Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στπ NEXT πληρώνεις 10% της αξίας του προγραμμάτος κάθε χρόνο.

Το Statics είναι πολύ φθηνό.1.900Ε για νέο μηχανικό.Ίσως αξίζει και για δεύτερο προγραμματάκι για απλά πραγματάκια.

 

Το Fespa με τα μεταλλικά αγγίζει σε τιμή το Sofistik.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το Statics είναι πολύ φθηνό.1.900Ε για νέο μηχανικό.Ίσως αξίζει και για δεύτερο προγραμματάκι για απλά πραγματάκια.

Χωρίς διάθεση αντιδικίας μαζί σου, θα ήθελα να μου πεις αν η παραπάνω άποψη είναι γνώμη που έχεις σχηματίσει από προσωπική σου εμπειρία με το πρόγραμμα, κι αν ναι, θα ήθελα να μου πεις αν υπήρξε ποτέ πολύπλοκο κτιριακό έργο που να μην μπόρεσες να το αντιμετωπίσεις εύκολα και αξιόπιστα.

 

Το Statics έχει ιστορία άνω των 20 ετών, με διαρκή υποστήριξη και ενημέρωση, κι έχει ενσωματώσει την εμπειρία χιλιάδων Ελλήνων μηχανικών. Σήμερα χρησιμοποιείται από αρκετά μεγάλα μελετητικά γραφεία και βρίσκεται πίσω από πολλές σημαντικές κατασκευές. Δεν είναι πρόθεσή μου να κάνω διαφήμιση, αλλά θέλω να τονίσω πως είναι λάθος αντίληψη πως το Statics είναι μόνο για απλά πράγματα.

Σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπήρξε ποτέ περίπτωση κατασκευής που να μην μπόρεσε να αντιμετωπιστεί από το Statics οσοδήποτε μεγάλη ή πολύπλοκη κι αν ήταν. Φυσικά μιλάω για κτιριακά έργα, κι όχι για άλλου τύπου κατασκευές, όπως π.χ. γέφυρες που σίγουρα δεν αντιμετωπίζονται από το πρόγραμμα.

 

Το γεγονός ότι είναι πράγματι αρκετά φθηνότερο σε σχέση με τα ανταγωνιστικά προγράμματα οφείλεται στο ότι δεν έχουμε επενδύσει σε προβολή και διαφήμιση, και προσπαθούμε να διατηρούμε τις τιμές μας προσιτές στο μέσο μηχανικό. Το ακριβότερο δεν είναι πάντα και το καλύτερο.

 

Οποιοσδήποτε συνάδελφος μπορεί να πάρει μια δοκιμαστική έκδοση του Statics και μια δοκιμαστική έκδοση οποιουδήποτε άλλου προγράμματος, να τα δουλέψει μαζί για 3-4 μήνες και να δει ποιο πρόγραμμα τον καλύπτει καλύτερα, πριν αποφασίσει να δώσει τα χρήματά του. Αλλά ακόμα κι αν κάποιος αγοράσει δικά μας προγράμματα και δει εκ των υστέρων ότι δεν τον καλύπτουν, μπορεί εντός 6 μηνών να τα επιστρέψει και να πάρει πίσω τα λεφτά του.

 

 

Όσον αφορά το value for money, πιστεύω οτι το Statics είναι φθηνό γι αυτά που προσφέρει, αλλά δε μου φαίνεται αρκετά εύχρηστο, όσο το χω δουλέψει στο demo.
Ίσως το αδικείς. Αν θέλεις πέρασε από τα γραφεία μας για μια μικρή εκπαίδευση, να μας πεις που ακριβώς δυσκολεύεσαι, και πιστεύω ότι θα αλλάξεις γνώμη. Η εκμάθηση από το demo δεν είναι ότι πιο εύκολο.

Επίσης μπορείς να βάλεις τις όποιες ερωτήσεις σου και στο φόρουμ της multisoft και θα πάρεις τις επεξηγήσεις που χρειάζεσαι: http://multisoft.gr/phpBB3/index.php

Link to comment
Share on other sites

multisoft :

Αλλά ακόμα κι αν κάποιος αγοράσει δικά μας προγράμματα και δει εκ των υστέρων ότι δεν τον καλύπτουν, μπορεί εντός 6 μηνών να τα επιστρέψει και να πάρει πίσω τα λεφτά του.
Και έρχομαι εγώ και λέω :

Φέρτε μου εδώ το πρόγρμμα · ωραία , πάρτε και τα λεφτά .

Μετά από 6 μήνες :

Ξέρετε δεν μου αρέσει , φέρτε τα λεφτά πίσω .

Μετά από ένα μήνα , πάρτε τα λεφτά , ξάναδώστε το πρόγραμμα .

Μετά από άλλους 6 μήνες , φέρτα πίσω , πάρτο πίσω .

Και μιας και μιλάμε για προγράμματα :

10 : (while time < 6

20 : give money

30 : take program

40 : time = time + 1)

50 : if time = 6

60 : then give program

70 : take money back

80 : go to 10

 

Αυτό θα πει "βρογχίτιδα" !

Μόνο ένα CTRL + Break μας σώζει ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα CTRL + Break μας σώζει ! :lol:
Δεν είναι έτσι. Η "εγγύηση επιστροφής χρημάτων" θεωρείται δεδομένη στις Ηνωμένες Πολιτείας εδώ και δεκαετίες, και ποτέ δεν δημιουργήθηκε οποιοδήποτε παρόμοιο πρόβλημα. Συνήθως, το όριο επιστροφής προϊόντος είναι οι 30 μέρες. Εμείς έχουμε θέσει ως όριο τους 6 μήνες για να μπορεί ο μηχανικός να ελέγξει το πρόγραμμα με την ησυχία του και σε ικανοποιητικό αριθμό μελετών.

 

Ένας μηχανικός που είναι ευχαριστημένος με το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί, θα πρέπει να είναι παρανοϊκός για να θελήσει να κάνει γυμνάσια στην εταιρεία που το προμηθεύτηκε. Οι συναλλαγές θα πρέπει να στηρίζονται στην καλή πίστη όλων των συμβαλλομένων.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση αντιδικίας μαζί σου, θα ήθελα να μου πεις αν η παραπάνω άποψη είναι γνώμη που έχεις σχηματίσει από προσωπική σου εμπειρία με το πρόγραμμα, κι αν ναι, θα ήθελα να μου πεις αν υπήρξε ποτέ πολύπλοκο κτιριακό έργο που να μην μπόρεσες να το αντιμετωπίσεις εύκολα και αξιόπιστα.: http://multisoft.gr/phpBB3/index.php

 

Αυτό αποτελεί προσωπική άποψη και ισχύει για όλα τα ελληνικά προγράμματα.Δηλαδή σε επίπεδο προσωμοίωσης δεν είναι σαν το Sofistik αλλά από την άλλη είναι πιο χρήσιμα για το μέσο μηχανικό γιατί είναι φτηνότερα και κάνεις τις μελέτες σου πιο γρήγορα.Γι΄αυτό και οι μέσοι μηχανικοί αγοράζουν Fespa ,Stereostatika,Statics και οι μεγάλες μελετητικές εταιρείες το Sofistik ,Statik (Cubus) κ.α.

Ίσα ίσα το αντίθετο για το statics έχω ακούσει καλά λόγια και για το πρόγραμμα και για την αντιπροσωπεία και γι'αυτό και έχω πάρει προσφορά (μαζί με την Πισίνα) και σκέφτομαι να το αγοράσω.Αντίθετα δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το metalcad.Όσοι φίλοι μου αγόρασαν το Statics είναι ευχαριστημένοι εκτός από έναν που πήρε το Metalcad.

Προσώπικα κατέληξα στο Statics (για το EΣΠΑ) σε σχέση με Fespa , Stereostatika ,ΝEXT,Strad γιατί είναι αξιόπιστο , φτηνότερο ,γρήγορο , βγάζει καλούς ξυλότυπους και δεν έχει συνδρομές.Ίσως μιλώντας για 2ο πρόγραμμα να είχα στο μυαλό μου ,τον εαυτό μου , γιατί ήδη έχω ένα ξένο πρόγραμμα (Robot).

Eντέλει σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να κακολογήσω το Statics.

Link to comment
Share on other sites

......

 

Ίσως το αδικείς. Αν θέλεις πέρασε από τα γραφεία μας για μια μικρή εκπαίδευση, να μας πεις που ακριβώς δυσκολεύεσαι, και πιστεύω ότι θα αλλάξεις γνώμη. Η εκμάθηση από το demo δεν είναι ότι πιο εύκολο.

Επίσης μπορείς να βάλεις τις όποιες ερωτήσεις σου και στο φόρουμ της multisoft και θα πάρεις τις επεξηγήσεις που χρειάζεσαι: http://multisoft.gr/phpBB3/index.php

 

Συμφωνώ μαζί σου οτι δεν μπορώ εύκολα να κατανοήσω την πλήρη λειτουργία και δυνατότητες του προγράμματος.Η αλήθεια είναι οτι το demo με αποθάρρυνε.Μήπως λοιπον θα ήταν καλύτερο να αναβαθμίσετε τη δοκιμαστική έκδοση ωστε κάποιος σαν εμένα,να μη σχηματίσει αρνητική εικόνα.Καλό θα είναι και για μας και για σας.Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.