Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Είναι Θεοί, για πολλοστή φορά η προχειρότητα σε όλη της τη γύμνια...εμένα στα προσωπικά στοιχεία, στα εξαρτώμενα μέλη μου έχουνε παιδί που δεν είναι δικό μου με όνομα πατρός και επίθετο παιδιού άλλο, πιθανότατα έκανα την μητέρα...παλαβοί.........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεούλιδες :mrgreen: !!

 

@george

Κάπως έτσι δηλαδή κατάφεραν οι α.ε.ε. να του εμφανίζεται του ανθρώπου;

 

post-22627-0-79442700-1489834317_thumb.jpg

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η εικονα υποθέτω ειναι πραγματικη δηλ. δεν εχεις βαλει χερι ? (πλην της σημειωσης με το συνολικο σβησμενο ποσο)

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πειραγμένη είναι. Έχω σβήσει το ποσό της παλαιότερης εκ των δύο πληρωμών, το οποίο σ' εμένα το εμφανίζει κανονικά. Ό,τι να 'ναι οι άχρηστοι. Σκ@τά τα έχουν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Η ομορφιά, είναι λοιπόν ότι στον συνάδελφο του εμφανίζει ακριβώς την εικόνα που ανέβασες, με τις δύο γραμμογραφήσεις, με την διαφορά ότι φαίνεται μόνο το ποσό της πρώτης πληρωμής (δηλ. του 1ου μήνα-Ιανουάριου).

Ολα τα άλλα στοιχεία (κωδικός πληρωμής, τράπεζα, αιτιολογία) φαίνονται και για τις δύο πληρωμές και αθροίζει στο τέλος μόνο την πρώτη πληρωμή.

Η τράπεζα του είπε ότι η 2η πληρωμή έχει γίνει κανονικά και δεν εκκρεμεί.

Οπότε στα @@ του, όπως λέει. Εχει κρατήσει και printscreen την σελίδα του ΕΦΚΑ με τις δύο πληρωμές και να πάνε να ..... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα με 2 γραμμές το έχει. Είναι τραγικό γιατι ειδικά αν έχεις ρυθμίσεις και εξαρτόμενα μέλη, αρα πρέπει όλα να είναι ΟΚ, εξαρτάσαι 10 φορές περισσότερο από την ανικανοτητα τους σε σχέση με παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Έχω δει γενικά αλλά και ειδικά στο forum να αναφέρεται σαν εισφορά των μισθωτών με μπλοκάκι ένα ποσοστό 38.10% αθροιστικά για τον εργοδότη και εργαζόμενο.

Από ό,τι είδα στην παρ. 9 του αρ. 39 του σχετικού νόμου δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, αλλά γίνεται παραπομπή στο άρθρο που αναφέρει τις εισφορές των μισθωτών με εξαρτημένη σχέση εργασίας.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με διαφωτίσει για το ποια διάταξη καταλήγει σε αυτό το συνολικό ποσοστό (αν όντως είναι σωστό); Ρωτώ γιατί αν ο υπολογισμός γινόταν με τα αντίστοιχα ποσοστά της εξαρτημένης εργασίας τότε δε θα ήταν ~38 αλλά ~46% το άθροισμα των εισφορών.

 

Ευχαριστώ.

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Έχω δει γενικά αλλά και ειδικά στο forum να αναφέρεται σαν εισφορά των μισθωτών με μπλοκάκι ένα ποσοστό 38.10% αθροιστικά για τον εργοδότη και εργαζόμενο.

Από ό,τι είδα στην παρ. 9 του αρ. 39 του σχετικού νόμου δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, αλλά γίνεται παραπομπή στο άρθρο που αναφέρει τις εισφορές των μισθωτών με εξαρτημένη σχέση εργασίας.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με διαφωτίσει για το ποια διάταξη καταλήγει σε αυτό το συνολικό ποσοστό (αν όντως είναι σωστό); Ρωτώ γιατί αν ο υπολογισμός γινόταν με τα αντίστοιχα ποσοστά της εξαρτημένης εργασίας τότε δε θα ήταν ~38 αλλά ~46% το άθροισμα των εισφορών.

 

Ευχαριστώ.

 

Aυτά τα ποσοστά προκύπτουν από τις έως τώρα εγκυκλίους .

Link to comment
Share on other sites

Aυτά τα ποσοστά προκύπτουν από τις έως τώρα εγκυκλίους .

Ευχαριστώ πολύ! Φαντάζομαι επιβεβαιώνετε το ποσοστό 38,10%.

Από μία ματιά που έχω ρίξει στις εγκυκλίους, έχω βρει τις εξής:

1. Αυτή που αναφέρεται στο αρ. 38: http://www.efka.gov.gr/_memos/files/EGK_6_14-02-2017.pdf

στη σελίδα 10 μιλά για άθροισμα 45,06%.

2. Αυτή που αναφέρεται στο αρ. 39: http://www.efka.gov.gr/_memos/files/EGK_1_2017b.pdf η οποία μου φαίνεται μη σχετική με την υπαγωγή στη διατ. 9.

 

Υπάρχει κάποια άλλη εγκύκλιος που μου διαφεύγει και προσδιορίζει το 38,10%;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.