Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Συνάδελφε τι μελέτες γίνε πιο συγκεκριμένος υπάρχουν μελέτες από στατικές μέχρι επιχειρησιακής έρευνας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

καλημέρα παιδιά,τι γνώμη εχετε για το SteroStatika ,ποσο κοστιζει?(χωρις etabs).ξέρει κανενας εαν εχουν ενσωματωθει οι ευρωκωδικες?και κατι ακομα, πεπερασμενα εχει?(χωρισ etabs παντα),ευχαριστω πολυ!

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Πριν ανοίξετε ένα θέμα κάντε πρώτα αναζήτηση!

Το ερώτημα σας μεταφέρθηκε στον παρόν θέμα!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το stereostatika για απλά πράγματα(2-3-4 όροφα) μου φαίνεται πλήρες...Το κόστος δεν λέω μεγάλο(1000 ευρώ με όλες τις αναβαθμίσεις) αλλά το απλό συμβόλαιο χωρίς τις αναβαθμίσεις(450) δεν είναι κ τόσο τραγικό. Δεν μπορώ να καταλάβω γτ το υποτιμούν αρκετοί-σε σύγκριση βέβαια με προγράμματα αυτής της κατηγορίας (fespa-strad κτλ).

 

Να σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω φίλε ιταλέ ο ευρωκώδικας 2 είναι πια ενσωματωμένος. Τιμή πλήρης έκδοσης 4400 με φπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να πάρω στατικό πρόγραμμα.

1) Ποια προγράμματα έχουν και επιλογές για ενισχύσεις (ανθρακονήματα, gunite κτλ.) και αν δίνουν αξιόπιστες λύσεις?

2) Τι γίνεται με ευρωκώδικες, τους χρησιμοποιούμε? Απλά μοιαζουνε με ΕΚΩΣ και ΕΑΚ?

3) Απο πεπερασμένα ποιο θεωρείτε καλύτερο?

 

Έχω δουλέψει Fespa, αλλά ακούω πολύ καλά λόγια για Cubus. Είναι μεταφρασμένο ξένο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, ενημερώθηκα προσφάτως για το συστημα Πανοπλια απο το π systems, και μπορώ να πω πως ενθουσιαστηκα.Η αγορα του προγραμματος αυτου, ειναι Ε4000. Μου φανηκε πολυ ακριβο, και θα ηθελα να ρωτήσω οσους εχουν ασχοληθει, αν γνωριζουν αν αξιζει τα λεφτα του, ή αν υπάρχει καποιο αλλο πρόγραμμα αντιστοιχο κ ισως καλύτερο..

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

ειμαι νεα μηχανικος και σκεφτομαι να προσπαθησω να μαθω μονη κανενα στατικο προγραμμα.αναμεσα σε φεσπα και στερεοστατικα τι προτεινετε?

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Το thread που ποστάρεις είναι για στατικό πρόγραμμα μεταλλικών κατασκευών. Στο λέω γιατί το Stereostatika δεν έχει μεταλλικά, μήπως εννοείς etabs?

 

Ό,τι κ να ισχύει (είτε θες μπετό, είτε μεταλλικά είτε και τα 2) διάβασε όλα τα thread σχετικά με αυτά τα προγράμματα (έχουν χιλιοειπωθεί). Ψάξε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.