Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Ok. Για να μην εχεις αποριες το σχετικο μου ερωτημα εγινε γιατι παλια υπηρχε (δεν ξερω αν υπαρχει και σημερα) αναλογο ΠΚ στο ΙΚΑ υπαλλήλους εκει.

Κατα τ' αλλα οσο γνωρίζω εγω απο ηθη και εθιμα Βαβυλωνιας ξερουν τι τους γινεται με τον ΕΦΚΑ.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στην καρτέλα Συνοπτικό Ιστορικό Ασφάλισης σας δείχνει ότι η ειδική προσαύξηση έχει λήξη την 1/1/2016???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

 

να κάνω μια παράκληση ταπεινα σε όλους. το να ανοίγουμε καινούρια θεματα πχ. εισφορεσ ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα, δεν ειναι βολικό για εμάς τους απλούς συμμετέχοντες στο forum. καλύτερα είναι να χρησιμοποιείται μόνο ένα θέμα πχ. ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ ΤΣΜΕΔΕ. από τη στιγμή που εκεί υπάρχει μια ιστορικότητα στο θέμα, πληροφορίες κτλ και να μη γίνεται πολυδιάσπαση των πληροφοριών μέσω διαφορετικών θεμάτων για να μπορούμε να τα παρακολουθούμε και να συμμετεχουμε όλοι. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στην καρτέλα Συνοπτικό Ιστορικό Ασφάλισης σας δείχνει ότι η ειδική προσαύξηση έχει λήξη την 1/1/2016???

Ναι. Και με βάση τον νόμο αυτό ισχύει. Την παύσανε από την 1/1/16.

Εσένα τι δείχνει ? σου έχει χρεωθεί σε ειδοποιητήριο ειδ. προσ. και μετά την 1/1/16 ?

 

Edit: Δεν εχω πρόχειρο που το γραφει, αλλα αν θες να ψαξω να το βρω και να στο στειλω.

post-2272-0-14753200-1489577921_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην ειδικότητα γράφει "3". Τι προσδιορίζει αυτό; Την ειδικότητα σαν μηχανικός ή έχει να κάνει με ασφαλιστικές κατηγορίες;

Link to comment
Share on other sites

Εχει πληρώσει κάποιος τον Φεβρουάριο?

Αν ναι, στο ιστορικό πληρωμών τι από τα παρακάτω του εμφανίζει:

α) το συνολικό ποσό πληρωμής αν έγινε με μια καταβολή-πληρωμή?

β) δύο ποσά αν έγινε με αν έγινε με μια καταβολή-πληρωμή ?

γ) δύο ποσά αν έγινε με αν έγινε με δύο καταβολες-πληρωμές ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω γιατί το ρώτησα.

Θεωρόντας ως δεδομένο ότι ακόμα εμφανίζει, όπως σε όλους υποθέτω, ως οφειλή τον 1ο μήνα.

Εχω δύο φίλους-συνάδελφους εκ των οποίων:

ο ένας το έχει όπως εσύ αλλά,

ο άλλος πλήρωσε με μία καταβολή και τους δύο μήνες στις 20/2 και στο ιστορικό (μέχρι και σήμερα) ενώ του εμφανίζει κανονικά τα στοιχεία πληρωμής (κωδικούς αριθμούς, κλπ) στο ποσό του εμφανίζει μόνο τον έναν μήνα (ποιόν μήνα, είναι βέβαια ένα θέμα, μιας και δεν αναφέρεται στο ιστορικό κάποια ένδειξη μήνα, αλλά δεν είναι το μείζον).

Το σίγουρο πάντως είναι ότι πλήρωσε σωστά το άθροισμα των ποσών.

 

Στον ΕΦΚΑ δεν γνωρίζουν τι μπορεί να φταίει ή τι να κάνει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.