Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Σωτήρη, κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου στο forum.

Επιλέγοντας λοιπόν κάποιος να υπαχθεί στο άρθρο 39/παρ.9, εξακολουθούν οι εισφορές να έχουν την έκπτωση του άρθρου 98 στους κλάδους σύνταξης, υγείας, επικουρικού και εφάπαξ;

Έχει αποσαφηνιστεί;

 

Δε βλέπω για αυτούς εκπτώσεις τέτοιες . Αλλα θεωρώ ότι δε τα είδαμε ακόμη όλα στο νέο ασφαλιστικό . 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Και κάτι ακόμη. Στην περίπτωση που κάποιος μηχανικός κλείσει βιβλία και συμφωνήσει να προσληφθεί από εταιρεία (σαν να ήταν πρόσληψη τύπου ΙΚΑ παλιά), που μπορώ να βρω τις εισφορές που θα πληρώνει η εταιρεία σε αυτήν την περίπτωση έχοντάς τον σαν υπάλληλο;

Link to comment
Share on other sites

1. Δυστυχώς αφού εμφανίζεται ως οφειλή πρέπει να το πληρώσεις και αυτό! Για τον λόγο αυτόν υπάρχουν και οι αντιδράσεις για τις διπλές εισφορές τους πρώτους μήνες για τους "μπλοκάκηδες"

.

Χμ...

Δηλαδή μετά θα "ακυρωθούν" τα ειδοποιητήρια με βαση το 2015 και θα μετράει η νέα αμοιβη;

Και εαν κόψω μια φορά μόνο και μετα τους αλλους Χ μήνες δεν κόψω τι γίνεται;; πέφτω στο 178(πόσο είναι) ή ξαναγυρνάει στα του 2015-2016;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Και κάτι ακόμη. Στην περίπτωση που κάποιος μηχανικός κλείσει βιβλία και συμφωνήσει να προσληφθεί από εταιρεία (σαν να ήταν πρόσληψη τύπου ΙΚΑ παλιά), που μπορώ να βρω τις εισφορές που θα πληρώνει η εταιρεία σε αυτήν την περίπτωση έχοντάς τον σαν υπάλληλο;

 

ΕΓΚ 6 - 14/02/2017 Ένταξη στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (Ε.Φ.Κ.Α.) των Μισθωτών του τ. Ε.Τ.Α.Α. - Τομέας Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. - Απασχολούμενοι σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα

http://www.efka.gov.gr/_memos/files/EGK_6_14-02-2017.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Δύο ερωτήματα γιατί ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη :

1)Είμαι με μπλοκάκι και θα πάω σαν ελεύθερος επαγγελματίας . Η μείωση που έχω λόγο του άρθρου 98 έστω οτ είναι 100 ευρώ.Οπότε απο τα 300 , πληρωτέα είναι τα 200 .Αυτα τα 100 ευρώ θα ζητηθούν στο μέλλον?Απ όσο ξέρω αυτή η  μείωση είναι μεχρι το 2020.

2)Το επικουρικό και εφάπαξ (11%) θα μας έρθει σε ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ?Έχουν πει πότε?Προς το παρόν έχει έρθει μόνο το 26,95%.Πρέπει σα μηχανικοί να κάνουμε καμία ενέργεια του τύπου να πάμε στο ΕΦΚΑ και να το δηλώσουμε?

Edited by christopografow
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Δύο ερωτήματα γιατί ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη :

1)Είμαι με μπλοκάκι και θα πάω σαν ελεύθερος επαγγελματίας . Η μείωση που έχω λόγο του άρθρου 98 έστω οτ είναι 100 ευρώ.Οπότε απο τα 300 , πληρωτέα είναι τα 200 .Αυτα τα 100 ευρώ θα ζητηθούν στο μέλλον? (Δεν συνιστούν ασφαλιστική οφειλη) Απ όσο ξέρω αυτή η  μείωση είναι μεχρι το 2020. (Σωστά. Μέχρι 31/12/2020)

2)Το επικουρικό και εφάπαξ (11%) θα μας έρθει σε ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ? (Με περισσότερες πιθανότητες μέσω του ΕΦΚΑ σε επόμενο ειδοποιητηριο, αναδρομικά, με τα του μήνα τρέχοντα. Και με λιγότερες -μηδενικές θα έλεγα- μέσω του ΕΤΕΑΕΠ)Έχουν πει πότε? (Με δημοσιεύματα και προσφορικά μέσω του τηλ. 1555 του ΕΦΚΑ μέσω του ειδοποιητηρίου του 3ου & 4ου μήνα) Προς το παρόν έχει έρθει μόνο το 26,95%.Πρέπει σα μηχανικοί να κάνουμε καμία ενέργεια του τύπου να πάμε στο ΕΦΚΑ και να το δηλώσουμε? (Οχι)

Link to comment
Share on other sites

Mε τους εργατοτεχνιτες που ηταν ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ με ημερομισθια τι γινεται?

αυτοι δεν πληρωναν ποτε εισφορες με ειδοποιητηριο και ασφαλιζοντουσαν μεσω των ημερομισθιων που "εβαζαν" στο ΙΚΑ.

Ομως εχουν μπλοκακι, τωρα εαν εχουν μεχρι 2 εργοδοτες μπορουν να υπαχθουν στο αρθρο 39 ?

ή ο ΕΦΚΑ δεν θα στειλει καθολου ειδοποιητηριο σε αυτους?

Link to comment
Share on other sites

 

Χμ...

Δηλαδή μετά θα "ακυρωθούν" τα ειδοποιητήρια με βαση το 2015 και θα μετράει η νέα αμοιβη;

Και εαν κόψω μια φορά μόνο και μετα τους αλλους Χ μήνες δεν κόψω τι γίνεται;; πέφτω στο 178(πόσο είναι) ή ξαναγυρνάει στα του 2015-2016;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Τίποτε δε θα ακυρωθεί από μόνο του αν δεν αλλάξουν το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

 

Mε τους εργατοτεχνιτες που ηταν ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ με ημερομισθια τι γινεται?

αυτοι δεν πληρωναν ποτε εισφορες με ειδοποιητηριο και ασφαλιζοντουσαν μεσω των ημερομισθιων που "εβαζαν" στο ΙΚΑ.

Ομως εχουν μπλοκακι, τωρα εαν εχουν μεχρι 2 εργοδοτες μπορουν να υπαχθουν στο αρθρο 39 ?

ή ο ΕΦΚΑ δεν θα στειλει καθολου ειδοποιητηριο σε αυτους?

 

 

Εχω την εντύπωση πως δε τους γνωρίζει ο ΕΦΚΑ μια και ούτε ο ΟΑΕΕ τους γνώριζε . Βέβαια σε κάποια φάση η διοίκηση θα ασχοληθεί και με αυτούς . Τυπικά μπορεί να ενταχθούν στο άρθρο 39 παρ. 9 .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα γρηγορο Update γιατι ειμαι εκτος Ελλαδας (που καταντησαμε να χρειαζομαστε 2-3 ανανεωσεις εντος του μηνα για το ασφαλιστκο...) κ δεν εχω ενημερωθει,

 

 

1) Εχει αλλαξει τπτ με νομο π να συνδεεει ασφαλιστικο κ φορολογικο? (Αν εισαι δλδ εε στο ενα να εισαι αγκαστιακ κ στο αλλο)

2) Ακομα (θεε μου) ισχυει το οτι εφοσον τα λεφτα στα παρακραταει ο εργοδοτης (ΕΛΚΕ) ειναι καλυτερο να εισαι ΕΕ για να παρεις την εκπτωση ετσι?

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.