θα κάνεις μια τόσο σοβαρή δουλειά με βάση το τι θα σου γράψουν ανώνυμα και ανυπόγραφα σε ένα φόρουμ? 

 

Μέσα σε αυτό το φόρουμ μπορεί να έχει από τους καλύτερους Μηχανικούς στη χώρα έως και παντελώς άσχετους ή ακόμη και μη-Μηχανικούς που παρουσιάζονται ως Μηχανικοί. 

 

Εσύ με ποια εφόδια και με τι κριτήρια θα αξιολογήσεις αυτά που θα σου προταθούν?

 

Είναι άλλο να ανταλλάσσουμε απόψεις μεταξύ μας οι μηχανικοί, διότι έχουμε τα εφόδια να κρίνουμε και να φιλτράρουμε. 

 

Η μόνη λύση είναι να απευθυνθείς σε Μηχανικό της περιοχής σου που ασχολείται με αυτά τα θέματα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση παίζεις με την ασφάλεια και το πορτοφόλι σου!!

Link to comment
Share on other sites

1. βάλε την ιδιότητά σου

2. επειδή ο μάστορας "δεν εχει και τις πιο πολλες γνωσεις" κι επειδή μόνο μηχανικός, κατόπιν αυτοψίας, μπορεί να σου προτείνει τη σωστή λύση, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε ντόπιο έμπειρο και αξιόπιστο συνάδελφο ώστε να σε κατατοπίσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ..ευχαριστω πολυ ολους για τις γνωμες σας..

δυστυχως εδω που μενω ειναι ενα μικρο νησακι της αγονης γραμμης και δεν υπαρχουν μηχανικοι να με συμβουλεψουν απο κοντα..

συγχωρηστε με δεν εγραψα ολες τις λεπτομερειες του τι ακριβως θελω να κανω εδω..δεν θελω να κανω μονωση στην ταρατσα ..θελω να γεμισω με ενα ελαφρυ οσο γινεται μειγμα για να ισιωσω την επιφανεια ( διοτι πριν παρω εγω το σπιτι χτιστηκε ενας επιπλεον δωματιο και η ταρατσα ειναι λιγο ανισοπεδη .επειδη εγω θελω να την χρησιμοποιησω για να καθομαστε το καλοκαιρι)

να γινουν οι ρυσεις για τα νερα και να τοποθετηθουν τα πλακακια μετα

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να κάνεις στρώση κλίσεων και πλακάκια χωρίς να προβλέψεις στεγανοποίηση θα είναι μέγα λάθος και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα που θα σου κοστίσουν πολύ.

 

Επίσης θα πρέπει οπωσδήποτε να εκτιμήσει κάποιος Μηχανικός την κατάσταση του φέροντος οργανισμού, γιατί οι στρώσεις που αναφέρεις θα προσθέσουν αρκετό βάρος στην κατασκευή σου, όσο "ελαφριά" υλικά κι αν επιλέξεις (αν είναι π.χ. αυθαίρετο με φέρουσα τοιχοποιία, θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλημα)

 

 

Αυτά τα δύο σημεία είναι πολύ σοβαρά και θα πρέπει οπωσδήποτε να τα συζητήσεις με κάποιο Μηχανικό που εμπιστεύεσαι, έστω κι αν δεν βρίσκεται εκεί.

 

 

τέλος, από τη στιγμή που θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία, καλό θα ήταν να προσθέσεις και μια στρώση θερμομόνωσης. 

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.