Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναλλαγές με πλαστικό χρήμα & Επαγγελματικός Λογαριασμός"


Recommended Posts

Καλησπέρα & Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλους. Δηλώθηκε από τον λογιστή μου επαγγελματικός ο τραπεζικός μου λογαριασμός πριν 10 ημερες. Σήμερα που επισκέφτηκα την Τράπεζα, με ενημέρωσαν πως έχασα όλο το αφορολόγητο που είχα «χτίσει» & πως δεν υπάρχει «πισωγύρισμα», έστω & αν δηλώσω άλλον τραπεζικό λογαριασμό μέχρι τέλος του έτους. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν ισχύει & αν ναι, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να μην πληρώσω κερατιάτικα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι για το φορολογικό έτος 2018 επειδή εμπίπτεις στην περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013 (φορολογικό μπλοκάκι) και είχες κάνει έξοδα μέσω του λογαριασμού αυτού, τα έξοδα σου αυτά δεν θα μετρήσουν προκειμένου να λάβεις την μείωση του φόρου που δικαιούσαι επειδή φορολογικά αντιμετωπίζεσαι σαν μισθωτός ?

Σε ποια τράπεζα έγινε αυτό ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Εννοείς ότι για το φορολογικό έτος 2018 επειδή εμπίπτεις στην περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013 (φορολογικό μπλοκάκι) και είχες κάνει έξοδα μέσω του λογαριασμού αυτού, τα έξοδα σου αυτά δεν θα μετρήσουν προκειμένου να λάβεις την μείωση του φόρου που δικαιούσαι επειδή φορολογικά αντιμετωπίζεσαι σαν μισθωτός ?

Σε ποια τράπεζα έγινε αυτό ?

Καλησπέρα & ευχαριστώ για την απάντηση. Σωστά κατάλαβες. Ενημερώθηκα από την Τράπεζα Πειραιώς. Στο όλο σκηνικό που έχει δημιουργηθεί να προσθέσω κιόλας ότι μάλλον δεν χρειαζόταν να δηλωθεί ο λογαριασμός ως επαγγελματικός & έγινε από λάθος του λογιστή ενώ δεν έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μπεις στο e-banking σου της Πειραιώς και δεις στην εφαρμογή του αφορολόγητου που έχουν οι περισσότερες τράπεζες (τουλάχιστον ΕΤΕ, Πειραιώς και Alpha που ξέρω), ενώ πριν έβλεπες το τις δαπάνες που είχες συγκεντρώσει, τώρα πια δεν βλέπεις το ποσό συγκεντρωτικά και αναλυτικά που έχεις συγκεντρώσει από τα έξοδα σου μέσω του λογαριασμού αυτού που μετρούν στο δικό σου αφορολόγητο ? 

Το παρακάτω είναι από την Πειραιώς.

1.jpg

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

..

Ακριβώς αυτό, έχεις πιάσει ακριβώς το τι έχω παθει. Να σκεφτείς πως σήμερα, στη φορολοταρία, ενώ έχω κάνει αγορές το Νοέμβριο, δεν είχα καν λαχνούς. Έχεις κάποια ιδέα σχετικά με το πως θα μπορούσα να αντιμετωπίσω το λυπηρό θέμα μου;

Edited by AntonisHLMHX
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σοβαρό σαν ζήτημα για όσους πάνε σύμφωνα με την περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013 (φορολογικό μπλοκάκι) και έχουν κάνει συναλλαγές είτε με επαγγελματικό λογαριασμό που δηλώθηκε στην εφαρμογή ΕΤΛ στο taxis και που τράπεζα τον επιβεβαίωσε ως επαγγελματικό ή με λογαριασμό ταμιευτηρίου που  δηλώθηκε στην εφαρμογή ΕΤΛ στο taxis (με το σκεπτικό ότι αφού εκεί γίνονται οι καταθέσεις των όποιων αμοιβών άρα θα δηλωθεί για να μην δημιουργηθεί θέμα) και που η τράπεζα --παρά του ότι ήταν ταμιευτηρίου-- τον επιβεβαίωσε (?) ως επαγγελματικό.

Πάντως το θεωρώ άδικο να συμβαίνει (που καταλαβαίνω ότι όντως συμβαίνει) και ο λόγος (που το θεωρώ άδικο) είναι ότι για τα "φορολογικά μπλοκάκια" δεν αφαιρούνται από τα έξοδά τους οι δαπάνες αυτές, οπότε την "χασούρα" αυτή κατά κάποιον τρόπο την πατσίζουν με το να μετρούν οι δαπάνες στο αφορολόγητο.

Ο λογαριασμός σου που δηλώθηκε στην εφαρμογή ΕΤΛ στο taxis και που η τράπεζα τον επιβεβαίωσε ως επαγγελματικό ήταν ταμιευτηρίου (να υποθέσω ?) ή χαρακτηρισμένος από την τράπεζα (πως φαίνεται στο ebanking? ) ως επαγγελματικός-εμπορικός ?

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Πολύ σοβαρό ...

Επιβεβαιώνω πως ήταν όντως ταμιευτηρίου.

Edited by AntonisHLMHX
Link to comment
Share on other sites

Καλά το φαντάστηκα. Πάντως άλλες τράπεζες δεν επιβεβαιώνουν τους ταμιευτηρίου.

Να υποθέσω ότι δεν έχεις από αλλού συναλλαγές (π.χ. πιστωτικές, συναλλαγές από άλλη τράπεζα, ...) για να καλύψεις το όριο για την έκπτωση του φόρου.... αλλά λογικά αυτό θα το έχεις δει...

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο για να βοηθήσω ... αν σκεφτώ κάτι θα επανέρθω ...

Υ.Γ. Μην κάνεις παράθεση του αμέσως προηγούμενου μηνύματος γιατί έτσι το forum μεγαλώνει χωρίς λόγο, γίνεται πιο αργή η περιήγηση και ταυτόχρονα αυξάνεται το κόστος συντήρησής του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας, 

Είμαι νέος μηχανικός και μόλις πριν λίγες μέρες έκανα έναρξη. Έχω κάνει επαγγελματικό λογαριασμό ατομικής επιχείρησης. Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να κάνω αγορές και πληρωμές άσχετες με την επιχείριση μέσω αυτού του λογαριασμού (πχ πληρωμές ΔΕΚΟ για την κατοικία μου, αγορές από ίντερνετ κτλ). Αν δεν γίνεται μέσω αυτού του λογαριασμού μπορώ να κάνω μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό ταμιευτηρίου και να τα πληρώνω από εκεί?

Σας ευχαριστώ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σας συζητιέται ήδη σε αρκετά νήματα.

[Πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα χρησιμοποιούμε την αναζήτηση.

  • Έτσι αποφεύγουμε να ανοίγουμε θέματα που υπάρχουν ήδη και συμβάλουμε στην μείωση της όχλησης του περιεχομένου του forum. Επιπλέον είναι πάρα πολύ πιθανό να βρούμε την απάντηση που ψάχνουμε στις ήδη υπάρχουσες συζητήσεις.]

Κάνε τε έναν κόπο και ενημερωθείτε από τους Κανόνες Συμμετοχής στο forum.

Τώρα αναφορικά στο ερώτημά σας έχω αναφέρει την άποψή μου εδώ. Οπότε αν υπάρχει κάποιο άλλο σχετικό ερώτημα ας τεθεί στο νήμα της παραπομπής μου.

Υ.Γ. Επιπλέον αν δεν έχετε ήδη φροντίσει, θα πρέπει να δηλωθεί ο επαγγελματικός λογαριασμός και στην πλατφόρμα του Taxis και να προβείτε στις σχετικές διαδικασίες ώστε να είστε σε θέση να αποδέχεσθε πληρωμές με πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες εντός μηνός από την έναρξη άσκησης δραστηριότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.