Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Μερσί zxgr. Κάτι μάθαμε και σήμερα.

(3.500*0,3795) + (5.860,80*0,2695) = 2.907,74€ -> 31,06% σύνολο. Βάλε φόρους, το κλείνεις και πας για το συσσίτιο.

Link to comment
Share on other sites

 Μια ερώτηση επειδή δεν σηκώνουν ποτέ το τηλέφωνο στο ΕΦΚΑ (αν είναι σε λειτουργία).

 

 Πλήρωσα 15 του μηνός το ποσό που βγήκαν οι εισφορές μου και εχτές μου έστειλαν νέο ειδοποιητήριο

επειδή είχαν κάνει λάθος και δεν ειχαν βάλει τις επικουρικές.

 Το νέο ειδοποιητήριο μου εμφανίζει σαν να μην εχω πληρώσει ήδη, δηλαδή μου ζητάει το συνολικό ποσό και όχι την διαφορά.

 Εχει τύχει και σε κάποιον άλλο να ξέρω τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά georok συμπλήρωσε την ιδιότητά σου στο προφίλ σου.

 

Κάποια ερωτήματα:

1) Το νέο ειδοποιητήριο ήρθε ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά ?

2) Το νέο ειδοποιητήριο απο που ήρθε (ΕΦΚΑ ή ΕΤΕΑΕ ή απο που) ?

3) Τι ημερομηνίες βεβαίωσης έχει το κάθε ειδοποιητήριο (αρχικό και νέο) πάνω δεξιά ? 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 Θα το αλλαξω το απόγευμα.

 

1) ηλεκτρονικά μπήκα στην ιστοσελίδα, δεν μου ήρθε

2) ΕΦΚΑ

3) θα το δω το απόγευμα, το δεύτερο βγήκε χτες. Το πρώτο γύρω στις 10 του μηνός

Link to comment
Share on other sites

Αρα το 1ο βγήκε 10-2-17 (χωρίς επικ & εφάπαξ)

Στις 15-2-17 το πλήρωσες.

Στις 20-2-17 βγήκε νέο με τα αρχικά ποσά και επιπλέον το επικ & εφάπαξ.

 

Αρα για να είσαι εντάξει πληρώνεις τη διαφορά (δηλ. επικ & εφάπαξ μόνο) εντός των προθεσμιών για να μην έχεις προσαυξήσεις.

Τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

 

Αυτό είναι και το νόημα του ότι ο κωδικός πληρωμής χρησιμοποιείται για όσο χρονικό διάστημα ο ασφαλισμένος είναι υπόχρεος καταβολής εισφορών. Μπορείς να καταθέτεις ότι ποσό θες. Το εκπρόθεσμο τμήμα όμως θα έχει επιβαρύνσεις.

Επίσης αν στο «Πιστωτικό υπόλοιπο» το οποίο μεταξύ άλλων προέρχεται και από καταβολή η οποία δεν εξοφλεί το σύνολο οφειλόμενης μηνιαίας εισφοράς δεν σου αναφέρει κάτι είναι προφανώς ότι δεν ενημερώθηκε με την πληρωμή σου.
Κάποια στιγμή θα γίνει. (μάλλον συμβαίνει κάτι ανάλογο με το Taxis).
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπαχθώ στο άρθρο 39, παρ.9 του 4387/2016 για να πληρώνει ο εργοδότης το τμήμα των εισφορών που του αναλογεί, επηρεάζομαι ως προς τη φορολογική αντιμετώπιση; 

Θα φορολογούμαι δηλαδή σαν μισθωτός ή μπορώ να εξακολουθώ να φορολογούμαι έσοδα-έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο καταστασεις που περιγράφεις (ασφαλιστικο - φορολογικο) διέπονται από διαφορετικές νομοθεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω. Γιαυτό αναρωτιέμαι εάν για το ασφαλιστικό θεωρηθώ μισθωτός (έως 2 εργοδότες) και υπαχθώ στα περί Α.Π.Δ. εργοδότη κ.τ.λ., θα μπορώ φορολογικά να διέπομαι από τις προβλέψεις περί ελεύθερου επαγγελματία, ή θα πρέπει υποχρεωτικά τότε να φορολογηθώ με τις διατάξεις των μισθωτών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.